КИЇВ (QHA) -

Через падіння акцій на світових біржах Нацбанк може штучним шляхом послабити національну валюту. Про це повідомив у коментарі QHA голова Комітету економістів України Андрій Новак.

На його думку, просідання індексів фондового ринку американських, азійських і європейських країн пояснюється законом циклічного розвитку економіки.

— За останні роки світова економіка "перегрілася", зараз відбулося її охолодження. Так, ми спостерігали порівняно високі темпи зростання світової економіки — понад 3% щорічно. На стільки зросла найбільша економіка світу — США, а економіки азійських тигрів — Китаю, Південної Кореї, Індії — зросли ще більш високими темпами. Економіки країн Єврозони за останній рік також мали найвище зростання за останні 12 років. Як наслідок — вартість переоцінених активів головних компаній світу знизилася, — пояснив економіст.

Він додав, що коливання на світовому фондовому ринку також викликає переорієнтація світової економіки.

— Ми живемо у період інвестиційної переорієнтації. Лідируючими галузями стають енергозбереження, альтернативна енергетика. Великий поштовх до розвитку отримала аерокосмічна сфера, через розширення зони військових конфліктів значно зросли вкладення у військово-промислову галузь. Фондовий ринок реагує на такі зміни, — сказав він.

Новак вважає, що на українській економіці коливання на світових фондових біржах майже не позначаться.

— Просідання українського індексу на менш ніж 3% — це "психологічна" реакція на світові біржові події. На українській економіці коливання на світових біржах відобразяться у меншій мірі. Тому що ми мало інтегровані у світову економіку, у нас незначні обсяги імпорту, і ще менше — обсяги інвестицій, — сказав глава Комітету економістів України.

Однак ситуацією на світових біржах, на думку Новака, може скористатися Національний банк України, штучним шляхом послабивши гривню.

— Якщо регулятор прив'язує падіння гривні до сезонних факторів, то падінням світових індексів він напевно скористається. Хоча для девальвації нацвалюти вже два роки як немає підстав. Вона відбувається штучним шляхом, щоб виконувати і навіть перевиконувати місцеві бюджети через інфляційний ефект, а також задовольняти апетити наших експортерів, в особі яких виступають основні фінансово-промислові та політичні групи країни, — зазначив він.

Економіст вважає, що ситуація на фондових ринках найближчим часом стабілізується, про фінансову кризу говорити не слід.

Нагадаємо, зниження фондових індексів почалося ще минулого тижня і переросло у повноцінний обвал. Так, індекс Dow Jones 2 лютого впав на 2,5%, а 5 лютого — ще на 4,6%. Капіталізація індексу S&P 500 за два дні скоротилася на 6,3%, що стало рекордним обвалом з серпня 2011 року, а компанії, які входять до цього індексу, подешевшали на 1,5 трлн. доларів. Після падіння американських фондових ринків, впали також і азійські. Японський Nikkei впав на 6,6%, китайський Hang Seng на 5%, Shanghai Composite — на 2,2%. Причиною такого падіння стало стрімке зростання прибутковості американських держоблігацій. Однак після цього прибутковість 10-річних паперів США впала.

QHA