КИЇВ (QHA) -

11 березня

Всекитайські збори народних представників (ВЗНП), схвалили рішення Компартії зняти обмеження для терміну правління глави держави. Тепер Сі Цзіньпін зможе правити вічно.

В Хорватії був заарештований Стєпан Прнят, також відомий як «Хорватський Пабло Ескобар». Таким чином завершилася міжнародна спецоперація під кодовою назвою "М’ята" за участі Хорватії, Панами, Німеччини, Словенії, Колумбії, США та низки інших країн. Усього затримали 13 чоловік. Хоча партію взяли невелику — всього 100 кг, було розкрито канал доставки кокаїну в Європу.

12 березня

Франція та Індія підписали угоду про співпрацю в оборонній сфері. За договором, дві країни відкривають одна одній доступ до військово-морських баз в Індійському океані. Цей крок має антикитайську спрямованість.

Новий корупційний скандал за участі прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе. З’ясувалося, що уряд продавав за заниженою ціною ділянки землі організації пов’язаній з дружиною прем’єра. Головний можливий наслідок — послаблення його позицій перед внутрішньопартійними виборами, які мають відбутися у цьому році. Більш глобально — це удар по створенню нового антикитайського альянсу Японії, США, Австралії та Індії, який зараз започатковується.

Оголошено, що один з найбільших банків Близького Сходу Qatar National Bank продасть 24% акцій приватним інвесторам. Таким чином, частка держави скоротиться з 75 до 51 відсотка акцій. Катар стикається зі все більшими фінансовими труднощами через конфлікт з Саудівською Аравією та іншими монархіями Затоки.

13 березня

Президент США Дональд Трамп звільнив Держсекретаря Рекса Тіллерсона. На його місце було призначено директора ЦРУ Майка Помпео. Новим главою ЦРУ стала перша жінка на цій посаді Джина Хаспел — у неї багаторічна кар’єра в службі. Остання, за даними американських ЗМІ, причетна до катувань у Південно-Східній Азії.

На першій сесії Всекитайських зборів народних представників було затверджено нову структуру уряду КНР. Це найбільша реформа органів влади у Китаї за останні двадцять років. 8 міністерств і 7 агентств, комісій та адміністрацій з колишнього кабінету або ліквідовані, або об'єднані з іншими відомствами. Також, на базі Центрального банку створено надрегулятор, що відповідає і за фінансовий сектор, і за страхування. В цілому. Сі Цзіньпін остаточно перекроїв систему управління під себе.

У Секторі Газа кортеж прем’єр-міністра Палестини Рамі Хамдали був підірваний на фугасі. Ніхто не взяв на себе відповідальність. ФАТХ, який домінує на Західному березі ріки Йордан, підозрює в атаці ХАМАС. Останні заявили, що будуть розслідувати інцидент. Потенційно це може призвести до нового конфлікту ФАТХ і ХАМАС.

14 березня

Ангела Меркель вчетверте стала Канцлером Німеччини. Це найслабший її уряд. Половину портфелів довелося віддати СДПН, окрім того МВС очолив її критик і консерватор Хорст Зеєхофер з ХСС. Все це позначиться на ефективності роботи її кабінету в плані швидкості ухвалення рішень.

У відповідь на отруєння Скрипаля Великобританія видворяє 23 російських дипломата, бойкотує на політичному рівні Чемпіонат світу з футболу в Росії та заморожує усі контакти на високому рівні з Росією.

Президент Узбекистану Шавкат Мірзийоєв видав указ про розформування Служби національної безпеки і створення Служби державної безпеки. Планується, що нова структура буде правонаступницею СНБ, але діятиме за іншими принципами, також буде значно оновлено кадровий склад.

На виборах до Конгресу в Пенсильванії переміг демократ Конор Лемб. Подія незначна але симптоматична, адже це консервативний республіканський округ. Трамп свого часу випередив тут Клінтон на 20 пунктів, а тепер особисто приїздив агітувати за республіканського кандидата. Як бачимо, не допомогло.

15 березня

Прем’єр-міністр Словенії Міро Церар подав у відставку. Причина — з’ясувалося, що уряд витрачав державні кошти на рекламу референдуму про будівництво порту Копер-Дівача. Чергові вибори мають відбутися у червні. Шансів у Царара мало, через неефективну економічну політику.

Президент Філіппін Родріго Дутерте вивів Філіпіни з Міжнародного кримінального суду (відкликав ратифікацію Римського статуту). Так і до міжнародної ізоляції недалеко. Філіппіни важливі тим, що там базується 7-й флот США.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо подав у відставку після масових протестів у країні через вбивство журналіста-розслідувача. Дострокових виборів не буде. Новий кабінет міністрів сформує заступник Фіцо з питань інвестицій Петер Пеллегріні. Можлива короткочасна плутанина.

16 березня

 Франція виділила Лівану кредит 400 млн євро на переозброєння армії. Це складова стійкої лінії на відновлення впливу Парижу в регіоні Близького Сходу.

Міністр закордонних справ Великобританії Боріс Джонсон звинуватив персонально В. Путіна в отруєнні Сергія Скрипаля. Великобританія розглядає можливість арешту російського майна, яке могло використовуватися для замаху.

Гонконгський мільярдер Лі Кашін оголосив, що у травні піде у відставку і передасть управління групою компаній CK Hutchison Holding сину Віктору. Лі Кашін — є одним з найвпливовіших політиків-бізнесменів Азії, ще з 70-х рр. був посередником між китайською владою та Заходом, зокрема через конгломерати HSBC та Jardine Matheson Holdings. Окрім того, він володіє найбільшим у світі портовим оператором Hutchison Port Holdings.

Підготував Роман Кот

QHA