КИЇВ (QHA) -

До чергової знакової події у своїй історії — ХІХ з'їзду комуністичної партії  Китай підійшов з рядом як внутрішніх, так і зовнішніх викликів. Наростання дисбалансу в розвитку, уповільнення темпів економічного зростання, ускладнення обстановки біля кордонів Китаю у зв'язку із ситуацією на Корейському півострові і у Південно-Китайському морі та перехід США до глобальної стратегії щодо стримування Китаю  це всього лише деякі з них. Таким чином, перед керівництвом КНР і особисто Генсеком партії, що є також главою держави і верховним головнокомандуючим, Сі Цзіньпіном стоїть непросте завдання: закласти основи для адаптації Китаю до нових умов, яка б дозволила продовжувати перетворення КНР на світового гегемона.

Рамки визначені

В рамках з'їзду ключовим стала доповідь Сі Цзіньпіна, що визначила настання "нової ери соціалізму з китайською специфікою", що позначила пріоритети розвитку Китаю не тільки на п'ятирічний період до наступного XX з'їзду, а й на триваліший термін, в опублікованому тексті навіть фігурує 2050 рік.

Партія повинна об'єднати всі національності китайського народу, повести їх до завершення побудови суспільства середньої заможності і здобути велику перемогу при вступі в нову еру соціалізму з китайською специфікою,  із властивим китайським комуністам пафосом заявив генсек з трибуни з'їзду.

Варто зазначити, що ряд моментів у доповіді Сі Цзіньпіна обговорювалися і навіть частково реалізовувалися раніше, але не були пріоритетними. Тепер же їм буде приділено першочергову увагу.

По-перше, це перенесення уваги від темпів зростання економіки на збалансований розвиток і зниження нерівності. Зокрема було вирішено відмовитися від згадок про плани подвоїти до 2020 року ВВП стосовно 2010 року, які були заявлені в документах попереднього XVIII з'їзду.

Зазначимо, що саме на суеречностях і нерівності промислово розвинених та інтегрованих у світову торгівлю прибережних регіонів і відсталих, переважно аграрних внутрішніх областей будується довгострокова стратегія США щодо ослаблення Китаю. Таким чином, зараз для керівництва країни найважливішим завданням є зниження соціальної напруги, що породжується бідністю і нерівністю.

Особливу увагу передбачається приділити вирівнюванню контрастів між містом і селом, а також прискореному розвитку бідних і периферійних районів. Крім того, планується прискорити створення загальнонаціональних систем пенсійного та медичного забезпечення, які, як не дивно, досі відсутні у Китаї, розгорнути боротьбу з поставками неякісних ліків, розширити доступ населення до освіти.

По-друге, ринкові реформи та лібералізація економіки більше не будуть пріоритетом для Китаю, хоча у доповіді згадано і про підтримку підприємництва та захисту інвесторів. Головним завданням на найближчий час стане зміцнення і укрупнення китайських державних корпорацій, а також поліпшення якості управління ними. Як сказано у доповіді, держава йтиме від адміністративного регулювання цін там, де воно ще зберігається, але в той же час будуть посилені нагляд і регулювання фінансового сектора, чим планується подолати проблему боргів провінційних урядів.

По-третє, всередині країни планується приділити особливу увагу ідеологічній обробці членів партії, а також продовжити боротьбу з корупцією, тобто зачистку партії від конкурентів угруповання Сі Цзіньпіна. У цій справі вже здобуто значних успіхів: з 2013 року звинувачення вже були оголошені більш ніж мільйону членів партії. Очевидно, масштаби будуть лише зростати. З цією ж метою передбачається провести реформу партійного і державного контрольних механізмів з метою підвищення їхньої ефективності.

По-четверте, планується продовжити модернізацію армії. Зокрема збройні сили КНР повинні до 2020 року домогтися успіхів у механізації, інформатизації та підвищенні стратегічних можливостей, до 2035 року завершити модернізацію, тобто технічно вийти на рівень провідних армій світу.

Влада докладе зусиль до того, щоб до 2035 року Китай мав сучасну обороноздатну армію. В результаті до середини поточного сторіччя у нашої країни будуть найпередовіші війська у світі, заявив Сі Цзіньпін.

Виконавці розставлені

На з'їзді було обрано новий склад ЦК КПК — 204 людини. А наступного дня після закриття з'їзду, 25 жовтня, ЦК обрав нове Політбюро у складі 25 осіб та Постійний комітет — 7 осіб, які, власне, і будуть правити країною найближчі 5 років. При цьому змінилося 5 з 7 його членів.

Новими членами ПК стали: начальник канцелярії ЦК КПК Лі Чжаньшу, кандидат на посаду голови головного законодавчого органу — Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників (ПК ВЗНП), віце-прем'єр Держради Ван Ян, завідувач Центром політичних досліджень при ЦК КПК Ван Хунін, глава дисциплінарної комісії Чжао Лецзи і глава парткому Шанхаю Хань Чжан.

Практично всі нові члени Постійного комітету Політбюро ЦК є людьми Сі Цзіньпіна, розповів QHA колишній глава Служби зовнішньої розвідки України Віктор Гвоздь.

Крім того, серед них немає конкурентів Сі Цзіньпіна. Всі члени нового Постійного комітету старші 60 років, а це означає, що на момент наступного з'їзду, який відбудеться через 5 років, вони досягнуть пенсійного віку, після якого не зможуть претендувати на вищі посади, зокрема і на посаду генсека.

Поки відкритим залишається питання щодо заміни ланцюгового пса Сі Цзіньпіна, руками якого і проводилися репресії Ван Цішаня, секретаря Центральної комісії з перевірки дисципліни, який досяг пенсійного віку.

Швидше за все, Ван Цішаня замінить Чжао Лецзи. Його називають соратником Сі Цзіньпіна, а порівняно молодий для Постійного комітету вік, 60 років, дозволить йому прослужити два терміни, які повинні забезпечити успіх антикорупційної кампанії Сі Цзіньпіна, вважає Віктор Гвоздь.

Таким чином, зміцнивши своє становище всередині країни і остаточно придушивши внутрішню опозицію, Сі Цзіньпін спробує усунути загрози і виклики, які накопичилися як всередині Китаю, так і на зовнішньополітичній арені. Як наслідок, варто очікувати продовження лінії на конфронтацію з сусідами КНР: в Гімалаях з Індією, в Південно-Китайському морі з США та їхніми союзниками, а також активізації зусиль з економічного придушення Росії. Результати з'їзду свідчать про те, що Китай має намір продовжити реалізацію ініціативи "Один пояс один шлях", що покликана з'єднати Піднебесну з Європою. У цьому контексті Україні треба не упустити свій шанс, адже наша країна досі не приєдналася до цієї ініціативи.

Роман Кот

QHA