КИЇВ (QHA) -

Незалежність України на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року підтримали понад 54% кримчан та 58% севастопольців. Саме такі дані тоді були офіційно оприлюднені за підсумками підрахунків і про них варто згадати у 25-ту річницю проведення референдуму.

Так, у Кримській АРСР (таку назву тоді носила АР Крим) у голосуванні на референдумі взяли участь 1,03 млн осіб, або 67% виборців. «Так» на запитання «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» відповіло 54,1% виборців, що взяли участь у голосуванні; «ні» — 42,2%. По місту Севастополю у голосуванні взяли участь 63% виборців; «так» незалежності сказали 57%, «ні» — 39%.

Цікаво, що цифри супротивників незалежності 25 років тому і тих, хто підтримав Росію на псевдореферендумі у 2014 році, майже співпадають, і знаходяться в межах третини голосів. Таким чином, нівелюються пропагандистські месиджі Росії ніби кримчани були масово прихильні до РФ.

Варто нагадати, що навесні 2014 року, після проведеного 16 березня псевдореферендума у Криму щодо приєднання до РФ, народний депутат України Мустафа Джемілєв повідомив, що РФ поширює сфальсифіковані дані, а насправді у так званому референдумі взяли участь лише 34,2% кримчан. За його інформацією, Меджліс володіє даними, які направляли до ФСБ Росії, де потрібно знати точну картину, а не ту пропагандистську брехню, яку вони розповсюджують. Таким чином, навіть якщо припустити, що всі, хто прийшов на дільниці, проголосували за приєднання до Росії, таких людей – переважна меншість.

До речі, динаміка останніх 25 років вказує на збільшення прихильників Криму в складі незалежної України. Це помітно, якщо  порівняти кількість кримчан, які проголосували на рефрендумі у березні 2014 року «за» Росію (за даними Джемілєва, таких – 34%) і тих, хто у 1991 році проголосував «проти» незалежності України (таких,  за офіційними даними, – 42%). Таким чином, можна побачити, що кількість противників незалежності України за ці часи зменшилась на 10% і їхня кількість ніколи не перевищувала 50%.

Варто також нагадати, що референдум у 2014 році світ не визнав легітимним і де-юре Крим вважається територією України.

Результати голосування на Всеукраїнському референдумі про незалежність України 1 грудня 1991 року. 
У відсотках вказана кількість виборців по областям, що сказали "так" незалежності.

Варто також зауважити, що на Всеукраїнському референдумі у грудні 1991 року «так» незалежності України сказала переважна більшість мешканців Донеччини і Луганщини.

У Донецькій області у голосуванні на референдумі взяли участь  2,5 млн осіб, або 76% виборців. «Так» на запитання «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» відповіли 83,9% виборців, що взяли участь у голосуванні; «ні» — 12,5%.

У Луганській області в голосуванні на референдумі взяли участь 1,4 млн осіб, або 80% виборців. «Так» незалежності України сказали 83,8% виборців, що взяли участь у голосуванні; «ні» — 13%.

Тож ці цифри нівелюють російську пропаганду і стосовно проукраїнських настроїв на Сході України.

Довідка. Всеукраїнський референдум 1991 року — загальнонаціональний референдум на території колишньої УРСР щодо проголошення незалежності України. Відбувся 1 грудня 1991 року. На референдум було винесено одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Текст Акту проголошення незалежності України був ухвалений Верховною Радою 24 серпня 1991 року, після провалу путчу ГКЧП у Москві.

Акт проголошення незалежності України був підтриманий в усіх 27 адміністративних регіонах України: 24 області, 1 автономна республіка та 2 міста зі спеціальним статусом. До бюлетеня було внесено запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Ствердно на це запитання відповіли 28 млн 804 тис. українців (або 90,32%), взяли участь у голосуванні 31 млн 891 тис. громадян (або 84,18%).

Вже 2 грудня 1991 року незалежність України визнали Польща і Канада. До кінця січня 1992 року незалежність України визнала 91 країна світу.

ФОТО: Вікіпедія

QHA