КИЇВ (QHA) -

Дев’ять років тому Україна потрапила до газової кабали Російської Федерації. Невдалі переговори Юлії Тимошенко з Володимиром Путіним закінчилися надзвичайно невигідним газовим контрактом терміном на десять років. Терпець увірвався після Революції Гідності. Через міжнародний суд в Стокгольмі Україна виборола справедливе ставлення до себе і тепер «Газпром» вимушений діяти за цивілізованими європейськими правилами ведення бізнесу, а не за своїми хижими російськими «понятиями».

Історія спотикання

У січні 2009 року голова уряду Російської Федерації Володимир Путін та голова уряду України Юля Тимошенко провели перемовини, які закінчилися для України підписанням газової угоди. Базова ціна на блакитне паливо становила $450 за тис. куб. Пані Тимошенко назвала таку ціну перемогою, напевне маючи на увазі Росію. Що штовхало українського прем’єр-міністра до такого рішення ми зможемо прочитати через 50 років у розкритих архівах спецслужб Росії.

Маючи на той час у підземних сховищах достатньо газу для того, щоб пройти зимовий період, Україна, таким чином, мала достатньо часу й ресурсу для проведення більш успішних переговорів. Та, як пізніше заявляв екс-голова «Нафтогазу» Олег Дубина, Тимошенко несподівано почала тиснути на нього з метою підписання невигідної угоди.

На виході, держава отримала газ майже по $500, взяла на себе зобов’язання транспортувати російський газ за низькими цінами — 1,7 дол. за 100 км і купляти певні об’єми газу, навіть, якщо вони державі не потрібні. Щоб підсолодити поразку з російського боку була дарована 20% знижка на перший рік. Та наступного року вже у другому кварталі ціна сягнула $335, що й підштовхнуло Україну до Харківських угод.

Та найнесправедливішим пунктом цієї угоди є вимога обов’язково обирати певний об’єм газу — «бери або плати». Для України він становив 40 млрд. кубометрів з відхиленням у 20%. Якщо державі не потрібний такий об’єм, вона може його не брати, але однаково зобов’язана заплатити за непридбаний газ. Забігаючи наперед скажемо, що на час Стокгольмського арбітражу, «Газпром» вимагатиме від «Нафтогазу» $56 млрд. за непридбаний газ.

Ось таку «перемогу» у 2009 році привезла екс-прем’єр-міністр України Юля Тимошенко з Росії.

Бумеранг

Можна перефразувати знамените прислів’я і сказати: скільки б бумеранг не літав, а однаково повернеться на голову того, хто його кинув. Вчора «Газпром» отримав останню порцію «на горіхи» від Стокгольмського суду. Вона стосувалася транзиту. Це третє ключове рішення. Перед тим у травні та грудні 2017 року Україна також здобула перемогу.

І ось чергова перемога. О 23 годині 28 лютого прес-служба «Нафтогазу» повідомила про те, що Стокгольмський арбітражний трибунал ухвалив рішення на користь НАК «Нафтогаз України», щодо більшості важливих питань у суперечці з ПАТ «Газпром».

За рішенням суду, «Газпром» зобов’язаний сплатити $4,63 млрд. за порушення зобов’язань стосовно обсягів транзиту газу. Однак з урахуванням боргу України перед РФ за поставлений газ у 2014 — 2015 рр., «Газпром» заплатить «Нафтогазу» у два рази менше — $2,56 млрд.

Порахуємо гроші

Суд відхилив вимогу «Газпрому» на суму більше $56 млрд. згідно положення «бери або плати», яке було визнане недійсним. Також зменшено річний обсяг газу, який Нафтогаз зобов’язаний купувати до закінчення контракту. Він становить 4 млрд. кубометрів на рік. «Нафтогаз» порахував, що таким чином він зможе зекономити $21,2 млрд. Враховуючи рішення арбітражу «Нафтогаз» також заплатить менше за газ, який придбав у 2014 та 2015 роках, а це $1,8 млрд. Ще $500 млн. компанія зможе зекономити переглянувши контрактні ціни у порівнянні з поточними.

Голова НАК «Нафтогаз Україна» Андрій Коболєв пропонує: «Ці гроші спрямувати на збільшення видобутку газу в Україні та інвестувати у підвищення енергоефективності на рівні українських споживачів. Такі кроки підвищать безпеку постачання та забезпечать українців доступною енергією». Загальна сума фінансових претензій обох сторін становила $125 млрд., що є своєрідним рекордом комерційного арбітражу.

Дрібна шпилька

«Ми задоволені тим, що виграли арбітраж з ключових питань. Це важливий день для українського народу та майбутнього європейських газових ринків», — від імені українців сказав голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв.

А як же відреагували росіяни? Після рішення Стокгольмського арбітражу не на користь «Газпрому», останній вирішив образитися і заявив, що не буде поставляти до України передбачений контрактом газ. Офіційною причиною російська сторона називає неузгодженість додаткової угоди до контракту.

З приводу цього глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв заявив: "Ми розцінюємо відмову "Газпрому", як порушення договору та невиконання рішення арбітражу. Ми купуємо газ, тому що виконуємо рішення арбітражу».

Звичайно, це ніяк серйозно не вплине на Україну, яка майже три роки у більш критичній ситуації обходилися без російського газу, але це ще раз демонструє неповагу Російської Федерації до міжнародного права.

Сергій Огін

QHA