КИЇВ (QHA) -

Президенти США і Туреччини на зустрічі в Білому домі 16 травня робили гарну міну при поганій грі. Двом політикам вдалося створити враження, що діалог пройшов позитивно. Тим часом суперечності між Анкарою та Вашингтоном зависли в повітрі.

На спільній прес-конференції за підсумками переговорів c Реджепом Ердоганом Дональд Трамп заявив, що Туреччина і США — давні військові союзники.

Туреччина була опорою в битві проти комунізму під час «холодної війни». Вона була бастіоном проти радянської експансії, говорив американський лідер.

Трамп висловив готовність підтримати Туреччину в боротьбі проти «Ісламської держави» (ІД) та Робітничої партії Курдистану (РПК), яку вважають терористичною організацією і Вашингтон, і Анкара. І все було б добре, якби не одне «але».

Американський лідер схвалив поставку озброєння сирійським курдам, які входять у коаліцію «Сили демократичної Сирії» і борцям проти бойовиків ІД. На думку Пентагона, курдські загони чудово проявили себе у битвах за Кобань і Мюнбіч. Тому їхні загони США розглядає як головну силу у визволенні сирійського міста Ракка від сил ІД.

Анкара займає непохитну позицію: всі курдські формування у Сирії пов'язані з Робітничою партією Курдистану (РПК), забороненою в Туреччині і вважаються терористами. У відповідь на рішення адміністрації Трампа озброїти курдів Реджеп Ердоган погрожував військовими діями курдським загонам, що перебувають у союзі зі Сполученими Штатами. Це попередження дійшло до вищих посадових осіб національної безпеки США.

 Послання Туреччини адміністрації Трампа полягало в тому, що Туреччина залишає за собою право вжити військові заходи, сказав The Washington Post турецький високопосадовець на умовах анонімності через делікатність питання.

На переговорах з Ердоганом Трамп натякав, що Штати не збираються відмовлятися від підтримки сирійських курдів. Туреччина опинилася у двоякому становищі. Їй треба зберегти хороші відносини з США, головним союзником по НАТО, і одночасно спробувати вирішити курдське питання по-своєму.

Неясні посили Дональда

Заяви Трампа про готовність боротися проти курдських терористів виглядають незрозуміло. На прес-конференції з підсумків переговорів політик не конкретизував, чи буде Вашингтон вважати сирійські курдські угрупування терористичними. Компроміс Туреччини і США щодо постачання зброї курдській партії «Демократичний союз» знайдено не було. І навряд чи буде знайдено в найближчому майбутньому.

Колишній Надзвичайний і Повноважний Посол України у Туреччині Сергій Корсунський в коментарі QHA зазначив, що Білий дім відчув заклопотаність Реджепа Ердогана підтримкою сірійських курдів важким озброєнням.

— За оцінками Центрального командування Збройних сил США, щоб взяти Ракку, потрібно близько 20 000 людей. Питання просте взяти 20 000 американських солдатів або стільки ж курдів? Так, Штати діють цинічно. Тому туркам кажуть: ви даремно переживаєте, ми потурбуємося про те, щоб передане курдам озброєння не було обернуте проти Туреччини, сказав Корсунський.

Співрозмовник QHA додав, що Дональду Трампу вкрай важливо продемонструвати успіх на зовнішньополітичному фронті і довести світові, що він може вирішувати серйозні завдання. Ракетний обстріл аеродрому Шайрат у Сирії був першим таким кроком. Другим може стати бомбардування Ракки.

Сильна Америка і мир з Анкарою

Незважаючи на купу проблем у відносинах Анкари і Вашингтона, справжнього конфлікту між ними очікувати не варто. Обидві країни прагнуть зберегти союзницькі відносини.

Військовий конфлікт неможливий за жодних обставин. Просто неспівмірні сили і порядок дій. Американці діятимуть досить цинічно і домагатимуться виконання гасла Дональда Трампа «America is first». Причому це стосується не тільки Туреччини, а й інших країн,  вважає Сергій Корсунський.

Америка простіше ставиться до посилення влади Реджепа Ердогана, ніж Євросоюз. В той час як Європа шукає фальсифікації і порушення прав людини в результатах референдуму 16 квітня щодо внесень змін до Конституції, президент Дональд Трамп дзвонить Ердогану і вітає його з перемогою.

Представники ЄС негативно поставилися і до виступу Ердогана у Стамбулі, коли турецький лідер заявив, що збирається повернути смертну кару. Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що в разі повернення смертної кари в Туреччині процес приєднання країни до ЄС буде негайно зупинений. А Трамп промовчав.

Навряд чи Реджеп Ердоган задоволений переговорами з президентом США, незважаючи на те, що розцінює переговори з президентом США як «нову сторінку у двосторонніх відносинах». Він заявив, що не збирається миритися з курдами у Сирії. Стабільності і безпеки на Близькому Сході це явно не додасть. І Пентагон, і адміністрація Трампа опинилися між двох вогнів: і з Туреччиною не можна сваритися, і курдів треба підтримати.

Тимур Савін

QHA