КИЇВ (QHA) -

Глава найбільшого депутатського об'єднання зі 140 нардепів, довірена особа президента України у парламенті залишив крісло лідера.

Першим про відхід Ігоря Гриніва з посади голови фракції БПП оголосив не він сам. Його колега Сергій Березенко у програмі «Лівий берег із Сонею Кошкіною» на 24 каналі повідомив::

— Ігор Гринів вирішив залишити посаду глави фракції. Він зробив відповідну заяву.

Фракція «Блоку Петра Порошенка» обрала Ігоря Гриніва своїм головою 16 травня 2016 року. Відтоді він відповідав за те, щоб депутати не пропускали пленарні засідання і голосували за президентські законопроекти.

У першому інтерв'ю РБК-Україна після обрання на посаду Гринів зізнався, що не в захваті від такого призначення.

— Це не те, чим я хотів би займатися... Думаю, я ефективніший в якості радника, — говорив він в травні минулого року.

У Ігоря Гриніва непоганий досвід у ролі політтехнолога. Саме він придумав гасло «Жити по-новому», з яким Петро Порошенко переміг на президентських виборах. Активно працював він і під час парламентської виборчої кампанії 2014 року.

— Президентська кампанія 2014 року була швидка, ми змушені були гасити пожежі. Тепер ми повинні налагодити комунікацію з суспільством, формувати дискусію, створювати діалог. Виникає банальне запитання: коли ми станемо краще жити? Ми навчилися добре вмирати — тепер треба навчитися добре жити, — міркував нардеп.

Чутки про те, що Ігор Гринів хоче залишити пост, поповзли восени 2016 року. Але депутат тримався до останнього. Очевидно, йому важко давалося поєднання функцій наглядача за строкатою публікою пропрезидентської фракції і парламентера з представниками інших фракцій, щоб голосування були результативними.

На лавці запасних

У президентській фракції активно обговорюються кандидатури нового глави. Заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко повідомив QHA, що у депутатів не було претензій до роботи Гриніва. На думку Гончаренка, він пішов з посади за власним бажанням. Відповідаючи на запитання кореспондента QHA, хто стане ймовірним новим лідером фракції, Гончаренко натякнув на кандидата жорсткого і авторитетного.

— Думаю, фракції БПП потрібен досвідчений лідер з політичним досвідом і авторитетом серед інших депутатів фракції... Припускаю призначення Анатолія Матвієнка, — сказав він.

Інший співрозмовник агентства, нардеп Олег Петренко зазначив, що питання призначення глави президентської фракції вирішується у вузькому колі на Банковій.

— Ті депутати, які два роки не відвідують засідання фракцій (Петренко має на увазі себе, — ред.), в такі секрети не посвячуються. Швидше за все, Березенко очолить. Він би впорався. Комунікабельна людина, — прокоментував Петренко.

Позафракційний депутат Віктор Чумак як найбільш ймовірного кандидата на посаду глави фракції назвав Артура Герасимова. При цьому він відкинув озвучених раніше фаворитів — Анатолія Матвієнка та Ірину Луценко, дружину генпрокурора України.

— Причина звільнення Гриніва одна — він не любив цю роботу, — запевнив QHA Віктор Чумак. — Артур Герасимов впорається краще.

Ще дві ймовірні кандидатури самі спростували чутки про своє призначення. Народний депутат України, заступник голови фракції «Блок Петра Порошенка» Ірина Луценко заявила, що інформація про її призначення неправдива.

— Чутки в кулуарах Верховної Ради і нічим не підтверджена інформація у ЗМІ про те, що я претендую на посаду глави фракції БПП, не відповідають дійсності, — цитує слова Ірини Луценко прес-служба БПП.

А перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко повідомила у Facebook, що не має наміру витрачати сили на боротьбу за посаду керівника фракції, зазначивши, що їй «цю посаду не пропонували».

— Знаю точно: це буду не я (головою фракції, — ред.). Фракція не пропонувала мені нічого подібного і не запропонує, адже рік тому БПП делегував мене на високу посаду першого заступника голови ВР, а там роботи непочатий край... Також я відповідально ставлюся до роботи у Мінській гуманітарній групі, — написала перший заступник голови Ради.

На її думку, фракцію БПП очолить людина «демократичних поглядів, але жорсткий керівник, який докладе зусиль, щоби фракція була монолітнішою і дисциплінованішою».

Нардеп від БПП Валерій Карпунцов на питання, хто може змінити Гриніва на посаді глави фракції, відповів так:

— Логічно це заступник керівника фракції. Приєдналася і кандидатура Артура Герасимова. Думаю, з цих вибиратимемо.

Наступне засідання фракції БПП попередньо призначене на понеділок, 3 квітня. Про подальші кроки Ігоря Гриніва можна лише здогадуватися. Свою відставку на телеканалах він не коментує. QHA теж не вдалося дізнатися у екс-глави фракції БПП причину його відходу. На момент публікації матеріалу нардеп на телефонні дзвінки не відповідав.

Більшість депутатів з президентської фракції хоче бачити на цій посаді лідера, який посилив би дисципліну всередині об'єднання і зумів ефективно взаємодіяти з партнерами по коаліції — «Народним фронтом».

Адміністрація президента, швидше за все, зробить ставку на нову публічну людину, здатну підняти рейтинг президента.

А Ігор Гринів може залишити парламент і перейти працювати в Адміністрацію президента. У жовтні минулого року він заявляв, що Петро Порошенко балотуватиметься на другий термін. Як керівник попередньої виборчої кампанії президента Гринів цілком може зайнятися передвиборчою підготовкою, керувати обласними штабами і адміністраціями. Правда, для цього йому довелося б скласти депутатський мандат і стати заступником глави АП або ж позаштатним радником президента зі стратегічних питань.

Тимур Савін

QHA