КИЕВ (QHA) -

Туреччина готується до перезавантаження влади. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган 18 квітня оголосив про проведення дострокових парламентських і президентських виборів. Подвійне голосування відбудеться вже за 2 місяці — 24 червня.

Ця дата ознаменує початок нової епохи для Туреччини, адже переможці управлятимуть країною з принципово новим перерозподілом повноважень.

До президентської республіки

У квітні минулого року в Туреччині відбувся референдум щодо змін до конституції, відповідно до яких країна з 2019 року перейде від парламентської до президентської республіки. Зокрема, президент стане главою виконавчої влади, а посаду прем'єр-міністра скасують, будуть створені посади віце-президентів, яких призначатиме особисто глава держави.

Усі ці зміни вдалося провести з великим скрипом. За конституційні поправки проголосувало лише 51,32% виборців, проти — 48,68%, переважно з сільської глибинки у центрі країни. Представники ж великих міст та узбережжя, яке найбільш інтегроване в світову економіку, віддали найменше голосів. Це показало, що далеко не всі підтримують той курс, яким рухається Туреччина.

Якщо у боротьбі за президентський пост в Ердогана немає реальних суперників,  то у парламенті усе не так просто і саме заради збереження впливу в законодавчій владі і було вирішено прискоритися.

Для правлячої Партії справедливості та розвитку ціль така — знову отримати більшість у парламенті, тобто як мінімум 50% плюс один голос. Зараз же, за даними соціологічних опитувань, ПСР може розраховувати максимум на 44%. І навіть разом із союзниками з Партії народного руху голосів не набирається. Тим не менш, для перемоги усе готово.

Інструменти

Всю другу половину минулого та початок цього року Ердоган і компанія активно готувалися до майбутнього голосування, створюючи собі інструменти для безперешкодного переходу чергового електорального циклу.

В середині березня парламент Туреччини ухвалив зміни до виборчого законодавства. Тепер політичні партії можуть створювати передвиборчі альянси.

Відтепер партії також мають набрати 10% голосів, щоб пройти до парламенту. Голоси, набрані альянсами, будуть підраховувати шляхом складання голосів, отриманих кожною партією окремо. У підсумку в парламент зможе пройти партія, яка не набере потрібну кількість голосів самостійно, але зробить це в складі альянсу.

Окрім того, Вища виборча комісія зможе самовільно визначати межі виборчих округів.

Другим кроком стала консолідація медіа-активів. 22 березня Dogan Holding, один з найбільш впливових турецьких конгломератів, розпродує свої основні медіа-активи Demiroren Holding. Останнім володіє Ердоган Демірорен, близький до ПСР. Йдеться про видання Hürriyet, Posta, телеканали CNN Türk, Kanal D, що входять до трійки лідерів у Туреччині, а також інформаційне агентство Dogan, постачальника інтернет-послуг і кабельного телебачення D-smart.

Додатковим бонусом при достроковому проведенні голосування буде неучасть “Хорошої партії” (станом на 15 квітня рейтинг — 26%) на чолі з Мераль Акшенер, першою жінкою-політиком, яка змогла досягти такої популярності.

Згідно з новим виборчим законодавством, після реєстрації партії можуть брати участь у парламентських виборах тільки через півроку після проведення загального з’їзду. “Хороша партія” узагалі була створена лише у жовтні минулого року і за законом зможе брати участь у виборах лише після вересня. Поки не зовсім зрозуміло, чи знайде Акшенер і компанія спосіб обійти закон.

Чому саме зараз

Рішення провести вибори саме на півтора року раніше продиктоване декількома причинами, але найважливіше — це проблеми з економікою.

Хоча за підсумками 2017 року економіка Туреччини продемонструвала зростання — 7,4% ВВП (найвищий показник серед країн G20), економіка країни сильно «перегріта» і зіткнулася з погіршенням платіжного балансу, дефіцит якого за підсумками січня цього року склав 50,6 млрд доларів, що на третину більше, ніж у січні минулого (33,6 млрд дол).

—Туреччина зіткнулася із серйозним випробуванням крихкого балансу між фундаментальною силою Туреччини, яку надала їй динамічна економіка, і дуже сильними фінансовими показниками та її все більш зростаючою зовнішньою вразливістю, — йдеться у повідомлені рейтингового агентства Moody’s investors Services від 16 квітня.

Окрім того, за даними державного Турецького інституту статистики, зросло безробіття. У січні цей показник склав 10,8% і є найбільшим за 10 місяців, а серед молоді це 19,9%. Також розпочалося різке падіння турецької ліри.

Проблеми в економіці Туреччини визнає і сам Ердоган, при цьому будучи впевненим, що тимчасові труднощі будуть подолані.

Наші вороги ведуть свої таємні ігри в економіці Туреччини. Я говорю тим, хто атакує нашу економіку: вам це не вдасться. Як і раніше, ви знову зазнаєте фіаско, — заявив президент Туреччини 11 квітня.

Джерело: xe.com

Зрозуміло, що усе це не катастрофічно, але, з точки зору Ердогана, краще не ризикувати і перезапустити політичну систему зараз, убезпечившись від усіляких “чорних лебедів”.

Де шукати голоси

Для отримання додаткових голосів, ПСР та її союзник ПНР мають декілька опцій. По-перше, це курди, які складають до 20% населення країни. Далеко не всі вони підтримують Робітничу партію Курдистану (PKK), яка визнана в Туреччині терористичною організацією.

Інший перспективний напрямок — апелювання до націоналізму турків. Операція “Оливкова гілка”, що мала на меті захистити турецькі інтереси та упередити посилення курдських терористів, призвела до зростання рейтингів Ердогана і ПСР. Тому не виключено, що влада Туреччини буде більш активно захищати інтереси країни. Це можливо по двох векторах: Сирія, де все ще під контролем афілійованих з PKK сил перебуває територія навколо Манбіджу. Інший — відповіді на провокаційні дії Греції щодо низки спірних островів в Егейському морі та захист інтересів Турецької республіки Північного Кіпру.

Роман Кот

QHA