КИЇВ (QHA) -

Чи зіграє Катар якусь значну роль в досягненні енергонезалежності України, наразі невідомо. Президент також про це нічого не говорить. Якщо уважно його слухати, він заявив, що домовився про потенційні закупки скрапленого газу в Затоці, але наскільки це наблизить до енергобезпеки, не сказав. Роздували інформацію, створюючи ілюзорну картину Катара, як альтернативи Росії, здебільшого піарники, експерти, журналісти.

У чому хитрує Петро Порошенко?

Політики користуються будь-якою нагодою, щоб продемонструвати свою значимість. Заяви президента про постачання катарського газу потрібно віднести до піар категорії.

У чому ж хитрість?

По-перше, у можливих об’ємах отримання газу з Катару.

По-друге, в шляхах постачання.

По-третє, в ціні.

Отже, по порядку. Об’єм, про який ще будуть домовлятися Катар та Україна, ми можемо й не знати, але з великою ймовірністю можемо заявити, що він у цьому році не зможе перевищити півмільярда кубометрів на рік і до 2020 року не більше 2 мільярдів на рік. Чим обумовлені ці цифри? Пропускною спроможністю польського СПГ-термінала. Максимально термінал на початок 2018 року може приймати 2,5–2,7 млрд кубометрів газу і до 2022 року вийти на плановий об’єм у 5 млрд. Чи захоче Польща поділитися потужністю свого терміналу, коли державний дефіцит газу становить приблизно 5 млрд кубометрів, то тут звичайно питання.

Щодо шляхів постачання. Єдиний реальний маршрут — через Польщу. СПГ-термінал в Одесі так і залишається віртуальним. Якби Україна наважилася і почала його будувати цього року, то перші партії змогла б приймати не раніше 2023 року.

І ціна. Цей пункт залишається комерційною таємницею, але немає нічого таємного, щоб не можна було прорахувати. Так, міжнародні експерти попри те, що поляки також не називають ціну газу, який купляють у Катарі, відштовхнулися від мінімальних цін технічних характеристик поставки (скраплення, завантаження, розвантаження, розрідження, дорога, ціна на ринку в регіоні і т. п.), вийшли на ціну у 400 дол за 1 тис. кубометрів. Окрім того, поляки працюють з Катаром за принципом «бери або плати» і це в перший рік спрацювало проти них. Через те, що термін запуску самого терміналу змістився більше, ніж на рік, то законтрактований газ вимушені були оплатити. Щоправда, тут Катар пішов назустріч полякам і частково газ продав іншим компаніям, але якусь частку довелося оплачувати. Внаслідок чого у перший рік ціна катарського газу становила майже 600 дол.

Отже, якщо говорити про кінцеву ціну на скраплений газ з Катару для України, то слід додати ще й ціну послуг польського СПГ-терміналу і логістику від Балтійського моря до України. Таким чином ціна сягатиме 500 дол за 1 тис кубометрів.

Чи прийме Польща скраплений газ для України?

Ось тут і зарита собака. Заява Порошенка про закупки газу в Катарі і доставка його через польський СПГ-термінал на Балтиці, швидше за все, залишиться заявою у найближчий рік–два, адже існуючі потужності вже викуплені національною польською компанією, а вихід на номінальну потужність передбачено у 2022 році. Окрім того, необхідно врахувати, що Польща на рік споживає 15 млрд кубометрів газу, а власного добутку має лише 10 млрд кубометрів. Отже, як бачимо, лишніх об’ємів, які можна було б віддати Україні, немає.

Напівспасіння

З іншого боку, можна допустити, що заяви Петра Порошенка, можливо, мають іншу мету — відвернути увагу росіян від іншого  проекту, а саме — норвезького напрямку.

Не секрет, Польща вже заявила, що у 2022 році, коли закінчиться термін дії контракту на постачання газу з Росії, документ не буде пролонговано. На цей час має бути повністю завантажений СПГ-термінал (5 млрд кубометрів), та побудований морський газогін до Данії, що зробить реальним отримання норвезького газу (10 млрд кубометрів). Профіцит у 10 млрд кубометрів дасть можливість Польщі продати надлишок. У першу чергу, газ піде до країн Балтії, про що вже є домовленість і будується інтерконектор. Проте і тоді вільним лишатиметься об’єм газу десь у 7 млрд кубометрів, на які Україна могла б претендувати і, таким чином, повністю закрити власний дефіцит.  

Спасіння

Звичайно, справжнє вирішення проблеми дефіциту газу в Україні — це збільшення об’ємів його видобутку та скорочення споживання. Уряд має амбітні плани і прогнозує, що до 2022 року споживання газу скоротиться ще на 5 млрд кубометрів. Тобто, країна споживатиме 25–26 млрд кубометрів.

У той же час, власний видобуток зросте до 23,5 млрд кубометрів у 2020 році, та повне бездефіцитне виробництво стане можливе у 2030 році і становитиме приблизно 26 млрд кубометрів на рік.

Слід зауважити, що розрахунки орієнтовано на сучасну картину видобутку. Проте, ми може говорити, що картина кардинально зміниться, коли Україна повернеться до проекту видобутку сланцевого газу, запаси якого перевищують 5 трильйонів кубометрів.

Троянський кінь з Катару

Потенційну угоду про постачання скрапленого газу з Катару до України необхідно і можна оцінити після аналізу подібного контракту з поляками, які платили надвисоку ціну (по 600 дол), попавши на штраф, і зараз переплачують плаваючи у ціновому коридорі 400–500 дол за 1 тисячу кубометрів. Вони виправдовують це тим, що об’єм невеликий і, що це стосується енергетичної безпеки країни. Але, однозначно, це не є вигідний контракт.

Для України подібна угода буде ще більш обтяжлива, адже доведеться до ціни включити додаткову логістику та послуги польського СПГ-термінала.

Сергій Огін

QHA