КИЇВ (QHA) -

Візит президента Польщі Анджея Дуди в Україну, що відбувся напередодні, неминуче сприймався багатьма в Україні через призму "історичного" скандалу, розпочатого, щоправда, на нижчих рівнях українсько-польських відносин.

Але президент Польщі є, в першу чергу, главою держави, і йому не личить епатувати публіку різкими висловлюваннями на адресу України, як це роблять деякі польські дрібніші політики. За весь час розвитку історичної кризи від Дуди, як і від Порошенка, звучали лише зважені заяви. Як виходити з усього цього, загалом зрозуміло і українським, і польським експертам: винести історію за рамки сучасної політики і при цьому, якщо дійсно були підтверджені факти військових злочинів, чесно їх визнати. Причому це стосується і України, і Польщі. Очевидно, про це домовилися представники президентів ще 17 грудня у Кракові. Зараз же ми почули це вже з вуст перших осіб.

Вирішувати конкретні історичні питання буде комісія на рівні віце-прем'єр-міністрів і цей факт говорить, що прогрес є. Поки неясним залишився момент із дозволами на ексгумацію польських могил в Україні. А саме після їхньої заборони ситуація, власне, і "понеслася". Швидше за все, цим, в першу чергу, і займуться віце-прем'єри вже найближчим часом.

Але і крім теми історії, цей, вже третій візит Дуди, більш ніж змістовний.

Важливий момент — польський президент прилетів до Харкова після того, як Сейм виніс вотум довіри новому прем'єру Матеушу Моравецькому, який змінив на цій посаді Беату Шидло. І новий глава уряду вже заявив про необхідність активізувати зв'язки з Україною.

Повертаючись до Харкова, голови України та Польщі домовилися продовжувати спільну роботу з питань стратегічної протидії гібридній агресії РФ, обмін досвідом в рамках УкрПолЛіт бригади, а також узгодили позиції щодо Північного потоку-2. За цими напрямками діалог уже ведеться, і тому чергове запевнення Польщі у підтримці України може принести хіба що моральне задоволення.

Але є і деякі сюрпризи. На спільній прес-конференції з Порошенком Дуда заявив про можливість поставок в Україну скрапленого природного газу з польського СПГ-терміналу у Свіноуйсьце. Це дуже перспективний напрямок, адже, хто б що не казав, але навіть реверсні поставки газу з ЄС зараз проходять через територію України із все тієї ж РФ. Поставки ж через Польщу дозволять купувати його у інших експортерів.

Інший важливий момент. У 2018-19 роках Польща буде непостійним членом Ради безпеки ООН, і Україні не завадить мати там ще одного союзника. Звісно, це суттєво не змінить ситуацію, російське право вето нікуди не поділося, але ще один голос у хорі інших українських союзників, який би публічно познущався зі спроб росіян виправдатися за агресію, не завадить.

Крім того, Польща не приховує, що має намір відігравати активнішу роль у врегулюванні конфлікту на сході України, переважно з міркувань престижу. З боку польських чиновників все частіше лунають заяви про нежиттєздатність Нормандського формату, в якому Варшава не представлена. Про активізацію на цьому напрямку говорить програма візиту Дуди, в якій передбачена зустріч зі спостерігачами ОБСЄ і представниками програми розвитку ООН.

Як підсумок зазначу, що в України і Польщі є багато питань одне до одного, але тем для співпраці ще більше. Це залишиться головним підсумком зустрічі Дуди і Порошенка.

QHA