Ключі від камер українських політв'язнів знаходяться в руках світових лідерів і необхідно активніше вимагати від них сприяння в звільненні українських громадян, що знаходяться в Росії та окупованому Криму.

Як передає кореспондент QHA, таку думку висловив заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз в ході акції на підтримку українських в'язнів Кремля.

Глобальна акція #FreeSentsov, приурочена до дня народження українського режисера, політв'язня Олега Сенцова, якому 13 липня виповнилось 42 роки, відбулась на Майдані Незалежності в Києві. Акція також спрямована на підтримку українців, яких Кремль тримає в полоні в тюрмах РФ та окупованого Криму.

Учасники акції, яких зібралось майже три сотні, тримали  у руках плакати та банери із фото Сенцова, а також гасла #Free Sentsov і #Save Oleg Sentsov та плакати з вимогами звільнити інших політв'язнів, зокрема, Миколу Карпюка.

В своїх промовах учасники мітингу наголошували, що наразі триває 61-й день голодування Олега Сенцова, він голодує не лише за своє звільнення, він вимагає звільнити всіх в'язнів Кремля. Тому постійна підтримка громадськості, суспільний резонанс є дуже важливими для сприяння звільненню бранців. У тому числі - шляхом залучення до процесу країн, що входять до Нормандської четвірки.

Ведучий акції відзначив, що за два тижні проведення заходів їх організатори не отримали жодної реакції від представників Франції та Німеччини, до яких вони системно апелювали через посольства цих країн у Києві.

- Ми просили Ангелу Меркель та Емануїла Макрона прямо звернутися до Володимира Путіна з  дуже простою заявою: підтвердити, що європейські цінності, такі як права людини, територіальна цілісність держав дійсно сьогодні для них є основоположними. Однак ми цього не бачимо і не чуємо. У нас є одна велика надія на те, що президент США 16 липня в Хельсінкі на зустрічі з Путіним обов'язково порушить питання звільнення Олега Сенцова та всіх в'язнів України з кремльовського полону, з полону терористичного режиму, який став терористичною загрозою для всього світу.

Ведучий мітингу подякував Дональду Туску, який на самміті ЄС зробив те, чого організатори акції очікують від Меркель. Туск особисто звернувся до Путіна з вимогою негайно звільнити Олега Сенцова та інших в'язнів.

Двоюрідна сестра Олега Сенцова Наталя Каплан попросила учасників акції підняти руки у разі, якщо вони вважають, що Олег вже помер. Однак ніхто не підняв руки. Каплан подякувала людям за те, що вони не ведуться на інформаційні провокації щодо її брата і вірять в його звільнення.

- Дуже дякую. Мені дуже приємно,  що люди, які роблять реальні справи, не ведуться на ці чутки (про смерть Сенцова - ред.). Дуже багато недостовірної інформації зараз, комусь дуже вигідно розповсюджувати чутки про його смерть. Це не так. Олег Сенцов живий. Більше того, він продовжує боротись. Все з ним буде добре, всі у це вірять. У Олега сьогодні день народження і я вірю, що скоро він та інші українські політв'язні  будуть на свободі. І це все завдяки вам. Олег передавав величезну подяку всім, хто бере участь в акціях, він знає, що це дуже важливо.

Учасник неформальної групи Комітет солідарності з кримськими заручниками Максим Буткевич наголосив, що сьогодні на Майдані відзначають свято - день народження людини, яка вразила і продовжує вражати не тільки українську спільноту, але й без перебільшення увесь світ. 

Він відзначив, що щоразу більше людей виходить на акції на знак солідарності з Сенцовим, Кольченком,  та іншими в'язнями, які перебувають за кремлівськими гратами. Буткевич також наголосив, що це відбувається завдяки Сенцову, завдяки його вчинку (голодуванню) і його боротьбі. 

- Ми зараз набагато частіше думаємо, говоримо, поширюємо інформацію про наших в'язнів. Вони відомі в усьому світі і це вже не лише голодування Олега. Я нагадаю, що продовжує голодування Володимир Балух, Емір Усеїн-Куку та інші. 

Максим Буткевич також повідомив, що перед акцією він отримав фото з окупованого Симферополя, де на одиночний пікет на знак солідарності з Сенцовим вийшла з україномовним плакатом матір Олександра Кольченка - Лариса Кольченко.  

Буткевич також висловив сподівання, що цей день народження стане для Олега Сенцова останнім днем народження, який він проводить за кремлівськими гратами і наступний він зустрічатиме вже на волі.

На мітингу було присутньо багато членів Меджлісу кримськотатарського народу, зокрема, заступники глави Меджлісу Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров, член Меджлісу Ескендер Барієв.

В своїй промові Ахтем Чийгоз підкреслив важливість таких акцій, оскільки таким чином поширюється на увесь світ інформація не лише про долю конкретних українців, але й в цілому про ситуацію в Україні, про збройну агресію з боку Росії.

- Дуже важливо, що ми збираємось і відстежуємо долю наших людей, які сьогодні ведуть боротьбу в дуже жорстких умовах ізоляції. Наші хлопці заради нас усіх готові віддати життя, їхня боротьба, їхнє голодування спрямовані на те, щоб показати всьому світу, що коїться сьогодні в нашій країні. Показати, як наш "сусід" жахливо знищує наших мирних громадян, показати, як жахливо окупована наша Батьківщина, наш Крим і що сьогодні сотні тисяч люлей там знаходяться в дуже важкому стані. 

Ахтем Чийгоз також закликав активніше збиратися на подібні акції, а також направляти в міжнародні інститути звернення із чіткими вимогами щодо звільнення заручників Росії. За його словами, світові лідери повинні на своїх зустрічах з російьским президентом вимагати звільнення українських бранців.

- Ключі від камер наших політв'язнів знаходяться в руках світових лідерів, які їдуть на зустрічі з Путіинм і на цих зустрічах говорять про звільнення. А не навпаки - що вони будуть зустрічатися із ним, якщо будуть звільнені наші хлопці. 

Чийгоз також висловив тверде переконання в тому, що українські громадяни будуть звільнені. 

- Головне, щоб ми встигли звільнити їх живими і здоровими, наголосив він.

Ільмі Умеров  підкреслив,  що більше подібних акцій, тим більше вони матимуть вплив на ситуацію. 
Він акцентував на тому, яку важливу роль зараз грає Україна в збереженні європейського порядку. 
За його словами, для України дуже важливо, щоб це питання повернення окупованих територій не сходило з порядку денного.

- Я переконаний в тому, що Крим буде повернений, що частина Луганщини і Донеччини будуть звільнені, і  завдяки Україні збережеться порядок і в світі, і в Європі. Але для цього Україна повинна застосовувати дуже багато зусиль. В першу чергу від самої України залежить, щоб тема деокупації Донбасу і повернення Криму не сходила з перших шпальт засобів масової інформації. Для того, щоб звільнити свої території, необхідно проводити конкретну роботу. 

Агентство QHA поцікавилось у члена Меджлісу Ескендера Барієва, як він оцінює дієвість подібних акцій в цілому, наскільки активно українці беруть в них участь, і зокрема, що може означати те, що  в сьогоднішній акції не взяв участь жоден український високопосадовець. 

На думку Барієва, українське громадянське суспільство досить активно бере участь в подібних вуличних акціях, і тим самим спонукає українську владу також діяти активно. А влада, спираючись на волю народу, вже на своєму рівні, зокрема, на міжнародних майданчиках, насправді вживає важливі кроки для звільнення в'язнів Кремля.

- В  першу чергу такі акції повинні йти знизу вгору і повинна бути активність української громади, українського народу. І те, що люди виходять, вони демонструють позицію всього українського народу. Однозначно, що українська влада повинна виконувати вимоги українського народу і відповідно реагувати на різних рівнях. І ми сьогодні бачимо ці процеси, коли і президент Петро Порошенко  на самміті НАТО в тому числі нагадував про ситуацію із нашими політв'язнями. Також ми знаємо про постійні відповідні заяви з боку Міністерства закордонних справ України. І тому  наша позиція, наша активність повинна спонукати українську владу до ще більш активних дій.Нам не треба зупинятися. Тому що крапля руйнує камінь і наскільки ми будемо активними, настільки ми все ж таки зможемо привернути увагу до проблеми звільнення наших співгромадян, говорить Барієв.

Агентство QHA спитало у сестри Олега Сенцова  Наталі Каплан чи сприятиме його звільненню прохання про помилування, яке на ім'я російського президента направила мати Олега. Адже раніше сам Сенцов заявляв, що не проситиме про помилування. Наталя зауважила, що російське законодавство передбачає можливість такого прохання з боку найближчих родичів, однак це ще не означає, що воно буде задоволене.

- Сам Олег точно не буде просити про помилування, але російське законодавство дозволяє це зробити найближчим родичам. І це зробила мати Олега Сенцова. Подивимось, чи це спрацює. 

Акція на Майдані завершилась традиційною ходою та автопробігом до посольств Франції та Німеччини (країн - членів Нормандської четвірки), де мають знов передати звернення до президента Еммануеля Макрона та канцлера Ангели Меркель.

Нагадаємо, з 16 травня Олег Сенцов оголосив голодування з вимогою до влади РФ відпустити усіх утримуваних українців.

Наприкінці червня мати Сенцова написала на ім'я Путіна прохання про помилування, однак речник президента Росії заявив, що прохання про помилування повинен писати сам засуджений.

Акція  #FreeSentsov триває з 1 липня 2018 року, коли відбулась масштабна хода та автопробіг до посольств Німеччини та Франції та були передані звернення до Ангели Меркель та Еммануеля Макрона. З того часу щодня рівно о 19.00 люди збираються під посольством Німеччини, щоб нагадати про ці вимоги.

QHA