КИЇВ (QHA) -

Заступник прокурора АРК Олександр Удовиченко розповів журналістові в ефірі Радіо Hayat про діяльність Прокуратури АРК та злочини проти кримських татар на окупованому півострові.

Радіо Hayat: Чи є прецеденти в світі, коли частина території анексована, а органи влади знаходяться на іншій території?

Олександр Удовиченко: Відповідно до чинного законодавства територія Криму є тимчасово окупованою. Звичайно, в світі є різноманітні конфлікти, в Грузії, між Вірменією та Азербайджаном. В цих державах теж є органи прокуратури тих територій, на яких відбуваються конфлікти. Вони знаходяться на інших адміністративно-територіальних одиницях.

Радіо Hayat: На території Криму до анексії були ще такі структури, як парламент, уряд. На території України є Представництво президента, поліція та прокуратури. Які ще є органи влади?

Олександр Удовиченко: На території Херсонської області перебуває Головне управління Служби безпеки АРК. Воно виконує функцію протидії тим проявам, які відбуваються на окупованій території спільно з прокуратурою та Національною поліцією. 

Радіо Hayat:  Можливо, доцільно, щоб і ви були в Херсонській області?

Олександр Удовиченко: Відповідно до закону України на органах прокуратури, зокрема, прокуратури АРК, лежить обов’язок координації діяльності правоохоронних органів, зокрема ми координуємо діяльність Головного управління Служби безпеки АРК, яке дислокується в Херсоні, та Головного управління Нацполіції, яке дислокується в Одесі. На даний час на території Херсонської області функціонує відділ нагляду за Службою безпеки України. Там представлені співробітники прокуратури АРК. Один із заступників прокурора АРК дислокується на постійній основі у Херсоні. Робота налагоджена. Логістичні труднощі вирішені. Як нам здається, ми досить ефективно намагаємося виконувати ті завдання, які стоять перед нами сьогодні.

Радіо Hayat: Які завдання стоять власне перед кримською прокуратурою?

Олександр Удовиченко: Це захист прав громадян на тимчасово окупованій території. На жаль, ми сьогодні можемо констатувати той факт, що досить багато є проявів порушення прав наших громадян з боку представників незаконно створених правоохоронних органів на окупованій території. Розслідуючи ті чи інші кримінальні провадження, ми встановлюємо винних осіб та таким чином намагаємося захищати права наших громадян шляхом притягнення до кримінальної відповідальності.

Радіо Hayat: Нещодавно на сайті вашого відомства була розміщена інформація про те, що ви побували в Брюсселі і взяли участь у черговому раунді перемовин з європейцями з приводу факту анексії Криму. Як часто у вас відбуваються такі заходи?

Олександр Удовиченко: Постійно ведеться міжнародна діяльність щодо деокупації Криму на всіх фронтах, на дипломатичному, політичному, відбувається спілкування між правоохоронним органами різних держав. Даний захід, у якому я брав участь, був консультаціями щодо продовження санкцій проти РФ за окупацію Криму. У складі урядової організації, до якої входили досить фахові люди - перший заступник міністра окупованих територій Куркчі, держсекретар міністерства інфраструктури Галущак, перший заступник міністра інформаційної політики Джапарова і я. Ми доповідали за напрямками своєї діяльності про ті факти порушень прав наших громадян, порушення економічних, соціальних інтересів громадян України та економічних інтересів нашої держави колегам з Європейського Союзу. На прикладах ми доводили, що мають місце масові порушення, які мають слугувати підставою для застосування санкцій ЄС.

Радіо Hayat: Тепер я зрозумів, чому ви знаходитися у Києві. Оскільки частина вашої роботи пов’язана з міжнародними організаціями, а тут знаходяться інші структури влади, які можуть вам допомогти. Це й Адміністрація президента, і Верховна Рада, і Міністерство юстиції, МЗС.

Олександр Удовиченко: Так, ми досить тісно співпрацюємо з усіма переліченими вами відомствами, з центральними управліннями і департаментами усіх правоохоронних органів. Дійсно, в процесі своєї діяльності ми прийшли до того, що основні напрямки нашої діяльності зосереджені в Києві.

Радіо Hayat: Ви зможете арештувати окупантів, колаборантів або після повернення Криму, або у разі, якщо вони з’являться на території материкової України.

Олександр Удовиченко: Трошки не так. Ми використовуємо всі правові механізми для забезпечення принципу невідворотності покарання, щоб усі винні у злочинах на території Криму несли кримінальну відповідальність. Першою стадією є отримання доказів, оголошення особи у розшук. За рядом статей ми оголошуємо людей у міжнародний розшук. Коли особа виїжджає за територію півострова Крим в будь-яку країну Європи, то вона має бути затримана та екстрадована до України для проведення процедури щодо розслідування справи та передачі до суду. Ми вважаємо, що це досить дієвий механізм.

Крім того, ще  один пріоритетний напрямок нашої діяльності – це збір і фіксація доказів щодо так званих воєнних злочинів.

Сьогодні нами розслідується досить масштабне і велике за обсягом проведеної роботи кримінальне провадження, яке розпочато за статтею 438. Вже найближчим часом, цього року, нами буде направлене повідомлення до МКС у кейсі щодо власності, а саме захоплення окупаційною владою власності громадян України та власності держави Україна.

Радіо Hayat: Окрім Кримінального суду, є ще Міжнародний суд ООН. Там вже почався судовий процес. Там було прийнято попереднє рішення, зокрема те, що зобов’язує Росію припинити заборону Меджлісу. Чи є якась перспектива тиску на Росію, щоб вона виконувала хоча б своє законодавство?

Олександр Удовиченко: Питання лежить у трьох площинах – політичній, дипломатичній та правовій. Я можу казати за правову площину, тому що органи прокуратури повинні забезпечувати розслідування і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням кримінальних проваджень. Нами розслідується кримінальне провадження щодо заборони Меджлісу, встановлюються посадові особи незаконно створених правоохоронних органів, органів державної влади, які сприяли забороні Меджлісу. Найближчим часом їм буде повідомлено про підозру. Ми вважаємо, що це один з елементів правового тиску, посил для всіх осіб, які перейшли до незаконно створених органів державної влади на тимчасово окупованій території півострова Крим. За кожне незаконне діяння наставатиме невідворотне покарання, кожному факту надаватиметься оцінка, кожен буде притягатися до кримінальної відповідальності.

Радіо Hayat: На вашому сайті було повідомлення про масові обшуки у кримських татар.

Олександр Удовиченко: Відомості внесені до Єдиного реєстру, розпочато кримінальне провадження за фактом незаконного проникнення до житла посадовими особами незаконно створених правоохоронних органів до помешкань цих осіб. На даний час досудове розслідування триває, збираються докази.

Радіо Hayat: Чи є у нас якісь позови до Росії у Міжнародному морському трибуналі?

Олександр Удовиченко: Порти, розташовані на півострові, закриті урядом України, захід будь-яких суден заборонений. Захід на територію даних портів відповідно до Кримінального кодексу є злочином. На сьогоднішній день розслідуються кримінальні провадження, кожен такий факт фіксується. Капітанам таких суден повідомляється про підозру, вони оголошуються у розшук.

Місяць тому генеральний прокурор України спільно з прокурором АРК були з робочим візитом в Анкарі, де з колегами з Туреччини обговорювали питання двосторонньої протидії цьому явищу. За результатом цього візиту турецьким урядом видано циркуляр, за яким портам Туреччини заборонено приймати пароплави, які заходили до закритих портів Криму.

Радіо Hayat: Чи були уже якісь судові рішення проти посадовців, які зрадили в Криму?

Олександр Удовиченко: Досить багато судових розглядів за статтею «державна зрада» тривають у кримінальних провадженнях, які розслідувалися або слідчими прокуратури АРК, або слідчими підрозділами, підпорядкованими прокуратурі АРК. На даний час всі ці обвинувальні акти перебувають на стадії судового розгляду, однак державні обвинувачі, працівники прокуратури АРК роблять все можливе, щоб забезпечити швидкий розгляд даних кримінальних проваджень.

Радіо Hayat: Чи був прецедент, щоб когось затримали і видали Україні?

Олександр Удовиченко: Наші напрацювання на ниві оголошення до міжнародного розшуку тільки нещодавно почали давати свої позитивні плоди. Нещодавно ми оголосили одного з громадян в міжнародний розшук. На території інших держав ще ніхто не затримувався. Однак на території України два роки тому було затримано двох депутатів – одного депутата Верховної Ради АРК та депутата Севастопольської міської ради. Зараз їм змінені запобіжні заходи, обрані запобіжні заходи, не пов’язані з позбавленням волі. Прокуратура займала принципову позицію і апелювала до суду, що ми вважаємо, що вони повинні утримуватися під вартою. Суд прийняв сторону захисту.

Радіо Hayat: Чи є у вас статистика кількості порушених справ?

Олександр Удовиченко: Якщо брати всі органи досудового розслідування, які розслідують кримінальні провадження щодо злочинів на території Криму, то це сотні кримінальних проваджень. Їхня кількість може доходити до тисяч.

Радіо Hayat: Нагадайте нашим радіослухачам про ті зміни, які нині здійснюються у прокуратурі.

Олександр Удовиченко: Прокуратура з моменту проголошення незалежності України перебуває на стадії постійного реформування. Уже сьогодні завдяки принциповій позиції керівництва Генеральної прокуратури ми знаходимося на завершальному етапі реформування. Ми можемо говорити, що прокуратура у більшій мірі відповідає стандартам країн розвинутих демократій. На сьогоднішній день серед найбільш глобальних реформ ліквідація загального нагляду, нещодавно набули чинності зміни до Конституції, якими визначено основні конституційні функції прокуратури, раніше їх було 4, зараз їх 3 – представництво інтересів держави в суді, підтримання публічного обвинувачення, процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях. До створення відповідної системи органів ми здійснюємо нагляд за пенітенціарними установами та здійснюємо функцію досудового розслідування. 21.11.2017 повинне запрацювати Державне бюро розслідувань, до якого переходить функція досудового розслідування.

Радіо Hayat: Люди в системі самоврядування окупованого Криму також вважаються колаборантами за нашим законодавством?

Олександр Удовиченко: Ми вважаємо, що до цієї проблеми потрібно підходити диференційовано. Не можна всіх людей, які працюють в тих чи інших структурах на території півострова, вважати злочинцями. Діям кожної особи буде даватися окрема оцінка. Якщо особа не вчиняла ніяких дій, які відповідно до нашого Кримінального кодексу є злочинами, то вона не буде нести покарання. Є норми міжнародного права, які регулюють відносини, коли пересічний громадянин мешкає на тимчасово окупованій території. Позиція прокурора АРК полягає у тому, що до цієї проблеми потрібно підходити диференційовано.

Радіо Hayat: Ви якось мусили реагувати на блокади Криму та Донбасу? Де тут золота середина між економічними інтересами населення та національною безпекою?

Олександр Удовиченко: Я вважаю, що у нас досить гарно виписане законодавство. Якщо особи, вчиняючи акції протесту, залишаються в межах правового поля, це потрібно робити, тому що це один з елементів роботи щодо деокупації.

Радіо Hayat: Два закони щодо Донбасу були вимушеними кроками?

Олександр Удовиченко: Держава шукає механізми для вирішення проблем і викликів, які перед нами стоять. Ідеальних законів немає, завжди буде критика. Нам треба прагнути виконувати закони. Коли ми до цього дійдемо, багато питань буде вирішено.

Радіо Hayat: Який сценарій повернення Криму ви вважаєте реалістичним? Коли це може відбутися?

Олександр Удовиченко: Хотілося б сподіватися, що це будуть найшвидші терміни. Серед наших працівників є багато людей, які мешкали в Криму і були змушені виїхати. Ми робимо все від нас залежне, щоб це відбулося найшвидше.

Вирішення питання Криму лежить у дипломатичній, політичній та правовій площині. Жодної краплі людської крові не повинно пролитися.

Радіо Hayat: «Хаят» перекладається як «життя». Що для вас життя?

Олександр Удовиченко: Людина живе, коли вона вільна у своєму виборі. Я бажаю кожному з нас, щоб ми були вільні у своєму виборі.

Джерело: Радіо Hayat

QHA