КИЇВ (QHA) -

Сільгоспвиробники уже настільки звикли роками впусту добиватися допомоги від уряду, що аж здивувалися, коли, замість якихось крихт, у 2018 році була виділена реальна фінансова підтримка. Так, для прикладу, тваринникам передбачена допомога, яка удвічі перевищує очікувану. Деякі експерти навіть наполягали, під час обговорення, на тому, щоб скоротити її, мотивуючи тим, що галузь не зможе освоїти таку суму.

Іван Томич, президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України заявив, що це перша за багато років реальна державна підтримка сільського господарства.

Детальніше і цікавіше

Найбільше можуть радіти тваринники. Державна підтримка галузі на 2018 рік становить рекордну за роки незалежності суму — 4 млрд. грн. Для порівняння, у минулому році вона становила лише 170 млн. грн. Додаткове фінансування планується спрямувати на часткове відшкодування вартості будівництва й реконструкції тваринницьких ферм та закупівлі племінного поголів’я.

Зокрема, фермерам, які купуватимуть племінне поголів’я, компенсують 50% від вартості тварин, також за біологічний матеріал та ембріони. На цю програму передбачено 300 млн. грн.

Агровиробники, які будують або реконструюють тваринницькі комплекси отримають 25% компенсації тіла кредиту, залученого на будівництво або реконструкцію комплексів в галузях свинарства, птахівництва та великої рогатої худоби (ВРХ), що формує ефективну ставку на рівні 3%. Буде відшкодовано 30% вартості введених в експлуатацію тваринницьких комплексів, побудованих без залучення кредитних коштів. Також можна на 3% дешевше отримати кредитні ресурси, що спрямовуються на проекти із розвитку аквакультури, вівчарства, козівництва. Загальна сума фінансування цього напрямку становить 2,5 млрд. грн.

Агровиробникам, які утримують молочних корів виділено 500 млн. грн. Так, на одну корову молочної породи протягом року буде виділено 1 500 грн. допомоги. 

Для того, щоб спонукати господарів не здавати телят на м’ясо, передбачена фінансова компенсація. За утримання молодняка ВРХ до досягнення 12 місячного віку на одну голову передбачається 2 500 грн.

Наступною цікавою програмою є садівництво. Так, на його підтримку виділяється 300 млн. грн. Держава компенсує власнику саду 80% вартості кожного придбаного саджанця.

Важливим є доступ до дешевих кредитів. Програма підтримки сільгоспвиробників передбачає, що вони зможуть отримувати кредити під 1%, а 23% буде сплачувати держава.

Звичайно, програма підтримки значно ширша, але ми взяли найцікавіше. Потрібно додати, що вона розрахована на три роки. По її завершенню очікується…

Очікується

Звичайно, в процесі роботи виявляться певні недоліки, а можливо, і несподівані позитивні прориви. Та навіть досягнення планових очікувань дасть значний економічний ефект.

Так, буде здешевлено придбання 5 050 одиниць вітчизняної сільгосптехніки, збільшено у сільськогосподарських підприємствах поголів’я ВРХ на 11%, свиней на 18%, овець на 6%, здешевлено утримання 700 тис. голів ВРХ для населення та агровиробників. Також планується, що середню продуктивність молочної ВРХ збільшать з 4 тис. літрів до 7–9 тис. літрів на рік. Приємним досягненням стануть нові сади, ягідники та виноградники, які планується посадити на площі 3 100 гектарів.

Як результат усієї програми, частка фермерських господарств у виробництві валової продукції АПК має збільшитися з 6 до 10%.

Мільйон до мільйона

На фоні приємних новин не хочеться, але потрібно додати критики, щоб не повторювати старих помилок.

Пам’ятаємо минулорічну анекдотичну ситуацію, коли підприємства мільйонери та мільярдери отримували від держави фінансову допомогу, оскільки, як заявляли перші особи уряду, вони підпадали під програму допомоги. Внаслідок такої допомоги, 70% загальної суми державної підтримки дісталися 2% сільгосппідприємств. Не будемо розглядати корупційну складову такого розподілу, оскільки про це впевнено можуть говорити лише компетентні органи, але так і хочеться сказати: «Корупція зверху до низу». Сподіваємося, що у цьому році передбачено запобіжник, і в одні руки надто великі суми не можна буде отримати.

Інфляція

Саме вона є важко передбачуваним чинником, який може звести нанівець усі старання. Так, у минулому році НБУ прогнозував інфляцію на рівні 9,1%, тоді змінив прогноз на 12,2%, а реально вона сягнула 13,7%.

На 2018 рік Нацбанк прогнозував інфляцію у 6%, а у жовтні 2017 року заявив про 7,3% і ось, у січні 2018 року, знову змінив свій прогноз з 7,3% до 8,2%. Звичайно, головний банк країни може і образитися, але такі безвідповідальні заяви більш схожі на циганське гадання, а не на прогноз серйозної установи.

Не будемо витрачати час, щоб виводити пряму залежність успіху державної підтримки сільгоспвиробника від стабільності курсу гривні проте очевидно, що ріст інфляційного чинника прямо впливає на зменшення допомоги сільгоспвиробнику.

Сергій Огін

QHA