КИЇВ (QHA) -

Знаходження приватного інвестора для «Укрпошти» позитивно вплине на діяльність компанії та призведе до підвищення якості надання послуг громадянам.

Як передає кореспондент QHA, про це сказав перший заступник міністра економічного розвитку Максим Нефьодов  під час дискусії «Чого нам чекати від осені реформ», відповідаючи на запитання журналістів щодо доцільності приватизації цього АТ.

— Я б хотів, щоб "Укрпошта" була приватизована. Думаю, кожна людина, яка користується її послугами,  бачить певну відмінність між роботою її та інших поштових компаній. «Укрпошта» — це саме той приклад, коли знаходження інвестора для компанії, звичайно, було б величезним плюсом, і його б відчули дуже швидко всі громадяни, які користуються їх послугами.

За його словами, компанія вже рухається в бік приватизації, зокрема, рекордними для України темпами була проведена корпоратизація. Водночас, Нефьодов зауважив, що приватизація «Укрпошти» не відбудеться дуже скоро – надто багато дотичних питань доведетсья вирішити, перш ніж виставляти її на продаж

— Цю компанію треба готувати до продажу. Можна сказати, що "Укрпошта" поставила рекорд з процесу корпоратизації, тобто перетворенню з ДП в АТ — вони пройшли його за 9 місяців. Поки такого ще не було в Україні, але ще залишається велика безліч питань. Це справді той випадок, коли компанію не можна приватизувати завтра, тому що вона виконує, крім економічних функцій, ще й великий соціальний пласт питань, які теж треба окремо вирішити, перш ніж вести мову про її продаж.

Говорячи в цілому про перспективи приватизації державних компаній в Україні, Максим Нефьодов зазначив, що наразі є група підприємств, на яких і буде сконцентрований приватизаційний процес і які будуть приватизувати або передавати в концесію, або до яких застосуватимуть інші форми державно-приватного партнерства. Перший заступник міністра зазначив, що проблема збитковості державних підприємств, неефективного управління державною власністю є значною, і в більшості випадків її можна вирішити, лише знайшовши підприємству приватного власника.

— Державний сектор у будь-якій країні світу працює менш ефективно, ніж приватний. В Україні теж громадська думка схиляється до того, що приватний власник є ефективнішим. Державний сектор в Україні неефективний і, на жаль, перспективи, що якимось чарівним способом такий величезний державний сектор можна зробити ефективним, я особисто не бачу.

За його словами, з 3443 державних підприємств на приватизацію згодом буде виставлено 891 об’єкт, обсяг активів — 103 млрд грн (6,9% всіх активів), сума збитків цих підприємств минулого року становила 4,1 млрд грн. Крім того, у концесію будуть передаватися аеропорти, лісгоспи, автодороги.

Нефьодов розповів, що зараз держава працює в напрямі створення ефективних і спрощених механізмів власне приватизації — для оптимізації процесу і для залучення максимально широкого кола інвесторів. Так, у Верховній Раді вже пройшов розгляд на Комітеті економічної політики  реформ законопроект №7066, який спрощує процес приватизації та буде регулювати його замість наявних наразі 7-ми законів. Крім того, планується скоротити час підготовки об’єктів до продажу – з 9-12 місяців нині до 4-5 місяців.

— 9-12 місяців – це означає «ніколи». У нас за цей час, зазвичай, встигають змінитися міністри, цілі уряди, і… наша пісня гарна – починайте знову, — зіронізував перший заступник міністра.

Крім того, об’єкти будуть чітко поділені за розміром на дві групи – на великі та малі. Великі підприємства, зазначає Нефьодов, це ті, у яких активи більше 250 млн грн, які можна вважати бізнесом, за якими можна будувати фінансові плани, за якими є сенс проводити юридичну та фінансову Due diligence (комплекс дій, спрямованих на перевірку чистоти угоди/об'єкта), за яким можна залучати радників, за яким треба індивідуально готувати інвесторів, у тому числі шукати стратегічних. Великі об’єкти будуть продаватися через інвестиційних радників. Друга група — дрібні об'єкти – це всі решта, які продаватимуться через Prozorro-продажі.

Водночас Нефьодов зауважив, що далеко не всі галузі зачепить приватизація. За його словами, деякі стратегічні підприємства продавати недоцільно і держава сконцентрується на корпоративному управлінні. Крім того, навряд чи держава найближчим часом позбудеться атомної енергетики чи «Укрзалізниці», чи деяких інших підприємств, які працюють у критичних сферах економіки. 

Також з об’єктивних причин поки не йдеться про приватизацію підприємств, які знаходяться на окупованих територіях. За даними Мінекономрозвитку – у зоні окупації АТО та АР Крим знаходиться 559 державних підприємств, загальна сума активів яких становить 2,5 млрд грн (0,2% всіх активів). Збиток цих підприємств за минулий рік становив 0,7 млрд грн.

Довідка. ПАТ «Укрпошта» — національний оператор поштового зв'язку, займає монопольне становище на ринку, підпорядковане Міністерству інфраструктури України. Засноване в лютому 1994 р. З 1 березня 2017 р. "Укрпошта" стала публічним акціонерним товариством.

У 2016 р. чистий дохід «Укрпошти» від реалізації послуг склав 4,5 млрд грн., збиток – 188 млн грн.

QHA