КИЕВ (QHA) -

Щоправда, виробники виступають проти такої заборони. Вони упевнені, що це спровокує підвищення вартості продуктів. Прихильники ж переконують: регулярне вживання продуктів з вмістом пальмової олії шкідливе для здоров’я людини, оскільки може спровокувати такі страшні хвороби як онкологія, атеросклероз, тромбоз судин тощо. 

Дешево і шкідливо?

Сьогодні пальмову олію, яка почала входити до складу продуктів харчування з початку 90-х рр. як дешевий замінник рослинних жирів, почали дуже широко використовувати. Але в чому полягає її небезпека? Адже це натуральна рослинна олія. Це так, лише коли йдеться про натуральну пальмову олію.

Річ у тім, що пальмова олія буває двох видів: ядропальмова та з м’якоті (остання дуже насичена, її використовують найчастіше). Рідка пальмова олія корисна. ЇЇ рекомендують вживати для зниження рівня ліпідів у крові, тобто так званого поганого холестерину, але її можна купити в аптеках. Кардинально інша справа — олія, яка пройшла спецобробку. Йдеться про гідрогенізовану олію і транс-ізомери жирних кислот, які отримують під час хімічної обробки. У процесі гідрогенізації рослинні олії насичуються воднем і застосовують додаткові речовини, каталізатори, більшість з яких шкідлива.

Гідрогенізована олія і транс-ізомери жирних кислот масово використовувалися виробниками. Найбільше цих інгредієнтів у кондитерських виробах, зокрема, випічці (особливо у листовому тісті), картоплі фрі, розсипчастому печиві, чіпсах, сухариках, гамбургерах, напівфабрикатах. Мабуть, легше сказати, де цих добавок немає, аніж перераховувати продукти з їхнім вмістом.

— Такі жири не здорові, наша травна система не пристосована до них. Велика кількість жиру порушує ліпідний обмін в організмі, насамперед згубно діє на судини і провокує атеросклеротичні зміни, спричиняє серцево-судинні захворювання, діабет, навіть онкологію та хворобу Альцгеймера, — зазначає лікар-дієтолог Оксана Скиталінська. 

Шукайте — кому вигідно

Здавалося б, молочна продукція не має містити пальмову олію. Проте виробники часто фальшують саме її. Адже підмінити молочний жир пальмовим, а, відповідно, здешевити продукт передусім виробникові вигідно. У такій ситуації в програші залишається лише споживач: не знаючи про підміну, він купує дешеву продукцію за високою ціною. Часто виробники «забувають» вказати справжній склад продукту. Адже така «забудькуватість» приносить їм непогані дивіденди.

Про популярність пальмової олії серед українських виробників свідчить статистика. Так, за результатами 2017 року, наша країна імпортувала 212,8 тис тон пальмової олії. Це — на 10% більше, ніж у 2016 році, коли було закуплено 193,5 тис тон. Такі дані наводить Державна фіскальна служба.

Найбільше цього продукту — 81,6% — Україна імпортує з Індонезії. На другому місці — Малайзія, яка експортувала 10,1%, а на третьому Гондурас — 5,6%. Ціна тони коливається у межах 665 доларів. Традиційно рослинні олії значно дешевші за молочні жири. Подекуди ця різниця може доходити до 4 – 5 разів. Даних щодо якості імпортованої пальмової олії немає. Щоправда, експерти вважають, що, здебільшого, заводиться технічна олія.

Змусити виробника казати правду

Проте повернемося до закону. Як зазначається у пояснювальній записці до законопроекту, його мета — пряма заборона використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів, молока і молочних продуктів. Також він передбачає встановлення адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення. За виробництво, введення в обіг або реалізацію продукції, яка не відповідає вимогам безпеки, якості, зокрема, тієї у складі якої є пальмова олія, для керівництва підприємства передбачається штраф від 20 до 100 неоподаткованих мінімумів (один неоподаткований мінімум — 17 грн). Повторне порушення, вчинене протягом року після такого покарання, передбачає накладення штрафу від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

— На наше переконання, вводити повну заборону на використання пальмової олії у продуктах харчування — зарано. Багато країн світу, зокрема, Євросоюзу і США, використовують пальмову олію під час виробництва продуктів харчування. Не виняток і міжнародні корпорації: найвідоміші виробники батончиків, спредів і багатьох інших продуктів. Проте вони чесно вказують склад продукту на пакуванні, — переконує директор Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

В Україні ж проблема не у самому використанні пальмової олії, яка несе ризики для здоров’я, якщо її вживати протягом багатьох років.

— Річ у тім, що виробники не зазначають її у складі продуктів. Таким чином споживач, купуючи 100% вершкове масло, насправді отримує спред, з вмістом пальмової чи іншої рослинної олії. Покупця обдурюють. На жаль, це масове явище, — переконує Дорошенко.

Щоправда, з 4 квітня Держпродспоживслужба розпочала перевірки дотримання вимог безпеки виробниками і реалізаторами.

Існуючі заборони

В Україні було заборонено додавати пальмову олію до дитячого харчування. Стосовно продуктів для дорослих, на думку експертів, передусім варто було б змусити виробників правдиво вказувати склад продукту на пакуванні. Щоб кожен споживач мав змогу самостійно вирішувати, яку продукцію йому купувати — дешевшу з «пальмою» чи дорожчу без неї. Інакше, після повної заборони використання пальмової олії, деякі продукти можуть узагалі зникнути, інші — подорожчають через вимушену зміну рецептури.

— Пропозиції щодо повної відмови від використання рослинних олій варто розглянути тоді, коли рівень життя в Україні стане значно вищим. Або ж варто було ухвалити закон, який би набув чинності з 2025 року. Сьогодні ж таке рішення може спровокувати зниження рівня життя. Також повна заборона загальмує експорт. Як наслідок, українські виробники будуть в нерівних умовах у порівнянні з іноземними конкурентами, які зможуть виготовляти продукцію з пальмовою олією, а наші — ні, — впевнений Олексій Дорошенко.

Ірина Поліщук

QHA