КИЇВ (QHA) -

Повернувшись із зустрічі з північнокорейським лідером Кім Чен Ином, Дональд Трамп написав у себе в Твіттері: “Президент Обама сказав, що Північна Корея є нашою найбільшою і найнебезпечнішою проблемою. Більше ні. Відсьогодні спіть спокійно”.

Так, довгоочікувана зустріч двох лідерів нарешті відбулася. США і КНДР підписали спільну заяву. Однак, усе це мало вигляд спектаклю двох акторів, якому форма була важливіша за зміст.

Що підписали, а що ні

За підсумками зустрічі лідери двох держав підписали спільну заяву. Відповідно до неї Трамп зобов'язався надати гарантії безпеки КНДР, а Кім Чен Ин підтвердив свою прихильність повній нормалізації безпекової ситуації на Корейському півострові. Зокрема, Сполучені Штати і КНДР взяли на себе зобов'язання встановити дипломатичні відносини між їхніми країнами, тобто, підписати мирний договір.

Також у документі вказано, що дві країни об’єднають зусилля для створення мирного режиму на Корейському півострові. Зокрема КНДР зобов'язалася докласти зусиль для повної денуклеаризації Корейського півострова.

Також Вашингтон і Пхеньян зобов'язуються встановити місця загибелі солдат США під час Корейської війни та ідентифікувати їхні тіла. Це питання врегулювати найлегше, труднощі  можуть бути пов'язані лише з суто технічними аспектами ексгумації.

У якості перших кроків лідери двох країн обмінялися запрошеннями відвідати столиці одне одного. Окрім того, Трамп оголосив, що призупиняє американо-південнокорейські військові навчання, які довгий час були подразнюючим чинником для Півночі.

Як бачимо, ніякої конкретики, усе занадто розмито і нечітко. У документі ніяк не згадано про ракетно-ядерну програму КНДР, нічого не сказано про конкретні кроки до денуклеаризації. Окрім того, в документі немає чітких дедлайнів виконання домовленостей. Це дуже важливо у контексті Північної Кореї, адже на відміну від того ж Ірану, чи Пакистану, в КНДР надто багато об’єктів, про які замало або взагалі немає інформації.

Хто кого

По факту такі розмиті формулювання свідчать більше про успіх Кім Чен Ина, аніж Трампа. Ще на початку червня, за два тижні перед зустріччю, складалося враження, що у США є на руках усі козирі й американський президент змусить капітулювати північнокорейського лідера. Багато шуму наробив показний демарш господаря Білого дому 24 травня, коли він публічно відмовився від зустрічі, змусивши свого візаві йти на компроміс. Про що саме йшлося невідомо, але згодом Трамп все ж таки погодився зустрітися з “людиною-ракетою”, як він іменував Кіма у Твіттері.

Тим не менш, як видно зі спільної заяви, лідер Півночі не пішов на жодні суттєві поступки. Свою роль у цьому зіграли події пов’язані з американо-європейськими відносинами. Нагадаємо, що з 1 червня США ввели імпортні мита на сталь та алюміній проти своїх найближчих союзників: ЄС, Мексики і Канади. Останні висловили своє обурення на саміті Великої сімки у Канаді, буквально напередодні зустрічі у Сінгапурі. У Пхеньяні дуже пильно стежили за сварками Трампа з його партнерами по Групі семи і ймовірно використали цей аргумент під час перемовин.

І все ж, обидва лідера досягли як мінімум однієї перемоги — медійної. І Трамп, і Кім отримали те, чого хотіли від зустрічі. Північнокорейський лідер де-факто домігся прийняття КНДР до ядерного клубу, а господар Білого дому отримав чудову тему для піару перед проміжними виборами до Конгресу США, які заплановані на листопад цього року.

Імітація співпраці?

У підсумку ми маємо початок діалогу і встановлення особистих контактів. Це важливо і для Трампа з його бізнес-бекграундом, і для Кіма.

Важливо, що Білий дім цього разу врахував інтереси союзників США у регіоні — Південної Кореї та Японії. Під час підготовки зустрічі, Вашингтон неодноразово консультувався з ними і одразу після саміту Трамп провів телефонну розмову з Мун Дже Іном та Сіндзо Абе.

В цілому, їхні коментарі щодо зустрічі, позитивні. Наприклад, президент Південної Кореї вже заявив про нову главу в історії регіону.

— Підписання Сентозького договору (зустріч Кіма і Трампа проводилася на острові Сентоса — ред.) 12 червня буде записано як історичну подію, що допомогла покінчити з останніми відголосками "холодної війни" на Землі. Спираючись на досягнуту сьогодні домовленість, ми підемо новим шляхом. Залишивши темні дні війни і конфлікти, ми будемо писати нову главу про мир і співпрацю, — заявив президент Південної Кореї Мун Дже Ин, коментуючи зустріч.

А прем’єр-міністр Японії вже заявив про бажання Токіо налагодити прямий діалог з Пхеньяном. Поки що планується обговорити долю викрадених спецслужбами КНДР японців, але ймовірно, що згодом дійде до економічного співробітництва.

— Я твердо переконаний, що Японії доведеться безпосередньо зустрітися з Північною Кореєю і вирішити питання про викрадення на двосторонній основі, сказав Сіндзо Абе 13 червня.

У будь-якому випадку, робота над повноцінними угодами тільки починається.

Як вказано у спільній заяві, Сполучені Штати і КНДР зобов'язуються у найкоротші терміни провести подальші перемовини під керівництвом держсекретаря Майка Помпео і рівного йому за посадою представника Північної Кореї для подальшого втілення у життя всіх цих положень.

Окрім того, для координації позицій з союзниками вже заплановано турне очільника Держдепу по регіону. У найближчі декілька днів він відвідає Сеул, Пекін і Токіо.

У цілому ж, обидві сторони далі будуть на публіку всіляко демонструвати свою прихильність денуклеаризації Корейського півострова, витискаючи максимум користі для себе, але не виключено, що реальні кроки всіляко затягуватимуть.

Роман Кот

QHA