КИЇВ (QHA) -

Сусіди Катару 23 червня поставили Досі ультиматум. На виконання 13 вимог емірату відвели не більше 10 діб. Конфлікт між Катаром і коаліцією набирає обертів. Королівство Саудівська Аравія та її союзники налаштовані серйозно.

Блокада Катару зберігається, дипломатична ізоляція посилюється. Абстрактні запевнення Дохи про боротьбу зі світовим тероризмом коаліцію явно не задовольнять.

Міністр закордонних справ Об'єднаних Арабських Еміратів Анвар Гаргаш вважає, що Катар, «не усвідомлюючи нової реальності, перебуває у стані заперечення і гніву».

— Ізоляція може тривати роки, запевняє він.

При цьому Катар називає вимоги арабських держав із розв'язання кризи нереалістичними і закликає їх переглянути.

Глава катарського МЗС Мухаммад бен Абдуррахман Аль Тані охарактеризував накладені на Катар санкції як нелегальні і такі, що порушують суверенітет країни. Ультимативні вимоги для правлячої династії Аль-Тані звучать принизливо. Проте влада емірату чудово розуміє, що в економічному плані ситуація побоювань не викликає: обсяги катарських інвестицій за кордоном складають 335 мільярдів доларів, а за рахунок продажу газу Катар забезпечить себе економічно на десятиліття вперед.

Туреччина активно допомагає емірату справлятися з наслідками блокади. Відразу ж після її початку на полицях катарських супермаркетів з'явилися турецькі товари з написом «З Туреччини повітрям». За словами міністра економіки Турецької Республіки Ніхата Зайбекчі, його країна доправила в Катар літаками майже п'ять тисяч тонн продовольства. На початку третьої декади червня до Катару вирушив перший турецький корабель з чотирма тисячами тонн продовольства на борту.

Щоб зашкодити експорту газу, необхідно ввести санкції Ради Безпеки ООН. Однак постійні члени Радбезу, політичні важковаговики США, РФ, КНР і ЄС дистанціювалися від обох сторін конфлікту.

Як перебудувати Доху

У п'ятницю інформаційне агентство Associated Press з посиланням на документ, що опинився у його розпорядженні, повідомило, що Саудівська Аравія, Єгипет, ОАЕ і Бахрейн вимагають від Катару розірвати дипломатичні відносини з Іраном, закрити турецьку військову базу і зупинити мовлення супутникового телеканалу «Аль-Джазіра».

У відповідь на це катарський міністр закордонних справ заявив, що вести переговори з вирішення кризи можна лише після того, як арабські країни знімуть блокаду з Катару.

— Катар готовий до переговорів з усіх питань. Але ніхто не сміє втручатися у справи моєї країни, цитує Аль-Джазіра виступ міністра. Внутрішня і зовнішня політика Катару  це наша справа. Свої справи ми обговорювати ні з ким не будемо.

Позицію Катару стосовно санкцій частково поділяють США. Держсекретар США Рекс Тіллерсон заявив, що деякі з вимог, висунутих Катару чотирма арабськими країнами на чолі з Саудівською Аравією в обмін на скасування санкцій, важко виконати, і закликав сторони до діалогу. Саудівська Аравія на поступки не йде. Тісні зв'язки Катару з шиїтським Іраном їхнім непримиренним і вічним ідеологічним противником  і прагнення встановити особливі відносини з іранського аятоли саудівські принци розцінили як зраду.

Чого чекати від нового спадкоємця

Від 31-річного сина короля Саудівської Аравії Мухаммеда бен Салмана, що був призначений минулого тижня першим заступником прем'єр-міністра і зберіг портфель глави Міноборони, очікують змін. Він зарекомендував себе як молодий реформатор. Спадкоємець займався сферою економіки, зокрема програмою «Бачення-2030», в якій була написана картина швидкої диверсифікації економіки країни і відходу від нафтогазової залежності.

Спадкоємний принц вважає Сполучені Штати і адміністрацію Дональда Трампа найважливішим своїм союзником. У березні в ході візиту до Вашингтона для зустрічі з президентом США він підготував грунт для того, щоб під час зарубіжної поїздки Трамп у першу чергу відвідав Саудівську Аравію.

Зміна спадкоємного принца у Саудівській Аравії раптово активізувала внутрішні політичні процеси у регіоні Перської затоки. Молодий спадкоємець відомий різкими поворотами у зовнішній політиці. На посаді міністра оборони він зробив так, що Саудівська Аравія включилася у громадянську війну в Ємені. Він також є затятим противником Ірану. Такі особливості зближують спадкоємця трону з інтересами США у Перській затоці. Ваги єдиній платформі США з Саудівською Аравією також додають загальні підходи до питань ослаблення Росії у Сирії, режиму Башара Асада, боротьби з «Ісламською державою», «Хезболлою» та «Братами-мусульманами».

Нині спадкоємний принц стоїть перед складною проблемою, викликаною рішенням влади Катару не приймати умов ультиматуму. Емірат не збирається йти на поступки, нехтувати своїми геополітичними інтересами і фактично перетворюватися на колонію саудитів. Слід очікувати невиконання щонайменше трьох вимог: припинення дружби з Іраном, згортання турецької військової бази і закриття супутникового телеканалу «Аль-Джазіра» — одного з найважливіших інструментів впливу Дохи у регіоні.

Тимур Савін

ФОТО: АР

QHA