КИЇВ (QHA) -

Росія опинилася у центрі чергового військово-дипломатичного скандалу, який поставив на грань розриву відносини з Великобританією. 4 березня у Солсбері були госпіталізовані колишній офіцер російського ГРУ Сергій Скрипаль і його донька Юлія. Пізніше з'ясувалося, що їх отруїли невідомою нервово-паралітичною речовиною. Більше того, окрім власне Скрипаля та його доньки, госпіталізована була ще 21 особа, у тому числі, і співробітник поліції, який першим надав допомогу отруєним. За результатами розслідування, у справі були виявлені російські сліди.

— Зараз зрозуміло, що містер Скрипаль і його донька були отруєні нервово-паралітичною речовиною військового типу, яку розробляла Росія. Вона є частиною нервово-паралітичної речовин, відома як "Новачок", — заявила британський прем'єр-міністр Тереза ​​Мей 12 березня.

Росія передбачувано все заперечує і заявляє, що давно припинила випускати речовини серії «Новачок» і знищила усі їхні запаси.

Запитання

В інциденті чимало дивацтв. Перше, на що варто звернути увагу — це незграбність і неакуратність замаху. Так, російські спецслужби мають великий досвід ліквідації неугодних осіб на території інших країн. Зазвичай у цьому контексті згадують вбивство Олександра Литвиненка у 2006 році у Великобританії, до якого, щоправда, є свої запитання. Менш відомі успішні ліквідації колишнього в.о. президента Чечні Залімхана Яндарбієва у Катарі; організатора переправлення фінансових коштів з країн Перської затоки у Чечню Алі Осаєва, убитого в Туреччині; чеченських польових командирів Газі Еділсултанова та Іслама Канібекова — теж в Туреччині, а також Дениса Вороненкова — у Києві.

В усіх цих випадках використовувалися прості та ефективні способи ліквідації. Жертви були або просто застрелені, або підірвані в автомобілі. І це не дивно. Світовий досвід говорить, що найефективніше використовувати максимально прості схеми, адже чим більше факторів, тим вище ризик того, що щось піде не так, і операція буде просто зірвана або ж під загрозою викриття виявиться виконавець.

При бажанні, Скрипаля можна було ліквідувати набагато непомітніше, без зайвих жертв і розголосу. Але ні, була використана ексклюзивна російська речовина, яка так і не спрацювала належним чином. Окрім того, велика кількість інших постраждалих призвела до того, що до замаху було залучено максимальну увагу.

Не зовсім очевидні і причини ліквідації Скрипаля. Про не дуже велике значення російського перебіжчика говорить хоча б той факт, що він не боявся за своє життя і жив цілком відкрито, хоч особливо і не афішував свою особистість.

Сергій Скрипаль був завербований MI6 наприкінці 90-х і працював на британську розвідку аж до 2004 року, коли був заарештований російськими спецслужбами. У 2006 році Скрипаля засудили за державну зраду, а у 2010 році його і ще трьох ув'язнених обміняли на групу російських агентів, викритих у США. З тих пір Скрипаль і проживає в Сполученому королівстві. Якби він дійсно мав цінні дані, його б просто не випустили з Росії або вбили по-тихому в тюрмі. Окрім того, навіть якщо в РФ і зробили таку помилку, то зараз вбивство Скрипаля нічому б не допомогло, адже за цей час він напевно розповів британцям все, що знав.

Окрім того, для замаху обраний вкрай невідповідний момент. На Росії і так зосереджено надто багато уваги Заходу, особливо після презентації Путіним нових військових розробок, публікації Мінфіном США Кремлівського доповіді і ряду інших подій останнього часу.

У цих умовах, щоб очорняти свій імідж ще й убивством в серце ворожої території, потрібно бути або ідіотом, або працювати на одну з веж Кремля, якої вигідне подальше розкручування конфлікту із Заходом. Або ж Росія дійсно втратила контроль над речовинами групи "Новачок" та їх використовував хтось інший, кому Скрипаль перейшов дорогу вже після переселення до Великобританії.

У те, що отруєння Скрипаля мало на меті залякати інших перебіжчиків, теж слабко віриться через невідповідність результатів і витрат, і про це далі.

Відповідні дії

Як би там не було, уряд Великобританії вважає саме РФ винною в замаху і планує оголосити у відповідь заходи 14 березня. За словами Терези Мей, якщо Росія не надасть вагомі докази своєї непричетності до отруєння Скрипаля, то Великобританія буде розглядати інцидент як акт агресії. Серед можливих дій називають видворення російського посла, розширення списку Магнітського, проект закону, який зараз готується в британському парламенті, бойкот Чемпіонату світу з футболу (на політичному рівні), який відбудеться в Росії, розширення британської військової присутності на Східному фланзі НАТО, і навіть заморожування активів і анулювання віз російських олігархів, з одночасним введенням нових санкцій.

Однак, є підстави вважати, що відповідь британського уряду не буде занадто жорсткою і обмежиться лише дипломатичними заходами і бойкотом Чемпіонату світу. В умовах економічних труднощів через Брекзіт, розколу у власній партії через різні погляди на те, як має відбуватися розлучення з Європейським Союзом, і напередодні місцевих виборів у Лондоні, локальна економічна криза через відтік російських капіталів — це те, що найменше потрібно Терезі Мей. До слова, парадоксально, але скандал з отруєнням Скрипаля дозволяє на деякий час відвернути британців від поточних внутрішніх проблем і невдач уряду.

Також, про свою підтримку і намір вжити заходів, заявили і союзники Великобританії.

— Ми згодні з тим, що відповідальні — як ті, хто вчинив злочин, і ті, хто його замовив, мають зіткнутися з серйозними наслідками, — заявив 12 березня держсекретар США Рекс Тіллерсон.

Окрім того, про свою підтримку Великобританії заявили генсек НАТО Йенс Столтенберг і президент Франції Еммануель Макрон. Про конкретні заходи інших країн Заходу говорити рано, але в тому, що вони підуть, не доводиться сумніватися. Ясно одне — не можна просто так труїти людей у ​​Великобританії.

Роман Кот

QHA