КИЇВ (QHA) -

Про результати санкцій, які США запровадили проти РФ, прозвітували фондові біржі та курс рубля. Мільярдні втрати російського бізнесу мають адресатів.

Рубікон

Попередній санкційний тиск на РФ більше лягав ярмом на державу взагалі. Західні політики дотримувалися неписаного закону не переходити на особистості. Проте Кремль перестав дотримуватися, що писаного закону, що неписаного і повністю живе «по понятиям» зграї. Попередження вони розцінюють, як нерішучість, заклик до миру, як боягузтво противника. Найбільше, чого боїться така ОПГ — це індивідуальної відповідальності, зустрічі із сильним.

Важливим тактичним кроком у цій неоголошеній війні було перейти на особистості. І ось, 6 квітня 2018 року, Рубікон позаду.

Хто?

У санкційному списку запровадженому США 7 багатіїв, 12 їхніх компаній та 17 високопосадовців РФ.

Оголосимо героїв поіменно.

Фізичні особи:

Андрій Акімов, голова правління Газпромбанку;

Володимир Богданов, генеральний директор «Сургутнафтогазу»;

Олег Дерипаска, колишній президент «Русала» і En+Group;

Олексій Дюмін, губернатор Тульської області;

Михайло Фрадков, директор Російського інституту стратегічних досліджень;

Сергій Фурсенко, президент футбольного клубу «Зеніт»;

Олег Говорун, начальник управління президента з соціально-економічного співробітництва з державами СНД, Абхазією і Південною Осетією;

Сулейман Керімов, член Ради Федерації;

Володимир Колокольцев, міністр внутрішніх справ Росії Костянтин Косачев, голова комітету Ради Федерації з міжнародних справ;

Андрій Костін, президент — голова правління ВТБ;

Олексій Міллер, голова правління «Газпрому»;

Микола Патрушев, секретар Ради безпеки Росії;

Владислав Рєзник, депутат Державної думи;

Ігор Ротенберг, голова ради директорів «ЕнПіВі Інжиніринг» Кирило Шамалов, член правління «Сибура»;

Євген Школов, помічник президента Росії;

Андрій Скоч, депутат Державної думи;

Олександр Торшин, заступник голови Банку Росії;

Володимир Устинов, повноважний представник президента Росії в Південному федеральному окрузі;

Тимур Валіулін, начальник головного управління з протидії екстремізму МВС;

Віктор Вексельберг, голова ради директорів групи компаній «Ренова»;

Олександр Жаров, глава Роскомнагляду;

Віктор Золотов, глава Росгвардії.

Юридичні особи:

Агрохолдинг «Кубань»;

«Базовий елемент»;

B-Finance Limited;

En+Group;

"ГАЗ";

«Газпром буріння»;

«Євросибенерго»;

«Ладога Менеджмент»;

«ЕнПіВі Інжиніринг»;

«Ренова»;

«Рособоронекспорт»;

 Російська фінансова корпорація «Російські машини»;

«Русал».

Офіційна причина санкцій

Стівен Мнучин, міністр фінансів США, оголосив: «Російський уряд бере участь у низці злочинних дій в усьому світі, у тому числі продовжує подальшу окупацію Криму і розпалює насильство на сході України, поставляє режиму Асада, який здійснює бомбардування власних громадян, сировину та озброєння, намагається руйнувати західні демократії і здійснює зловмисну ​​діяльність у кіберпросторі».

Що це означає?

Для усіх, хто знаходиться в санкційному списку, забороняється в’їзд до Сполучених Штатів Америки, їхні активи заморожуються на території США і громадянам штатів забороняється співробітництво із ними.

Наслідки

За перші чотири дні існування санкцій олігархи втратили майже 16 мільярдів доларів. За собою вони потягнули і рубль, який впав нижче 60 за 1 долар.

Мінус 100 мільярдів загальної капіталізації. Саме таке падіння фондових ринків Росії станом на 9 квітня.

Найбільше втратив власник «Норильського нікеля» Володимир Потанін 2,25 мільярди долара.

Вагіт Алікперов, президент «Лукойла», збіднів на 1,37 мільярда доларів.

Віктор Вексельберг, власник Renova Group, втратив 1,28 мільярда доларів

Акції «Русала» та EN+Group, що належать Олегу Дерипасці впали на 20 – 40%. Максимальне падіння акцій «Русала» на торгах Московської біржі сягало майже 47%.

У результаті санкцій російські акції зазнали найбільшого падіння за останні чотири роки.

Реакція уряду РФ

Глава російського уряду Дмитро Медведєв дав доручення відпрацювати заходи на підтримку компаній, які потрапили під санкції.

У цьому випадку важлива не стільки інформація про майбутні втрати державного бюджету, а сама позиція влади. Вона ж фактично заявляє, що такі санкційні акції, попри їхній негативний вплив, не змусили російське керівництво змінити свою агресивну поведінку.

Логічно допустити, що США також, щоб досягти результату та й вберегти свій авторитет, продовжать санкційну війну. 

Які ж наступні кроки зроблять США?

Що далі?

Новий удар, який американці готують проти РФ, стосується ОФЗ (Облігацій федерального займу). У випадку введення санкцій проти ОФЗ, курс рубля впаде на 20%. За даними Bank of Amerika іноземні інвестори контролюють 51 мільярд російського суверенного боргу з якого на облігації ОФЗ припадає 37 мільярдів.

Наступним економічним ударом США може стати відключення Росії від міжбанківської системи SWIFT. Цю систему використовують 11 тисяч організацій у 200 країнах світу. РФ займає друге місце з кількості операцій. Таке обмеження відчує кожен росіянин, який користується банківськими картками. Без SWIFT Росія буде ізольована, оскільки цією системою користується уся світова банківська сфера.

Протистояння ЄС: «велика говорільня»

Наприкінці липня виповнюється не кругла дата: РФ 4 роки під санкціями ЄС.

Їх можна охарактеризувати, як «велику говорільню». Втрати РФ від європейських санкцій перші 3 роки становили трохи більше 1% ВВП щороку. Чи може такий тиск зупинити агресора, а тим більше примусити рухатися назад?

За цей час голослів'я, Європа не скоротила об’ємів закупок енергоносіїв у РФ. Якимось дивом пропустила будівництво Турецького потоку і знаходиться на межі дозволу будівництва "Північного потоку – 2". Санкції настільки в'ялі та повільні, що Росія встигає адаптовуватися до них. Це швидше схоже на стимулювання розвитку російської економіки методом екстремальної терапії. За останні декілька років Україна пережила низку недружніх дій та заяв від Польщі, Нідерландів, Угорщини. Не однозначна ситуація і в державах, які на перший погляд підтримують Україну — це Німеччина, Франція, Італія. Серед частини громадян зберігаються великі симпатії до Росії. Прагнення ситості та комфорту у них превалюють над іншими чеснотами.

Однозначно можна сказати, що така Європа не змусить Росію повернути Крим, ні залишити Донбас, ні проявляти агресію в інших куточках світу.

Не піддається логіці й поведінка української влади. США, Канада, Австралія, Євросоюз і багато інших держав активно захищають Україну, а наше керівництво, в основному, цю допомогу випрошує продовжуючи торгувати з агресором.

Сергій Огін

QHA