КИЕВ (QHA) -

Про діяльність Українського інституту з прав людини у частині вдосконалення правового поля України щодо правосуддя в інтерв’ю для радіо «Hayat» розповіла програмний директор Українського інституту з прав людини Валерія Лутковська.

Радіо "Hayat": Валеріє Володимирівно, ви — єдиний український омбудсмен, який мав змогу відвідати місця несвободи анексованого Криму. Чи можемо ми зараз хронологічно повернутися назад і згадати як це відбувалося? Цікавлять найменші подробиці цього процесу.

Валерія Лутковська: Скажу так, я не тільки єдиний омбудсмен, а навіть єдиний державний чиновник, який офіційно був у Криму. Це сталося завдяки декільком факторам. Почалося все з того, що були затримані й поміщені на той момент у Миколаївський слідчий ізолятор двоє громадян України, які потім вирішили відмінити власне українське громадянство і перейшли в громадянство Російської Федерації. В Україні їм оголосили підозру, вони трималися під вартою у Миколаївському СІЗО (слідчий ізолятор — ред.). Через цих осіб до мене звернулася уповноважена з прав людини в РФ Тетяна Москалькова з проханням їх відвідати.

Я їй сказала: «Із задоволенням, але кращий шлях для відвідання Миколаївського ізолятора — це прилетіти до міста Сімферополь» і пообіцяла там її зустріти. Моя російська колега спочатку вирішила, що це жарт, але згодом ми домовилися про те, що я організую візит російського омбудсмена до Миколаївського ізолятора, за умови відвідання СІЗО у Сімферополі, де я мала поспілкуватися з ув’язненими кримськими татарами, які потрапили за ґрати за абсолютно абсурдними звинуваченнями.

Потім була зустріч на КПВВ «Чонгар», де відбулася розмова і де я ще раз пояснила Тетяні Миколаївні власну позицію. Вона сказала «добре» і ще раз запитала про гарантії того, чи зможе вона потрапити до Миколаївського СІЗО. Москалькова попросила набрати мобільним телефоном начальника Миколаївського слідчого ізолятора, і після розмови з ним переконалася у щирості моїх намірів. Після цього Москалькова пообіцяла мені, що «зустріч буде».

Згодом ми зустрілися у Сімферополі, досить довго чекали на рішення суду, відповідно до якого ми мали зустрітися з кримськими  татарами, які утримувалися в Сімферопольському СІЗО. Але рішення ми отримали. На його територію, на відміну від будь-яких інших місць несвободи в Україні, я потрапила без нічого — лише з посвідченням. Мобільний телефон, особисті речі, які були зі мною, лишила в помічників, аби не дратувати росіян і не злякати ту можливість зустрітися з людьми, яких я хотіла побачити.

На жаль, під час цього візиту мені не вдалося побачити камери, де утримувалися ув’язнені, хоча вони розповідали про них. Зустрічатися в кімнаті для зустрічей СІЗО із ув’язненими довелося не наодинці, а разом з російськими слідчими, адвокатами, представниками апарату омбудсмена РФ і тюремної адміністрації.

Зустріч фільмувалася на відеокамеру, але у цьому випадку головна мета була досягнута, тому що треба було передати людям, наскільки про них турбуються на підконтрольній Україні території, решта не мала жодного значення. Для тих ув’язнених, з якими того дня не вдалося зустрітися в колонії, був донесений меседж про те, що Україна своїх не залишає, турбота є, інформація є, Україна про них турбується і це дуже важливо. 

Радіо "Hayat": Невипадково запитав у вас про це, бо зараз обрано нового омбудсмена, а відвідання місць несвободи в Криму під великим питанням.

Валерія Лутковська: Подивимося, може вдасться досягнути подібних результатів, ми не знаємо ще, що може бути.

Радіо "Hayat": Які питання Криму сьогодні залишилися невирішеними?

Валерія Лутковська: Це усі питання, які стосуються прав внутрішньо переміщених осіб, оскільки велика частина наших співвітчизників перемістилася з анексованого півострова на материкову Україну. Також величезна проблема — захист тих, хто залишився в Криму і продовжує супротив. Захист цих людей, на мою думку, є найбільшою проблемою, оскільки наша держава не має ефективних інструментів організації їхньої безпеки.

І тут можна розраховувати лише на те, що омбудсмен РФ буде так само діяти у співпраці зі своїм українським колегою. Я дуже на це розраховую. Та маю інформацію, що лише за останній час Москалькова тричі була в анексованому Криму. Важливо правильно сформулювати ті меседжі, які відправляються від українського омбудсмена російському. Для цього треба правильно сконцентрувати увагу Тетяни Москалькової щодо проблемних питань, пов’язаних із дотриманням прав людини, зокрема, у місцях несвободи на півострові.

Інше питання — як зробити так, щоб Крим зсередини почав відчувати себе більш українським. Ми розуміємо, що певний час пропаганда працювала проти держави, а країна робила вигляд, що не помічає цього. І, зрозуміло, що Україні потрібно саме зараз робити крок у відповідь, але не обов’язково дзеркальний. Це треба для того, щоб переконати українців, які проживають в Криму, що для них буде краще в Україні. Треба наблизити українців, які живуть в Криму, до тих реформ і переваг, які мають місце і відбуваються в Україні. Якщо це вдасться, то процес повернення Криму значно прискориться.

Інтерв’ю провів Едуард Солодовник

QHA