КИЇВ (QHA) -

З подивом (м'яко кажучи) почула відповідь президента України на сьогоднішній прес-конференції на питання про зміну ним статусу Криму. Президент сказав про національну, національно-КУЛЬТУРНУ автономію кримських татар. Якщо коротко і по суті, еквівалент нац-культурної автономії — це громадська організація. В окупованому Криму окупанти та їхні прихвосні наробили таких уже штук 15 — болгарська, вірменська, грецька. Кримськотатарська була, здається, 12-ю або 13-ю за ліком, і очолив її неавторитетна у народі людина.

Від самого початку робочої групи йшлося про зміну статусу Криму, і затвердження національно-територіальної автономії кримських татар. Робоча група (до її складу увійшли депутати, члени конституційної комісії, члени Меджлісу, експерти), створена при Конституційній комісії за дорученням президента, провела близько 50 засідань у різних складових — робоча група, робоча підгрупа і т.д. У результаті було випрацювано 6 варіантів, завершальним став один. У ньому були закріплені такі основоположні моменти, як право кримських татар на самовизначення, представленість у владі (одна третина), функціонування мови, визнання національних органів самоврядування. Варіант, який і мав пройти Конституційну комісію, ВРУ, Конституційний суд і т.д.

Президент, судячи з відповіді, за ситуацією не стежить. Мабуть, багато питань на порядку денному. І його слова про національно-КУЛЬТУРНУ автономію можна списати на втому або завантаженість. Інакше національно-культурна автономія кримських татар, які є корінним народом Криму, не потрібна. Нам потрібні наші права, а не гурток за інтересами з піснями й танцями.

Гаяна Юксель, член Меджлісу кримськотатарського народу, директор інформаційного агенства QHA і Радіо Hayat

Редакція QHA може не поділяти позицію автора

QHA