Влітку 2017 року співробітники СБУ приходили з обшуками в мечеті двох обласних центрів — Сум і Житомира. Тоді спецслужба шукала і знайшла книги, які пропагують культ насильства. Саме таке формулювання присутнє у матеріалах розслідування, яке веде прокуратура і СБУ.
 
За словами імамів цих громад, подібних книг у них бути не могло — зміст видань суперечить їхньому погляду на Іслам. Керівники громад стверджували, що книги їм підкинули. Тоді муфтій Духовного управління мусульман України УММА Саїд Ісмагілов і керівник Всеукраїнської асоціації громадських організацій «Альраїд» Сейран Аріфов вирішили обійтися без публічних заяв. Муфтій зустрічався з високопоставленими офіцерами СБУ і отримав запевнення, що такого більше не повториться.
 
У 2012 році СБУ у стилі своїх колег з ФСБ Росії влаштувала справжній розгром в одній з одеських мусульманських громад під назвою «Прямий шлях». Її засновники, натуралізовані громадяни України єгипетського і сирійського походження, активно займалися закликом до Ісламу, поширенням релігійної літератури, благодійною діяльністю.
 
На рахунках були акумульовані значні суми пожертвувань, планувалося будівництво мечеті. За заявою місцевого відставника КДБ, якому не сподобався зміст однієї з книг, що розповсюджувалися громадою, ця релігійна організація була закрита постановою суду, рахунки арештовані, а гроші з них зникли.
 
Співробітники СБУ «знайшли» у приміщеннях громади та її членів детонатори і димові шашки — мінімальний набір, необхідний для ув'язнення активістів у разі, якби експерти не знайшли в книгах ознак екстремізму. Але експерти нині не існуючого Державного комітету у справах національностей та релігій дали потрібний висновок — дві книги нібито містять заклик до насильства.
 
Це «Відведення сумнівів» автора Мухаммада ібн Сулеймана ат-Тамімі і «Порушення єдинобожжя» Абдуль Аз Ар-Раййіса. Приморський суд Одеси фактично визнав їх «екстремістськими», хоча в Україні, на відміну від Росії, немає списку екстремістської літератури. В усякому разі, поки немає.
 
А ось занесення книг в мечеті, а потім фіксація і винесення уже в якості речових доказів є. Вперше така технологія була успішно випробувана в Росії. У київському Ісламському культурному центрі це вже третій випадок за останні півроку. Судячи з того, що в обшуку ІКЦ брали участь представники поліції, СБУ і прокуратури, мова йде про прояв державної політики у відношенні до мусульман.
 
Примітно, що саме ДУМУ УММА з часів Майдану 2013 — 2014 рр. позиціонує себе як проукраїнський патріотичний Муфтіят. Ця організація в ісламському світі орієнтована на рух «аль іхван аль муслімін». Його духовним лідером є 
шейх Юсуф Кардауі, який проживає у Катарі.

Ті, хто організував обшук в ІКЦ, не знають, що автор однієї з підкинутих брошур вкрай несхвально відгукувався про шейха Кардауі. СБУ в пошуках мусульман-екстремістів у черговий раз сіла в калюжу — підвело незнання реалій ісламського світу. СБУшники та їхні інформатори також досі не розібралися — хто є хто в ІКЦ.
 
Інакше брошури підклали б не під холодильник в квартирі Таріка Шархана, відомого своїми вкрай прохристиянськими проповідями, а мусульманину з більш консервативними поглядами — виглядало б більш правдоподібно. Так що знову пальцем в небо.
 
Навіщо і кому знадобилася ця історія з забутими брошурами з одеської справи часів Януковича?
 
Можна припустити, що найбільший зиск від дискредитації ДУМУ УММА отримають його головні «конкуренти» — Духовне управління мусульман України (ДУМУ) на чолі з ліванцем Ахмадом Тамімом. Їхній головний офіс і мечеть знаходяться в історичному районі Києва під назвою Татарка. Ця мечеть з мінаретом добудовувалася на початку десятих років на пожертви з Чечні.
 
На Татарці до Майдану 2014 року не приховували своїх симпатій до путінського намісника Чечні Рамзана Кадирова. Примітно, що інформацію про «ваххабітів» з Одеси, які поширювали заборонені брошури, першим видало у медіапростір агентство «Умма». Воно було засноване представниками київської діаспори чеченського народу і діяло під безпосереднім контролем прес-служби ДУМУ.
 
Незабаром після свого заснування агентство практично перетворився на філію адміністрації Кадирова. Після Революції Гідності агентство було закрите.
 
Здавалося, війна України з Росією відкинула ДУМУ на узбіччя суспільного життя. Але старі зв'язки з офіцерами СБУ середньої ланки, яких не торкнулася люстрація, допомогла зібратися під вивіскою ДУМУ секті крайніх суфіїв — «хабашитів» утриматися на плаву. Вони відрізняються нетерпимістю до інших течій в ісламі і не вважають опонентів мусульманами.
 
І в цьому сенсі вони набагато радикальніші найзапекліших радикалів. Саме такі мусульмани і потрібні українським спецслужбам, які ніяк не позбудуться від родимих ​​плям радянського КДБ. Офіцерам СБУ з гебешною ментальністю буквально «зносить дах», коли вони стикаються з патріотами України — мусульманами. Для виношених у шинелі товариша Дзержинського спецслужбістів такі мусульмани страшніше будь-яких «ваххабітів» або іділівців. З ними СБУ готова боротися денно й нощно за допомогою будь-яких провокацій.
 
А що ж українські мусульмани? Чи підтримують вони своїх братів з ДУМУ УММА в скрутну хвилину? Основа української умми — кримські татари. Сьогодні вони очолюють чотири релігійні структури на материковій частині України.

Згаданий Сейран Аріфов очолює «Альраїд», що став об'єктом провокацій СБУ. З трьох інших поки тільки глава Духовного управління мусульман Автономної Республіки Крим Айдер Рустемов публічно виступив проти обшуків і тиску на київський ІКЦ.
 
Нинішня ситуація дає шанс лідерам кримських татар нагадати всій Україні, що вони історично є лідерами української умми. Якщо мусульмани в нашій країні не продемонструють єдність в умовах тиску спецслужб, цей тиск може посилитися.
 
Анвар Деркач

Редакція QHA може не розділяти позицію автора

QHA