КИЕВ (QHA) -

Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос коментує журналістові Олександру Вороніну у студії Радіо Hayat візит президента Туреччини Реджепа Ердогана до України.

Радіо Hayat: Як часто здійснювалися візити такого рівня з Туреччини до Києва і навпаки?

Ігор Семиволос: Не так часто. Якщо подивитися на найсучаснішу українську історію, то можна сказати, що останній раз візит на вищому рівні відбувся у 2016 році. Президент України Петро Порошенко відвідав Туреччину з офіційним візитом. Тепер ми маємо візит у відповідь президента Турецької Республіки Реджепа Таїпа Ердогана до України. Можна сказати, що це абсолютно нова сторінка в історії відносин між двома країнами. До цього моменту, звісно, було напрацьовано чимало рішень. Давайте згадаємо про комісію найвищого рівня, в рамках діяльності якої буде відбуватися цей візит. Вона була утворена в 2012 році, тобто діалог між Туреччиною і Україною тривав постійно. Практично кожен президент України відвідав Туреччину, був візит у відповідь. Для мене важлива ця тяглість відносин, те, що Україна і Туреччина сьогодні демонструють дуже потужний намір не лише зміцнити відносини. По суті ми маємо стратегічні відносини. Ми маємо дуже хороші перспективи розвитку між двома країнами. Про це свідчать ті рішення, які передували цьому візиту.

Радіо Hayat: Відносини між країнами характеризуються різними параметрами. Чи не головним є рівень товарообігу між ними. Як у цьому плані відносини?

Ігор Семиволос: Я би сказав, що тут є певні об’єктивні складнощі між Україною та Туреччиною. Ми їх спостерігали останні три роки. Якщо подивитися на товарообіг між Україною та Туреччиною у 2013 році, то ми мали десь приблизно 3,5 мільярди доларів, а потім цей товарообіг доволі серйозно просів. Ймовірно, на це вплинула війна, оскільки значна кількість товарообігу й українського експорту становить продукція з металу. Зрозуміло, що війна серйозно вплинула на це постачання, але станом на 2016 рік ми мали приблизно 1,5 мільярди товарообігу, але доволі стала тенденція того, що всі показники турецького імпорту до України зростали. З українським експортом трохи складніше, у нас зростає тільки деревина. Щодо всіх інших ключові показники, починаючи від металів, добрив чи олії, хімічних добрив, то тут спад триває. Я думаю, що зона вільної торгівлі між Україною та Туреччиною надасть нового імпульсу. Як мінімум ми можемо найближчим часом опанувати 2 мільярди, оскільки раніше було 3,5.

Важливим також в цьому напрямку є експорт та імпорт послуг. Ці експорт та імпорт зростають як з українського, так і з турецького боку. Звісно, імпорт турецьких послуг виріс значно більше, ніж українських. Але сам факт того, що ми теж надаємо послуги, радує. Останнім показником, який теж важливий для розуміння цього позитивного тренду, є інвестиції. Прямі інвестиції в українську економіку зростають, зараз вони становлять приблизно 350 мільйонів доларів. Це невеликі цифри. Для порівняння можна сказати, що інвестиції Туреччини в російську економіку становлять приблизно 90 мільйонів.

Радіо Hayat: Які сфери подальшого розвитку наших стосунків? Які галузі можуть представляти інтерес між нашими країнами?

Ігор Семиволос: Тривають переговори,  є непогані напрацювання в аерокосмічній галузі. Мова йшла про те, щоб використовувати українські ракетні носії для запуску турецьких супутників, а також дуже позитивні зрушення і реальний прогрес в галузі літакобудування, оскільки запустити в Туреччині власне авіабудування – це мрія Ердогана. Тут якраз Україна доволі активно співпрацює з Туреччиною в цьому напрямку. Крім цього, якщо говорити про високі технології, мова йде про співробітництво в галузі оборонної промисловості: це спільне виробництво зброї. Також це подальший розвиток інвестицій в сільське господарство, переробку. Ми бачимо, що останнім часом турецькі інвестиції саме в ці напрямки, якщо говорити про інвестиції в Україну, виросли. Туристичний бізнес сам по собі є дуже перспективним ринком.

Радіо Hayat: Відчутним було збільшення туристичного потоку з Туреччини до нас. Українці також можуть більш-менш вільно їздити до Туреччини?

Ігор Семиволос: Уже давно скасували візи між двома країнами. Я думаю, що одним з найцікавіших  проривів є те, що громадяни з ID-карткою можуть також їздити до Туреччини. Це показує готовність до співпраці та інтеграції. За останній рік ми побачили не лише збільшення кількості туристів і турецьких громадян на вулицях наших міст, а й значне збільшення кількості українців в Туреччині. Якщо говорити про динаміку, то українці, без сумніву, займають перше місце в Туреччині за динамікою зростання туристів. Для Туреччини, яка зіштовхнулась з негативною позицією Росії, з блокадою, яку оголосила Росія в 2016 році, українські туристи значною мірою змогли зберегти туристичну галузь. Я думаю, що завдяки такій співпраці ми бачимо, що відносини між нашими країнами – це не лише відносини між лідерами держав, а й відносини між людьми. Кількість контактів між звичайними людьми Туреччини і України збільшилася в рази. Значною мірою це відбулося завдяки скасуванню обмежень в пересуванні між нашими двома країнами.

Радіо Hayat: Відомо, що найбільш чисельна кримськотатарська діаспора у світі проживає саме у Туреччині. Мабуть, цим пояснюється принципова позиція Анкари стосовно анексованого Криму.

Ігор Семиволос: Я думаю, що Туреччина відіграла дуже важливу роль в  донесенні до світу самої інформації про переслідування кримських татар, особливо на початку російської окупації. У 2015 році турецька гуманітарна місія була в Криму. Вона перша підготувала детальний звіт про репресії в Криму щодо кримських татар. Це було абсолютно неочікувано для росіян. Туреччина займає чітку послідовну позицію щодо територіальної цілісності України. Туреччина чітко та однозначно заявляла на всіх міжнародних рівнях про те, що Крим – це Україна. Туреччина намагається виступати захисником інтересів кримських татар. За будь-якої можливості турецькі очільники заявляють про інтереси кримськотатарського народу і декларують готовність їх захищати.

Радіо Hayat: Чи можливо, щоб у нас налагоджувалася також експертна дипломатія, дипломатія народів?

Ігор Семиволос: Якщо говорити про експертний обмін, то він останнім часом збільшився, зокрема в науковій сфері. Не вистачає постійних майданчиків для дискусій на важливі теми, але ми завжди можемо знаходити інші міжнародні майданчики, щоб обговорити питання, цікаві Україні та Туреччині.

Зрозуміло, що Туреччина приділятиме увагу інтересам корінних народів в Україні, передусім інтересам кримських татар, на міжнародних майданчиках. В межах цього візиту ця тема, очевидно, неодноразово буде порушуватися під час переговорів на вищому рівні та під час зустрічей з представниками кримських татар, Меджлісу кримськотатарського народу. Очевидно, ми почуємо якісь більш конкретні пропозиції та ідей щодо того, яким чином краще захистити та підтримати кримськотатарський народ в умовах окупації.

QHA