КИЇВ (QHA) -

В Україні відбувається спад видобутку власного газу в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року. Згідно показників, газодобувні компанії показали незначний приріст (2,5%) в минулому році. На сьогоднішній день ситуація невтішна – за 7 місяців Україна втратила більше 300 млн. кубометрів газу. І показники продовжують погіршуватися.

Експерти вважають, що найголовніша проблема – це енергетична політика уряду. Урядове підприємство «Укрнафта» вже майже 6 років підряд демонструє падіння діяльності і ніяких покращень поки що не прогнозується.

- Держава в прямому сенсі задавила податками добувні компанії. Якщо нещодавно підприємства віддавали до 7%, - говорить аналітик консалтингової компанії «Ньюфолк» Генадій Кобаль. – Рівень приросту впав в 4 рази. Три чверті компаній демонструють падіння видобутку енергоносіїв.

Левову частку приросту на українському ринку дала компанія «Укргазвидобуток» концерну ДТЕК, але більшість відбутого газу на ринку не потрапляє, так як деякі справи компанії знаходяться в судах. Його неможливо реалізувати і він накопичується в сховищах. Україна втрачає гроші і дорогоцінний ресурс, вважають експерти.

- Газовий бізнес не вірить державі, - говорить фінансовий директор «Карпатигаз» Артур Сомов. – З такими податками навіть наркотики продавати не рентабельно, як наприклад угода про розподіл продукції, яка дозволяє закріпити українську газову галузь.

- Якщо політика України в газовій галузі не зміниться – ми будемо продовжувати втрачати газ, - заявив голова правління ОАО «Укргазвидобуток» Олег Прохоренко. – Положення жалюгідне: із-за бойових дій на Донбасі ми вже втратили 200 млн. кубометрів газу. А величезна рента може просто вбити компанію.

Експерти повідомляють, що розрахунки з «Нафтогазом» проведені на 73%. У випадку виплати усіх податкових зобов’язань, прибуткова частина становить 1,3 мільярда гривень, в той же час як рентабельний дохід для обслуговування свердловин і виплат на підприємствах – 5,7 млрд. грн. Без інвестицій в газову галузь, остання просто почне зникати як така.

- Під час катастрофічної нестачі фінансів, уряд продовжує викачувати ренту із підприємств, де зменшуються об’єми газу, - говорить Олег Прохоренко. – Замість того, щоб витратити 4,4 млрд. гривень на інвестиції в українські компанії, які зможуть запропонувати ціну менше 250 $ за тисячу кубометрів, Україна витрачає 12,3 млрд. грн. на імпорт газу із інших країн.

Народний депутата від БПП Ольга Белькова вважає, що дешевого газу взагалі не буває. На ціну впливає не тільки геологія природних ресурсів країни, але й і інші фактори: легкий вхід підприємств на ринок, його прозорість і рівність, політика держави, яка в Україні в останній час не одна з кращих. За її словами, уряд зараз працює над деякими законами, але вони непопулярні в суспільстві.

- Багато вчених і експертів довели, що Україна має свій газ, але наступні 3-5 років не зможе замінити імпорт, - заявила Ольга Белькова. – Починаючи з цієї хвилини нам потрібно створити умови для приватних підприємств, орієнтуючись на їх менеджмент, планування і розрахунки. Стабільність законодавства видобувної галузі, яка зараз в Україні не спостерігається, зможе привабити інвестиції в майбутньому.

Директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко відзначив, що Україна повинна прийняти нові європейські принципи тарифоформування. За його словами, українські видобувні компанії мають сенс продавати газ по ціні, прийнятній покупцю. Під час правильного планування підприємства і мінімальному викривленні українського оподаткування, споживач зможе постійно мати дешевий український газ. Але це вже залежить від українського державного менеджменту, його прозорості, активності і ефективності інвестицій, а найголовніше – бажання дати українцям дешевий вітчизняний газ.

QHA