КИЇВ (QHA) -

Про серйозну загрозу, яку Росія формує навколо України, у вівторок на прес-конференції в «Укрінформі» журналістам розповів американський військовий експерт Філіп Карбер, що свого часу був радником міністра оборони США (відео з цього інформаційного заходу дивіться тут).

— Наразі ми спостерігаємо присутність трьох армій навколо кордонів України. Одна з них це Перша гвардійська танкова армія, яка дислокується у Смоленську, але останнім часом чимало її підрозділів разом із технікою перемістилися ближче до українського та білоруського кордонів. Ця армія має більше танків, ніж всі країни Балтії, Польща, і навіть Західна Німеччина і Франція разом узяті,  зазначив американець.

За його словами, такий стан справ не є сюрпризом, оскільки Росія вже оголосила, що 1-а гвардійська танкова армія виступатиме для потенційного противника в ролі «справжнього масованого, шокуючого ударного кулака».

Також росіяни попередили, що в кінці серпня  на початку вересня вони проводитимуть стратегічні навчання «Захід-2017», для чого деякі з підрозділів цієї гвардійської танкової армії будуть переміщені на територію Білорусі, нагадав Карбер.

20-а танкова армія РФ базується навколо Воронежу, тобто знов-таки у безпосередній близькості від України  біля східних її рубежів, а 8-а  біля південних, у Ростові-на-Дону.

Експерт уточнив, що кожна з цих танкових армій має у своєму складі десантні групи та підрозділи спеціального призначення. Більше того, окремі танкові корпуси 8-ї танкової армії, розквартированої у Південному федеральному окрузі (куди окупанти минулого року включили і анексований Крим), перекинуті на півострів, а також служать бойовою підтримкою сепаратистів у ОРДЛО.

Здійснимо невеличкий військово-історичний екскурс. Незадовго до кримської анексії, 2013 року, і вже після неї у деяких засіданнях Генштабу і колегії Міністерства оборони РФ брав участь відставник, останній начальник Генерального штабу радянських збройних сил, генерал армії Володимир Лобов, який після введення радянських військ в Афганістан безпосередньо організовував навчання «Захід-81»  найбільші за всю історію СРСР, які можна порівняти за масштабом лише зі стратегічними операціями Другої світової, в яких було задіяно більше ста тисяч особового складу. Метою тих навчань була демонстрація Заходу міці армій Варшавського договору, щоб західні демократії не надумали раптом симетрично відповісти на радянську агресію в Афганістані.

Але Лобов крім цього ще й практик танкових клинів, перед яким тоді стояло умовне завдання за два тижні дійти до берегів Атлантики. До того ж на ранніх стадіях своєї військової кар'єри танковий батальйон під його командуванням брав безпосередню участь у придушенні «Празької весни» у серпні 1968 року в Чехословаччині. Навіть у відкритих джерелах 2014 року російські військові оглядачі, захлинаючись, писали:

— Генерал, поява якого у керівництві ЗС РФ можна порівняти за масштабами з призначенням перед війною тов. Молотова наркомом закордонних справ СРСР. Повернення до МО РФ воєначальників такого рангу, ідеолога і практика радянської військової школи, означає тільки одне  Російська Федерація дійсно серйозно готується до повномасштабної війни, і це останній натяк Заходу, що в разі незворотного розвитку подій мова може піти не про розчленування України по Дніпру, а про розчленування Європи по Ла-Маншу.

Відштовхуючись від цього факту, кореспондент QHA попросив Філіпа Карбера прокоментувати цю інформацію: ветерана танкових клинів призвали «під рушницю» як психологічного залякування для НАТО або ж в надрах російського Генштабу дійсно визрівають плани реального наступу на материкову Україну з можливим продовженням агресії і на решту Європи?

Наш співрозмовник згадав, що закінчував свою дійсну службу в корпусі морської піхоти саме в той час, коли радянські війська увійшли до Чехословаччини, а пізніше, продовжуючи навчання у військовій академії, уважно вивчав гучну роботу «Сценарії після Чехословаччини».

— Росія часто використовує досвід минулого у своїх сучасних військових кампаніях. Наскільки мені відомо, під час АТО українськими військами були захоплені військовополонені з картами часів Другої світової. Більше того, якщо зіставити передбачувані напрямки головних ударів російської армії на українській території з місць концентрації трьох вищезазначених танкових армій, то вони співпадуть з діями Червоної армії відразу по завершенні Курської дуги, зокрема і по напрямку передбачуваного створення сухопутного коридору з Кримом через Маріуполь, провів Карбер аналогію між минулим і можливим майбутнім.

Експерт нагадав, що російська агресія проти України почалася із захоплення Криму і продовжилася підтримкою «гібридних сил» на Донбасі. Як далі розвиватимуться події? Це залежить від багатьох факторів, зокрема і від міжнародної підтримки України.

Як ми вже повідомляли, у березні Філіп Карбер з великою групою друзів України у США підготували рекомендації для вищого політичного керівництва Америки у справі надання військово-технічної допомоги Україні з метою ефективнішого стримування російського агресора.

Ще одним з факторів, що впливають на РФ, є дипломатичний тиск. Експерт продемонстрував журналістам графіки активності і затишшя на Донбасі, пов'язавши їх у часі з проведенням міжнародних самітів за участю Путіна.

Але головним фактором стримування російської агресії він вважає міць української армії:

— За три роки ми мали можливість спостерігати за цим конфліктом, і ми побачили справжній підйом української армії, яку до цього знищували протягом 20 років. Ми бачили колосальний прогрес, як вона протистоїть російській армії, що має технологічну і чисельну перевагу, констатував американський воєнспец.

У той же час і в керівництві НАТО висловлюють занепокоєння у зв'язку із наростанням військової присутності Росії. Нещодавно про це заявив для преси голова військового комітету Альянсу генерал Петр Павел.

За словами генерала, немає жодних сумнівів, що Росія розвиває свій потенціал як у традиційних, так і у ядерних компонентах озброєнь. Що стосується навчань, то у РФ є можливість розгорнути війська на великих відстанях та ефективно використовувати їх на достатньому віддаленні від власної території, впевнений він.

— Але в НАТО не можуть чітко сказати, що у Росії є агресивні наміри проти Альянсу, зазначив Петр Павел.

Проте генерал дав зрозуміти, що потенційна загроза очевидна. Говорячи про нарощування військової присутності Росії, він згадав про повідомлення з приводу розміщення міжконтинентальних балістичних ракет, здатних нести ядерну зброю, в Калінінградській області і у Криму.

Представник НАТО наголосив, що Альянс робить усе можливе, щоб бути готовим до відбиття будь-якої потенційної загрози.

Нагадаємо, в НАТО неодноразово заявляли про можливу загрозу з боку Росії, посилаючись на прояви агресії Москви щодо України.

Зазначимо насамкінець, що крім активної технічної співпраці з країнами оборонного Альянсу військово-політичне керівництво країни планує на законодавчому рівні змінити формат АТО. Вперше про це заявив секретар РНБО Олександр Турчинов 13 червня. Пізніше наявність такого бажання підтвердив президент України Петро Порошенко, а також представники фракції БПП у парламенті.

Нагадаємо також, що минулої весни інший військовий експерт керівник Центру дослідження армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак спрогнозував, що саме цей рік стане вирішальним у відповіді на питання: чи ризикне Росія на подальшу ескалацію конфлікту?

У той же час аналітик Олександр Желінін у нещодавньому огляді можливих кремлівських сценаріїв для «Лівого берега» не виключив варіанту, що активні військові дії почнуться після проведення чемпіонату світу з футболу 2018 року, хазяйкою якого виступає Росія.

— Логічно було б припустити, що, швидше за все, нові агресивні дії його (Путіна,  ред.) режиму можна очікувати не раніше другої половини 2018 року. Згадаймо, що анексія Криму та східного Донбасу були зроблені ним після проведення сочинської Олімпіади,  нагадує Желінін.

Від себе додамо ще одну паралель: активні військові дії керівництва нациистської Німеччини почалися після проведення в Берліні Олімпійських ігор влітку 1936 року.

У той же час президентські вибори в Росії відбудуться раніше футбольного Мундіалю — в березні 2018 року. Тому не виключено, що Путін може спробувати піднести своєму електорату чергове територіальне надбання і раніше цього терміну скажімо, після фактичного аншлюсу «братської» Білорусі за результатами навчань «Захід-2017».

— Єдине, що можна виключити, — це мирний розвиток путінської Росії. Цей сценарій, як найменш реалістичний, ми не розглядаємо, — песимістично закінчує свій матеріал журналіст-аналітик.

А нам залишається лише процитувати мудрість давніх римлян, ніким ще в історії не оскаржену: Si vis pacem, para bellum, що означає: «Хочеш миру — готуйся до війни!».

Олександр Воронін

ФОТО: інтернет

QHA