КИЇВ (QHA) -

У керівництва ЄС зараз вистачає турбот. Окрім торгової війни, розв’язаної сполученими штатами, на порядку денному необхідність вирішити міграційне питання і реформування Єврозони. Тому не дивно, що на цьому тлі питання виходу Великобританії з ЄС тимчасово відійшло на задній план. І протягом декількох днів, уряд Великобританії отримав декілька надзвичайно болючих ударів, які можуть призвести до падіння уряду Терези Мей.

Каскад відставок

Причина цьому — новий проект договору з ЄС, який презентувала прем’єр-міністр перед членами свого кабінету у своїй резиденції Chequers минулої п’ятниці.

Серед іншого, він передбачає збереження загального ринку товарів і сільськогосподарської продукції з ЄС. Також, Великобританія залишиться в юрисдикції Європейського суду. По суті, новий статус Лондона мало чим буде відрізнятися від статусу країни-члена ЄС. Окрім того, новий договір унеможливить підписання нових двосторонніх торгових договорів з третіми сторонами. Проект договору розроблявся без участі кабміну і сказати, він викликав здивування, а то й обурення — нічого не сказати.

У понеділок 9 липня, очевидно за вихідні обдумавши проект Мей, пішов у відставку профільний міністр у справах Брекзіту Девід Девіс і його заступник Стів Бейкер. Далі більше — у той же день про свою відставку заявив скандально відомий очільник Форін Офісу Боріс Джонсон. У своєму прощальному листі Терезі Мей він заявив, що за новим проектом договору Великобританія перетвориться на “колонію Євросоюзу”.

— Брекзіт мав стати можливістю і надією. Це був шанс зробити все по-іншому, бути більш динамічними і максимізувати переваги Великобританії як відкритої глобальної економіки. Ця мрія вмирає, задушена власними сумнівами, — написав Джонсон.

Для Мей такий розвиток подій став повною несподіванкою і вона затикає стратегічно важливі вакансії аби ким. Головний критерій — особиста відданість. Девіса замінив Домінік Рааб, який раніше не мав жодного відношення до зовнішньої політики і працював на посаді міністра з питань житлової політики. Наступник Джонсона Джеремі Хант також ніколи не працював у МЗС і раніше очолював міністерство охорони здоров’я.

Сум’яття в уряді для Терези Мей — лише півбіди. У кінці кінців, за недовгий  час свого прем’єрства, вона змінила вже 7 членів Кабміну. Набагато небезпечнішим є розкол у правлячій Консервативній партії.

Ще за день, 10 липня, у відставку подали двоє заступників голови Консервативної партії. Бен Бредлі і Марія Колфілд. Ті ж, хто залишається, мають намір опиратися. За даними британської преси, вже зібрано необхідні голоси для ініціювання голосування про вотум недовіри прем’єр-міністру.

Брекзіт: жорсткий чи м’який

Факторів, що стримують британський парламент від оголошення вотуму недовіри уряду, два.

По-перше, у самій Консервативній партії немає єдності щодо моделі виходу з Євросоюзу. Прихильники “жорсткого брекзіту”, у лідери яких зараз вибилися Джонсон і Девіс, виступають за вихід Великобританії з Європейського єдиного ринку, Митного союзу ЄС, а також припинення поширення юрисдикції Суду ЄC на Великобританію.

Прибічники менш жорстких дій готові до певних компромісів. Тих, які передбачає новий проект Терези Мей. Втім, навіть такий варіант є жорсткішим за план опозиціонерів з Лейбористської партії (до них ми ще повернемось). Практично увесь термін свого перебування при владі її хитало між цими двома полюсами, що створювало труднощі у перемовинах з ЄС, які так і не зрушили з мертвої точки. Зараз же Мей остаточно визначилася. І навіть якщо змістити її вдасться, то домовитися про нову кандидатуру буде набагато важче.

Це перший фактор. Другий прямо витікає з нього.

Посилення опонентів

Такий стан речей призвів до катастрофічного падіння популярності прем’єр-міністра, що автоматично кинуло тінь і на партію. Вперше це далося взнаки на дострокових виборах до парламенту в червні минулого року. Тоді Тереза Мей спробувала подібно своїй попередниці Маргарет Тетчер посилити позиції за рахунок падіння рейтингу лейбористів. Однак щось пішло не за планом.

За результатами виборів, консерватори отримали 42% і втратили 13 мандатів і буквально на лічені відсотки випередили лейбористів. Останні навпаки посилили свої позиції, отримавши 40% і додаткові 30 місць у парламенті.

Зараз же ситуація ще гірша. За даними опитування, проведеного YouGov 10-11 липня, тобто вже після перестановок в уряді, Консервативну партію підтримують лише 37% опитаних, тоді як Лейбористську — 39%. Таким чином, якщо б вибори відбулися зараз, новий кабінет міністрів формували б лейбористи.

При цьому, новий план Мей позитивно оцінюють 13% респондентів, а негативно — 42%. Окрім того, 75% громадян країни вважають, що уряд не може впоратися зі своїми обов’язками щодо брекзіту.

Терезі Мей було складно обрати більш невдалий час для з’ясовування стосунків з власним кабінетом. Внутрішня криза напередодні важливого саміту НАТО, а також візиту Дональда Трампа у Лондон, під час якого вирішуватиметься і майбутнє відносин зі США, змушує прем’єр-міністра відволікатися на внутрішні проблеми, а не концентруватися на перемовинах. Усе це веде до ще більшого падіння рейтингів консерваторів і наближення відставки уряду Терези Мей.

Роман Кот

QHA