Північна Корея у 2017 році через неодноразові провокаційні випробування ядерної зброї та засобів її доставки не раз опинялася у центрі уваги міжнародної спільноти. Той факт, що тепер, незважаючи на накладені Радою безпеки ООН найжорсткіші санкції, режим Кім Чен Ина має можливість створювати міжконтинентальні балістичні ракети, здатні дістати навіть США, а випробувана 29 листопада «Хвасон-15» має дальність дії близько 13 тис. км, викликає побоювання неадекватних дій з боку КНДР.

Але тепер, схоже, з'явилася можливість уникнути або як мінімум відсунути поглиблення кризи навколо Північної Кореї. 3 січня між КНДР і Південною Кореєю була відновлена ​​пряма лінія зв'язку, яка не працювала більше двох років, а вже 9-го відбудуться перемовини між представниками Півночі та Півдня.

Зустріч відбудеться у прикордонному місті Панмунджом. Там, як очікується, офіційні особи двох Корей обговорять участь КНДР в зимових Олімпійських іграх, а також інші питання, не пов'язані з ядерною програмою Півночі.

Зважаючи, що останнім часом діалог на півострові в принципі був відсутній, його початок, нехай і за таким начебто далеким від політики питанням, може стати переломним моментом у кризі.

До останнього моменту в Сеулі побоювалися, що заплановані на лютий Зимові олімпійські ігри у південнокорейському Пхенчхані будуть зірвані черговою провокацією Півночі. Олімпіада для Південної Кореї — це питання престижу, що прекрасно розуміє і Кім Чен Ин, правильно обравши саме цей час і привід. Саме північнокорейський лідер у своєму новорічному привітанні першим закликав до початку переговорів:

— Необхідно вжити позитивних заходів для поліпшення міжкорейських відносин, уникнути гострої військової конфронтації і прибрати небезпеку війни між Північчю та Півднем. Поліпшення міжкорейських відносин є відправною точкою для світу і возз'єднання, і це вимога усієї нації, — заявив Кім третій.

При цьому він аж ніяк не відмовився від мілітаристської риторики, заявивши, що Північ і далі буде розвивати ядерну зброю і знову попередив, що, у разі чого, завдасть ядерного удару, якщо Північній Кореї будуть загрожувати.

Відмовлятися в цих умовах для Сеула, і, що не менш важливо, для США, було б загрозою зриву Олімпіади. Тому в якості відповіді Сполучені Штати і Південна Корея повідомили, що заплановані раніше на лютий військові навчання з протидії КНДР будуть відкладені на пізніший термін, як мінімум до весни.

При цьому, як видно, ця ситуація виявилася повною несподіванкою для президента США.

— Людина-ракета (в оригіналі — rocket man) тепер уперше хоче поговорити з Південною Кореєю. Можливо, це хороші новини, можливо, ні — ми побачимо! — написав Трамп у Twitter 2 січня.

Раніше, ще з часів виборчої кампанії він займав непримиренну позицію по відношенню до Кім Чен Ина, не раз погрожуючи фізично ліквідувати північнокорейський режим. Проблема однак у тому, що в цьому з ним категорично не згодні ні держсекретар Рекс Тіллерсон, ні глава Пентагону Джеймс Меттіс. З їх точки зору, північнокорейська армія у змозі відбити можливу атаку США, завдавши удар по Сеулу та іншим прикординним територіям Південної Кореї, в першу чергу сконцентрувавшись на розташованих там американських військових об'єктах, але не тільки. Очевидна відповідь тепер уже Південної Кореї, призведе до того, що на півострові почнеться повномасштабна наземна війна із застосуванням усіх засобів і з усіма витікаючими наслідками: від ядерного зараження до гуманітарної катастрофи і мільйонів біженців. Розуміючи це, і Тіллерсон, і Меттіс не раз заявляли, що готові до початку переговорів без попередніх умов.

Повертаючись до позиції Трампа — судячи з його подальших коментарів у тому ж Twitter, після консультацій з Південною Кореєю і підлеглими, він все-таки змінив давно озвучену агресивну позицію, повідомивши 4 січня, що "переговори — це добре!".

Північнокорейська ініціатива викликала схвалення і у Японії. Правда, у Токіо не мають ілюзій щодо КНДР, закликаючи до посиленої уваги.

— Північна Корея чергує фази діалогу і провокації, але у будь-якому випадку Північна Корея продовжує свою ядерний і ракетний розвиток. Ми не збираємося послаблювати нашу увагу — заявив міністр оборони Японії Ітунорі Онодера.

Схожої позиції дотримується і Китай. Так, представник МЗС КНР Ген Шуан 4 січня схвалив те, що Північна та Південна Кореї «зробили позитивні кроки для поліпшення зв'язків», і сказав, що відстрочка військових навчань «безсумнівно, є хорошою мірою».

Отже, йдучи на перемовини з Кім Чен Ином, і Південна Корея і її союзники переслідують короткострокові цілі — без пригод провести Олімпіаду. Але майбутні перемовини — це шанс хоча б почати діалог і зняти психологічний бар'єр, викликаний дефіцитом довіри. У випадку з Кореями це протягом довгого часу було ключовою проблемою.

— Теоретично діапазон рішень знаходиться між позиціями конфліктуючих сторін, і для наближення до нього потрібно послідовно і почергово робити невеликі кроки. Кожен крок однієї зі сторін створює спокусу для іншої отримати односторонні переваги, які не зробивши відповідні, — вважає директор Центру досліджень міжнародних відносин Микола Капітоненко.

За словами експерта, коли довіри немає, кожен крок перетворюється в муки, сумніви, страхи і тому робиться рідко.

Таким чином, цінність майбутніх 9 січня міжкорейських перемовин полягає у тому, що вони створюють можливості для майбутніх кроків і вирішення кризи. Зрозуміло, що у найближчому майбутньому про повноцінне врегулювання ситуації мова не йде, так як ні Південна Корея з США не готові визнати де-факто Північну Корею ядерною державою, ні КНДР у жодному разі не піде на відмову від ядерної зброї. Але з ряду непершочергових питань, як то створення спільної економічної зони в районі міста Кесон, зустрічі роз'єднаних сімей та ті ж Олімпійські ігри, діалог можливий і потрібний.

QHA