КИЕВ (QHA) -

З моменту окупації Крим регулярно накривають енергетичні блекаути. Приміром, 13 липня весь Крим занурився у темряву, а вже наступного дня відбулося чергове масове відключення електроенергії, яке може повторитися в будь-який момент. Адже з’ясовується, що навіть після запланованого введення в експлуатацію додаткових енергогенеруючих потужностей, електроенергії для потреб півострова не вистачить. Так, 1 серпня генеральний директор підконтрольної Кремлю компанії «КрымТЭЦ» Тарас Целий заявив, що, незважаючи на запуск Балаклавської та Таврійської ТЕС, відключення продовжаться.

Введення цих станцій не забезпечить повне покриття споживчого балансу, який буде в 2020 році. Це пов'язано з динамічним соціально-економічним розвитком Криму. Дефіцит електроенергії в 2020 році може скласти близько 600 МВт, повідомив Целий.

Фактично, це визнання того, що окупаційній владі плювати на населення півострова.

Вічний дефіцит

Крим завжди був реципієнтом електроенергії. Ця проблема непокоїла спочатку радянських лідерів, пізніше очільників незалежної України, а нині — окупаційну російську владу. За даними Укренерго, станом на 2013 рік Крим забезпечував себе електроенергію лише на 15%.

До анексії електроенергія надходила на півострів переважно із Запорізької АЕС. І навіть після окупації такий стан речей зберігався ще до осені 2015 року, коли за ініціативою громадських активістів розпочалася енергетична блокада Криму.

Тоді окупаційна влада ціною неймовірних зусиль змогла зупинити катастрофу, зібравши з усієї Росії мобільні газотурбінні електростанції. Паралельно з цим в авральному режимі спорудили енергоміст, що зв’язав Крим з Краснодарським краєм РФ. Втім, це не вирішило проблеми.

За словами президента Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайла Гончара, потужностей енергомосту недостатньо.

— Головна проблема полягає в тому, що Краснодарський край і південь Росії в цілому є енергодефіцитним. Міст можна спорудити, але струму в ньому бракує, бо його немає де взяти. Якщо на Керч і Феодосію вони ще можуть кинути, то далі потреби Криму вони задовольнити не можуть, — розповів експерт QHA, — Для покриття дефіциту на півдні Росії має бути побудований четвертий блок Ростовської АЕС в Волгодонську. Але це не означає, що з’явиться  надлишкова потужність для Криму, — вважає експерт.

Для перекриття енергодефіциту окупаційна влада будує дві вищезгадані теплоелектростанції сумарною потужністю 940 МВт. Одна з них —  Балаклавська газопарова ТЕС - розміститься на західному схилі Федюхіних висот поблизу траси Р-27 та має забезпечувати електроенергією Севастополь з околицями. Інша — Таврійська ТЕС — постачатиме електроенергію в Сімферополь. Саме на ці електростанції Росія встановила скандально відомі турбіни Siemens.

Нагадаємо, що в липні минулого року з’ясувалося, що німецьку компанію було введено в оману, адже за контрактом турбіни були призначені для ТЕС в Краснодарському краї РФ. Як наслідок, Євросоюз запровадив санкції проти трьох громадян Росії та трьох пов’язаних з інцидентом компаній, в тому числі - заступника міністра енергетики РФ Андрія Черезова.

У підсумку:

— Згідно з федеральною цільовою програмою, в Криму передбачено спорудження генеруючих потужностей плюс потужність, яка буде перекидатися по мосту. Вони в сумі складуть 2250 МВт. Для порівняння, до окупації Крим споживав не більше 1100 МВт, а то і менше, — повідомив Михайло Гончар.

Тобто, найближчим часом, на  буде вдвічі більше енергії, ніж в доокупаційний період. При цьому про “динамічний розвиток економіки” окупованого півострова, на що посилався Целий, говорити не доводиться. Навіть оголошені владою півострова фантастично завищені темпи росту —  близько 10% щороку,  не можуть потребувати удвічі більшого споживання електроенергії, якщо звичайно, окупаційна влада, прагнучи обійти санкції, не почала масово майнити криптовалюти. Справа в іншому.

Батальйони просять… світла

Левову частку електроенергії на окупованому півострові споживають окупаційні війська. І їх чим далі, тим більше.

— Нарощування військової інфраструктури йде випереджаючими темпами порівняно з тим, як будуються генеруючі потужності, — вважає Михайло Гончар.

Точно оцінити, скільки електроенергії споживає, російський контингент неможливо, адже така інформація є державною таємницею. Тим не менш, деякі висновки можна зробити зважаючи на збільшення його чисельності.

Як писало QHA, за 4 роки окупації, чисельність російського угрупування в Криму зросла з 15 до 60 тисяч чоловік. В найближчі роки планується довести його до 100-120 тис. При цьому, якщо порівнювати з доокупаційним періодом, то кількість танків і бойових броньованих машин зросла в 6,6 раз, артилерійських систем — в майже в 4 рази, бойових літаків і вертольотів — в 2,2 рази, підводних човнів — в 2,5. Не кажучи вже про розміщення в Криму ядерної зброї (досі офіційно не підтверджене — ред.), обслуговування якої вимагає колосальних енергозатрат.

Як показує практика, у випадку нестачі електроенергії, на інтереси кримчан окупанти зважають в останню чергу. І ця ситуація надалі тільки погіршуватиметься.

—      Вони (окупаційні війська — ред.) будуть робити віялові відключення населення, промислових підприємств, але не військових. Адже ми бачимо, що інфраструктура, яка споруджується в Криму, призначена не тільки для потреб оборони Криму. Вона споруджується з прицілом на те, що з Криму Росія буде діяти в Середземному морі. В цьому контексті буде необхідно нарощування потужностей повязаних з перевезенням воєнних вантажів, які через порт Севастополя чи Керчі будуть відправлятися у Сирію, Лівію та Єгипет, — вважає Гончар.

Всі ці бази обслуговуватимуться через Крим, що потребує розширення логістичних можливостей та призведе до подальшого росту споживання електроенергії.

Роман Кот

QHA