КИЕВ (QHA) -

Участники круглого стола «Современное состояние и перспективы развития сельского хозяйства временно оккупированной Автономной Республики Крым», который состоялся 28 марта в Киеве, обратились к Кабинету Министров Украины, Верховной Раде Украины и Прокуратуре Автономной Республики Крым с заявлением о необходимости фиксации убытков в сельскохозяйственной сфере в результате российской оккупации Крыма и возбуждения уголовных дел в связи с причинением вреда Украине как государству в отечественных и международных судебных учреждениях. Об этом говорится в резолюции по итогам работы круглого стола.

Агентство QHA публикует полный текст резолюции.

Резолюція

круглого столу «Сучасний стан та перспективи розвитку сільського господарства тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим»

Ми, учасники круглого столу, організованого Національним науковим центром «Інститут аграрної економіки», Меджлісом кримськотатарського народу та Інформаційним агентством QHA «Кримські новини», обговоривши проблеми сучасного стану та перспектив розвитку сільського господарства тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим, вважаємо доцільним зазначити таке.

Чотири роки тому, 20 лютого 2014 року, Російська Федерація у порушення чинних міжнародних актів, положень та конвенцій, зокрема Будапештського меморандуму 1994 року, окупувала Кримський півострів – територію, що є невід'ємною частиною, унітарної Української держави.

За період тимчасової російської окупації в Криму відбулося повне згортання прав та свобод людини, відбуваються масові обшуки, арешти та переслідування громадян України, які не скорилися російським окупантам. Об’єктом цілеспрямованих репресій став кримськотатарський народ – корінний народ півострова, а також етнічні українці, тобто переважно мешканці півострова, традиційно задіяні у сфері сільського господарства Автономної Республіки Крим.

Окрім того, за чотири роки колись квітучий регіон перетворений російськими окупантами на військову базу, що сьогодні представляє загрозу не лише Україні, але й країнам Причорноморського регіону, Центральної та Східної Європи та Близького Сходу.

Результатом російської мілітаризації Криму є руйнування звичних громадських і господарських зв’язків регіону, порушення його традиційного сільськогосподарського укладу. Саме в аграрній сфері Україна зазнала найбільш значних збитків, а приклади  порушення господарської діяльності в Криму мають масовий характер.

Державою-окупантом привласнено майно сотень українських підприємств усіх форм власності, сільськогосподарські угіддя, а також наукові розробки, створені кримськими науковими установами у доокупаційні часи, зокрема цінні сорти різноманітних культур.

Окрім того, дії окупаційної влади призвели до екологічної катастрофи у регіоні. З унеможливленням за умов російської окупації Криму постачання води Північно-Кримським каналом виникла проблема засолення ґрунтів і знищення виробництва рису, сої та інших  культур у Північному Криму. Відсутність дніпровської води призводить до незворотних гідрогеолого-меліоративних ускладнень, руйнування іригаційних споруд та порушення природного балансу прісної води на півострові.

Поглиблення екологічної катастрофи може спричинити і будівництво автомобільної траси «Таврида», для зведення якої в окупованому Криму виводиться із обробітку значна площа сільськогосподарських земель.

Як держава-окупант Російська Федерація несе повну відповідальність за ситуацію у тимчасово окупованому Криму відповідно до Женевської конвенції 1949 року.

Учасники круглого столу дійшли висновку, що тимчасова окупація Криму не повинна зупинити проведення українськими вченими наукових досліджень проблем сільського господарства та природного середовища цього регіону.

Передусім необхідно провести повну оцінку економічних, соціальних та екологічних втрат України у зв’язку із окупацією Криму, стратегічних і поточних наслідків штучного відділення від України аграрного сектору республіки.

Доцільно запровадити постійний моніторинг негативних змін, що відбуваються в економіці, природному середовищі, суспільно-політичній, правовій, культурній, інтелектуальній та інших сферах Автономної республіки Крим, визначення заходів щодо мінімізації понесених та потенційних втрат, пред’явлення претензій стосовно відшкодування збитків та (або) відновлення належного стану відповідних об’єктів чи процесів.

Важливо зупинити незаконне використання економічних, природних, людських та інших ресурсів, національного надбання, об’єктів культурної, рекреаційної та інших сфер, інтелектуальної власності в Автономній Республіці Крим, використовуючи для цього механізми міжнародного права.

Також необхідно найближчим часом розпочати розробку Стратегічної програми сталого розвитку Автономної Республіки Крим на засадах національної парадигми сталого розвитку України як важливого елементу реінтеграції Криму в українську економіку після його деокупації.

Важливим напрямком є розробка наукових засад післядеокупаційного відновлення водопостачання півострова з материкової частини України, системи зрошення сільськогосподарських угідь, поліпшення екологічного стану довкілля.

Вітчизняна наука спроможна розробити галузеву програму відновлення виробництва висококонкурентної унікальної сільськогосподарської та декоративної продукції на теренах Автономної Республіки Крим із визначенням обсягів та джерел фінансування відповідних заходів, включаючи компенсації за завдані збитки країною-агресором.

Необхідно забезпечити збереження наукового аграрного потенціалу Криму та унікальних розробок науковців, у тому числі за рахунок відновлення досліджень науковими установами АР Крим на материковій частині України.

Учасники круглого столу дійшли одностайного висновку щодо необхідності широкомасштабної роботи з реінтеграції сільського господарства Криму в економіку України після його деокупації, розширення висвітлення проблем та можливих шляхів їхнього розв’язання у засобах масової інформації, залучення провідних науковців до реалізації цих заходів.

Відповідні профільні наукові установи на основі системного моніторингу негативних змін, що відбуваються на території Криму внаслідок хижацької експлуатації російськими окупантами природних і земельних ресурсів півострова, повинні підготувати науково обґрунтовані рекомендації щодо усунення руйнівних наслідків окупації.

У зв’язку із ситуацією, що склалася в Криму, ми, учасники круглого столу, звертаємося до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Прокуратури Автономної Республіки Крим та інших відповідних державних органів із заявою про необхідність фіксації збитків у сільськогосподарській сфері внаслідок російської окупації Криму та порушення кримінальних справ про завдання шкоди Україні як державі у вітчизняних та міжнародних судових інституціях, а також просимо забезпечити реалізацію заходів, окреслених у цій Резолюції.

Резолюцію направити центральним органам державної влади, провідним політичним і науковим організаціям, засобам масової інформації для оприлюднення позиції учасників круглого столу та практичної реалізації запропонованих заходів.

Схвалено учасниками круглого столу

«Сучасний   стан та перспективи розвитку сільського господарства тимчасово окупованого Криму» 

 місто Київ 

28 березня 2018 року

 

 

 

QHA