КИЇВ (QHA) -

Попри негативні фінансові прогнози українських експертів, міжнародні аналітики більш оптимістично дивляться на нашу національну валюту і прогнозують курс гривні в стабільному коридорі до 2020 року. Прогноз підтверджує така серйозна світова організація, як Міжнародний валютний фонд. Чому ж так часто змінюється крива вартості гривні? 

Негативний, але стабільний

У коливанні курсу гривні протягом року можна спостерігати закономірність. Особливо вона неспокійна у другій половині серпня та вересні і в грудні – січні. Такі коливання української валюти спостерігаються регулярно багато років підряд і отримали назву сезонних.

Коментуючи ситуацію на валютному ринку, заступник голови НБУ Олег Чурій заявив: «Після переходу України на плаваючий обмінний курс гривні у 2015 році на валютному ринку спостерігається певна сезонність. Вже третій рік поспіль у перші місяці року зростає попит на валюту, зокрема з боку імпортерів, які формують запаси товарів на новий рік, і водночас знижуються її надходження, зокрема з боку аграріїв, які зазвичай протягом року забезпечують близько половини пропозицій валюти на міжбанківському ринку. Як наслідок, на початку кожного року тимчасово посилюється девальваційний тиск на курс гривні».

Чурій вважає, що ці сезонні фактори стали ключовою причиною посилення коливань курсу гривні на міжбанківському валютному ринку і на початку січня цього року. На його думку, сезонний спад ділової активності, переважно в аграрному секторі, спричиняє скорочення надходжень валютної виручки від експорту продовольчих товарів, у той час, як на ринку є підвищений попит на валюту з боку імпортерів.

Є ще один вид потрясіння гривні, який стабільно присутній в Україні — це спекулятивний. Слово стабільний стосується лише природи існування самого явища.

Про спекулятивний пік нестабільності експерт-економіст Олексій Дорошенко говорить: «Піки бувають і у ті дні, коли ми їх, як правило, не чекаємо. Коли просто необхідно щось спекулятивно зробити. Наприклад, за Гонтаревої піки підгадувалися під якісь моменти, коли потрібно було провести певні операції. У такі дні — так звані «ралі» — курс спеціально обвалювали або, навпаки, зміцнювали, без будь-якої залежності. І ці дні для багатьох були «золотими». Країна ж не могла зрозуміти, що відбувається».

 

Імпорт

Переважання імпорту над експортом робить національну валюту залежною від долара.

Особливо потрібно відзначити залежність гривні від коливання світових цін на нафту. Україна імпортує нафту, яку закуповує за долари і, таким чином, вимушена купувати долари за які нафта продається.

Вимивання долара імпортом та скорочення валютних надходжень сприяє здорожчанню валюти та знеціненню гривні. Так, значні надходження, у декілька мільярдів доларів, за транзит російського газу до Європи, скоротилися до мінімуму. Згортання торгівлі з РФ також значною мірою вплинуло на інфляційні процеси в Україні.

У перспективі це дасть позитивні результати, адже переналаштування на торгівлю із десятками держав робить Україну незалежною від примх якоїсь однієї, як то Росія. Проте період побудови нових економічних стосунків завжди характеризується нестабільністю та значними затратами.

Репатріація прибутку іноземними компаніями і курс гривні

Значним негативним чинником, який вплине на курс гривні у 2018 році, може стати рішення Нацбанку дозволити репатріацію дивідендів іноземних інвесторів за 2017 рік. Сума, яка буде виведена за кордон, ще лише прораховується. Наприкінці минулого року було дозволено репатріювати дивіденди іноземних інвесторів за усі минулі роки без обмежень. Сума виведеного капіталу за кордон сягнула 1,8 млрд дол. Однозначно, що це негативно вплинуло на курс гривні і на економіку України в цілому. Проте керівництво НБУ стверджує, що таке рішення буде сприяти надходженню іноземних інвестицій і негативний вплив з часом нівелюється. Але, напевне, виявилося не все так гладенько, оскільки, виведення прибутку за кордон іноземними інвесторами за 2017 рік регулятор не дозволяє допоки, як заявлено, не порахують яка це сума. Звичайно, дозволяти виводити за кордон мільярди доларів у той час, коли держава стоїть у черзі до МВФ випрошуючи фінансової підтримки, зовсім не мудро.

Виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко каже, що це «нормально, коли інвестор вивозить зароблені гроші, а не нормально, що існують обмеження».

В унісон йому говорить спеціаліст відділу продажу цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса: «Вивезення закордон інвестором законно зароблених грошей не злочин. Злочин, коли він не сплатив податки, чи порушив норму якогось закону».

Прогноз

Розуміємо, що робити прогноз у нестабільній державі проблематично та й імовірність того, що він справдиться не така вже висока. Проте ми звернулися до експертів, щоб почути їхню думку стосовно поведінки курсу гривні найближчим часом і до кінця року взагалі.

Виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко відповів, що, на його думку, «гривня почуває себе чудово. Така ситуація триватиме до кінця весни. А от влітку, значною мірою, курс гривні залежатиме від співробітництва з МВФ. Якщо співробітництво налагодиться позитивно, то до кінця літа гривня лишатиметься стабільною, а восени станеться чергове сезоне коливання. В цілому, при стабільній співпраці України з МВФ, курс гривні до кінця року не переступить межу у 29,5 грн за 1 долар».

Експерт Dragon Capital Сергій Фурса зазначив, що на пониження курсу гривні впливає низка чинників. Зокрема, це невіра самих українців у власну валюту. Також тисне на пониження те, що Україна значною мірою сировинна держава і вона торгує на біржах. Природа біржі передбачає регулярні й, часто, значні коливання, які штормлять і гривню.

Сергій Фурса відзначає сезонність коливань курсу української валюти. Знову ж таки, через недовіру до влади, бізнесмени намагаються тримати свої кошти закордоном. Особливо це стосується аграріїв, які восени отримують прибутки і вивозять капітал в офшори, тоді долар дорожчає, а навесні заводять гроші і дорожчає гривня. Цікавою є заява експерта про те, що «до літа гривня буде зміцнюватися до 25 грн за 1 долар, до кінця року зросте до 27,8 грн за 1 долар.

Хочу звернути вашу увагу на ще один прогноз від МВФ. Так, його спеціалісти вважають, що курс гривні аж до 2020 року буде 27  – 27,5 грн за 1 долар».

Сергій Огін

QHA