КИЇВ (QHA) -

За результатами парламентських виборів у Італії, які відбулися 4 березня, одразу можна було сказати, що коаліція формуватиметься важко. Однак мало хто наважувався заявити, що цей процес затягнеться аж на два місяці й завершиться так неочікувано. Популістські сили “Рух 5 зірок” та “Ліга” сформували новий уряд країни.

Тепер уже третьою економікою ЄС будуть управляти махрові популісти-євро скептики. У понеділок вони висунули кандидатуру Джузеппе Конте на посаду прем’єр-міністра Італії і зараз чекають на його затвердження президентом. І в них багато роботи. Окрім колосального у 2,3 трлн євро державного боргу, що становить 135% ВВП і більше 20% держборгу всієї єврозони, необхідно оздоровити банківську систему, реформувати податки і виводити економіку з тіні. Те, як це планується робити, вже викликало жорстку критику в Брюсселі.

Важкі перемовини

За підсумками виборів до італійського парламенту пройшли три політичні угруповання: популістський “Рух 5 зірок" на чолі з Луїджі ді Майо, коаліція трьох партій домінуючих на півночі країни, яку очолював одіозний “друг Путіна” Сільвіо Берлусконі та правляча Демократична партія на чолі з Маттео Ренці.

Вже тоді було зрозуміло, що жодна з сил не зможе самостійно сформувати уряд. Демократична партія одразу визнала свою поразку і оголосила, що йде в опозицію. Таким чином, сам собою напрошувався альянс між “Рухом 5 зірок” і табором Берлусконі. Проблема була в тому, що протиставлення себе корумпованому італійському істеблішменту, яскравим представником якого є Берлусконі, є ключовим для “Руху”. Піти на співпрацю з ним, було б рівноцінно політичному самогубству.

У такому політичному клінчі минуло два місяці і лише на початку травня вдалося досягти певного компромісу. Сільвіо Берлусконі врешті дав згоду на перемовини між своїм молодшим союзником партією «Ліга» і «Рухом 5 зірок». Таким чином, він формально відсторонився від перемовин, але судячи з усього, продовжує неформальну співпрацю з партнерами.

Але й це не поклало край коаліційному серіалу в Італії. Між “Рухом” та “Лігою”, по суті, немає нічого спільного окрім євроскептицизму. Окрім того, їх очолюють харизматичні лідери, які бачать себе очільниками кабміну.

З огляду на це, в обох партій не було іншого виходу, окрім призначити на посаду прем’єр-міністра компромісну маловідому фігуру. Новий уряд очолив Джузеппе Конте. Університетський професор, він раніше був не надто активний на політичній ниві.

— Окрім того, що він висококласний професіонал, він уродженець з простого народу і домігся усього сам. У нашій країні він боровся за верховенство закону і моральних принципів, — нахвалював нового очільника уряду лідер «Руху 5 зірок» Луїджі Ді Майо.

Програма дій

Коаліційна угода між партіями під назвою “Програма змін Італії” передбачає багато цікавих речей. Зокрема, це перегляд бюджетних правил ЄС і скасування пенсійної реформи від 2012 року, яка підвищила пенсійний вік. Для цього будуть необхідні додаткові 15 млрд євро. Окрім того, новий уряд хоче зменшити податок на прибуток до 15%. Це, за розрахунками, має стимулювати притік іноземних інвестицій, а також почати детінізацію, адже за деякими оцінками близько 70% італійської економіки перебуває в тіні. Щоправда, це зменшить дохідну частину бюджету на 80 млрд євро, які потрібно буде позичати, а в Італії вже й так найбільший після Греції борг. “Ліга” та “Рух” вимагають, щоб ЄС списав Італії 250 млрд євро, а також скасувати обмеження за рівнем державного боргу і дефіциту бюджету, які, на думку італійців, давно вже існують тільки на папері.

Окрім того, новий уряд заявив про необхідність зняття з Росії санкцій. При цьому не йдеться про розрив відносин зі своїми традиційними союзниками. Декларуючи незмінність співпраці зі США у рамках НАТО, вони хотіли б використати вплив РФ на Близькому Сході, аби обмежити притік біженців, а також відновити традиційні економічні зв’язки з Кремлем. Усього цього вже достатньо, аби занурити Італію в хаос, але є ще й зовнішні чинники.

Додатково ситуацію ускладнює нова конфігурація у ЄС, що може потенційно призвести до напруження відносин між Брюсселем та Римом. Як завжди справа у грошах.

— Сьогодні не просто формується бюджет на наступний рік, сьогодні формується середньострокова бюджетна перспектива. Тобто, у Європейському Союзі сьогодні відбувається процес узгодження так званих фінансових рамок доходів і витрат на період 2021 — 2027 рр. Якщо цей документ буде ухвалено в тому чи іншому вигляді, то він задає дуже чіткі й жорсткі межі на витрати у проміжку цього періоду, — розповів QHA голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

За його словами, це перший бюджет, який буде формуватися без участі Великобританії. За розрахунками ЄС, вихід Об’єднаного королівства створить “дірку” на рівні 90 млрд євро. Єврокомісія переглядатиме дохідну і витратну частини бюджету і неминуче Італія буде змушена збільшувати відрахування. Як популісти будуть пояснювати такі непопулярні кроки своєму електорату — окреме питання.

— В Італії, як і в деяких інших європейських країнах, спостерігається певна відстороненість суспільства від того, що відбувається у Європейському Союзі і люди вважають, що ЄС тією мірою, якою він має допомагати Італії, не допомагає вирішувати її проблеми, — вважає Ігор Бураковський.

Усі ці фактори перетворюють Італію на нову “хвору людину Європи”. Наприклад, міністр економіки Франції Бруно Ле Мер 20 травня в ефірі однієї з радіостанцій прямо заявив, що дії нового італійського кабміну можуть дестабілізувати Євросоюз.

— Якщо новий уряд візьме на себе ризик відмовитися від виконання своїх зобов'язань щодо боргу, дефіциту, а також оздоровлення банківської системи, фінансова стабільність усієї єврозони буде під загрозою.

Чи вдасться новому керівництву Італії реалізувати все, що вони оголосили, покаже час. Усе буде залежати від того, наскільки обидві партії зможуть приборкати розбіжності, які є між ними і що далі, тим більше вони будуть поглиблюватися.

Роман Кот

QHA