КИЕВ (QHA) -

Про загострення на Азовському морі, співпрацю прикордонників і ЗСУ в разі активізації кораблів РФ, боротьбу з незаконною міграцією і провокації російських спецслужб із використанням в’єтнамських мігрантів в інтерв’ю для радіо «Hayat» розповів помічник голови Державної прикордонної служби України полковник Олег Слободян.

Радіо «Hayat»: На Азовському морі неспокійно, Росія намагається встановити тут власні правила. Чи відстежується ситуація українськими прикордонниками?

Олег Слободян: Що стосується Азовського моря, то ситуація там дійсно непроста. На сьогодні, у відповідності до міждержавних угод між РФ та Україною, Азовське є морем спільного користування для Росії та України. Тобто, там не проведена навіть делімітація і не позначено державний кордон. Власне, ця формула, яка була встановлена ще з 90-х рр., вона і зараз працює. Тобто, будь-яка сторона робить усе що вважає за потрібне в басейні Азовського моря, у випадку якщо це не завдає шкоди іншій стороні.

Радіо «Hayat»: Сьогодні Росія поводиться в Азовському морі наче вона там господар, чи не так?

Олег Слободян: Останнім часом українські прикордонники спостерігають цю тенденцію. Це почалося 30 квітня, у понеділок, і судячи з усього, російські таємні циркуляри саме з цієї дати почали діяти. Такі висновки можна зробити, оскільки ДПСУ з кінця квітня почала фіксувати факти, коли РФ стала оглядати усі торгівельні судна, які прямують в українські порти Азовського моря.

Дещо пізніше, за 2 тижні, росіяни почали більш прискіпливо перевіряти ті судна, які прямують з українських портів. Звісно, формально у таких діях Росії відсутні юридичні порушення. Але ми розуміємо, що просто так Росія нічого не робить, і така форма контролю може свідчити про те, що РФ намагається одноосібно встановити контроль в Азовському морі, всупереч тим домовленостям, які існують.

Огляд суден, який проводять російські прикордонники на Азові, включає стандартну процедуру: перевірка документів членів екіпажу, документів на судно і вантаж. Після цього, якщо не виявлено порушень, судно відпускають. У той же час нам відомо про випадки, коли судно, умовно кажучи, не відреагувало на сигнали російських прикордонників, і таким чином, проігнорувало огляд. Але все ж Росія намагається контролювати і впливати на суднохідність в Азовському морі й таким чином певною мірою чинити тиск на Україну.

Іншим аспектом, який підтверджує цю думку, є проведення в басейні Азовського моря російських військових навчань. Бойові маневри були заплановані на 21 – 23 травня, але невеличка активність двох російських прикордонних кораблів спостерігалася в акваторії Азовського моря лише у другій половині дня 22 травня. Навчань, які анонсувалися, фактично не було. У той же час, три дні поспіль російські сили закривали значну частину Азовського моря.

У відповідь Україна відпрацьовує низку заходів у загальному сегменті Національної безпеки та оборони, сценарії реагування на можливі військові провокації з боку РФ. Усе це відбувається в правовому полі. Ще важливим аспектом роботи є фіксація фактів порушень з боку РФ для подальших ініціатив у міжнародних судах.

Нагадаю, що бойові можливості ДПСУ певною мірою обмежені, а ті катери, які у нас є, поступаються кораблям РФ. Висловлювання в окремих російських ЗМІ стосовно нібито визнання нами наявності переваги російських прикордонних кораблів на Азовському морі, не відповідають дійсності. Насправді, йдеться про те, що українські прикордонники в Азовському морі адекватно оцінюють і знають рівень підготовки та озброєння свого супротивника.

Радіо «Hayat»: Щоб розвіяти усі спекуляції, щодо бойових можливостей ДПСУ на Азовському морі, скажіть, чи існує певний план нарощування кількості прикордонних кораблів у цьому регіоні?

Олег Слободян: Нещодавно відбулися важливі зміни у цьому питанні, зокрема щодо Морської охорони Державної прикордонної служби України, яку виділено як окремий напрям, що зосереджує під своїм крилом усі наші морські сили та засоби. Вони будуть підпорядковуватися Голові Служби, керувати ними буде єдиний центр.

Якщо раніше сили Морської охорони Державної прикордонної служби підпорядковувалися сухопутним підрозділам, то на сьогодні прикордонні моряки отримали більшу автономність і повноваження.

До речі, подібна модель працює у Великобританії й багатьох інших країнах, і вона вже довела свою ефективність. Що стосується переснащення кораблів Морської охорони ДПСУ, то ми його дійсно потребуємо і цього року вперше за довгий час з держбюджету виділено 32 млн гривень. На жаль, такі процеси потребують часу, і не можуть відбуватися миттєво.

Радіо «Hayat»: Наскільки ефективно підрозділам ДПСУ вдається боротися з незаконною міграцією на Закарпатті? Які особливості існують на україно-російській ділянці контрольованого кордону сьогодні?

Олег Слободян: Незаконна міграція є багатогранним явищем, яке змінюється у залежності від політичних тенденцій, економічних, соціальних та інших аспектів. Навіть пори року. На сьогодні Україна залишається транзитною державою для руху незаконних мігрантів — тих, хто шукає кращої долі в країнах Європи.

У 2017 році ДПСУ затримала близько 3800 мігрантів, на червень 2018 року прикордонники затримали майже 1100 незаконних мігрантів з країн пострадянського простору, центральної та Південно-Східної Азії. Серед основних завдань, які стоять перед підрозділами Державної прикордонної служби України, є викриття транскордонних каналів незаконної міграції та їхніх організаторів.

Адже, за даними аналітиків, до функціонування каналів незаконної міграції сьогодні причетні громадяни з 3 – 5 країн, тому все частіше доводиться мати справу з роботою злочинних угруповань в декількох країнах одразу. Минулого року ДПСУ ліквідувала близько 40 каналів незаконної міграції, затримані десятки людей, порушені кримінальні справи.

Незаконна міграція є явищем, яке активно використовується і в політичних цілях. Наприклад, потоки біженців з Сирії, які заполонили Європу в 2016 році, були спровоковані агресією Російської Федерації у цій країні. У 2017 році ми спостерігали іншу тенденцію, коли з РФ до нас потрапляло достатньо багато груп незаконних мігрантів, переважно з В’єтнаму, а потім за інформацією, яку нам надавали самі незаконні мігранти та інші джерела виявилося, що російські правоохоронні органи досить лояльно ставилися до незаконних мігрантів і сприяли їхньому руху на територію України.

Таким чином, російські спецслужби перевіряли щільність охорони українського кордону, його захищеність. А ще для того, аби спробувати таким чином дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію у прикордонному регіоні України. Усі подібні спроби російських спецслужб аналізуються українськими прикордонниками для того, щоб вчасно реагувати на загрози Національній безпеці нашої держави.

Інтерв’ю провів Едуард Солодовник

QHA