КИЇВ (QHA) -

Журналіст QHA розбирався, які обіцянки давали політики і чиновники перед прийняттям документа про підвищення мінімальної зарплати, і як, образно кажучи, піарилися на ньому. А також, які ще кроки мають бути зроблені після прийняття відповідного закону і затвердження держбюджету України для запуску режиму поліпшення соціальних стандартів жителів нашої країни.

— Прийнятий 6 грудня 2016 року довгоочікуваний ЗУ про підвищення з 1 січня 2017 року мінімальної зарплати в Україні до 3200 грн (на етапі законопроекту №5130 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України") дозволяє уряду змінити існуючі соціальні стандарти і є позитивним елементом бюджетного процесу, — зазначив в ексклюзивному коментарі для QHA заступник голови парламентського комітету з питань бюджету Віктор Кривенко.

Павло Розенко про зростання 80 видів соціальних виплат

Ще на початку зими — 1 грудня 2016 року віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко повідомив, що в Україні відбувається підвищення мінімальних соціальних стандартів на 10,5%. За його словами, у зв'язку з цим виростуть розміри більше 80 видів соціальних виплат.

— У цілому в 2016 році у два етапи (з 1 травня і з 1 грудня) підвищення соцстандартів відбулося на 16%. При цьому індекс споживчих цін на сьогодні становить 5%. Тобто, незважаючи на важку економічну ситуацію, державні соціальні стандарти зростають темпами більшими, ніж інфляційні процеси в Україні, — зазначив чиновник.

Він також зазначив, що у 2017 році передбачено чергове підвищення соцстандартів на 10%. За словами віце-прем'єр-міністра, мінімальна пенсія зросте на 117 грн, виплати для дітей до 6 років на 127 грн, на 250 грн підвищиться виплата у зв'язку з втратою годувальника з числа військовослужбовців, підвищення пенсії інвалідам війни та учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС пройде в розмірах від 200 до 340 грн, для 400 тисяч інвалідів дитинства виплата збільшиться близько на 240 грн.

Він також розповів, що пенсії будуть переглядатися відповідно для 118 тисяч інвалідів війни та 8 тисяч інвалідів — учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.

— Наступний етап, — зазначив Павло Розенко, — це підвищення з 1 січня 2017 розміру мінімальної зарплати до 3200 грн, у тому числі для осіб з інвалідністю, які працюють. Це означає, що завдяки тим реформам, які проведені за останні 2 роки в Україні, уряд вийшов на траєкторію регулярного підвищення соцвиплат в Україні, — підкреслив Павло Розенко.

У свою чергу, прем'єр-міністр Володимир Гройсман 5 грудня побачив у підвищенні з 2017 року мінімальної заробітної плати вдвічі — до 3200 грн, інструмент боротьби з тіньовими фінансами. На його думку, підвищення соцстандартів — один із тих інструментів, який отриманий у результаті децентралізації та детінізації, і його потрібно ефективно використовувати для розвитку місцевої економіки.

Соцстандарти використовували для комунікацій із профспілками

Через 2 дні після виступу Гройсмана КМУ провів чергову піар-акцію, коли 8 грудня перший віце-прем'єр-міністр України Степан Кубів і міністр соціальної політики України Андрій Рева зустрілися з профспілковими делегатами у будівлі уряду. "Зворушені" делегати вручили Степану Кубіву проект резолюції учасників мітингу Всеукраїнської акції профспілок.

— Ми поважаємо роботу профспілок і цінуємо наший діалог, — зазначив на зустрічі перший віце-прем'єр-міністр. — Деякі з ваших вимог вже враховані урядом. Так, наприклад, у бюджеті-2017 закладено підвищення мінімальної заробітної плати до 3200, — відрапортував Кубів.

У свою чергу, міністр соціальної політики України Андрій Рева запевнив делегатів профспілок, що уряд вже розробляє пропозиції профспілкових організацій та проблемні питання, зокрема, що стосуються заборгованості із заробітнії плати працівникам бюджетної сфери і міжтарифних співвідношень. Крім того, Андрій Рева відзначив, що законодавчі гарантії забезпечення студентів стипендіями повинні бути закріплені в Законі України "Про вищу освіту".

Представники профспілок після обіцянки підвищити мінімалку до 3200 грн висловили готовність до продовження конструктивного діалогу з урядом. Відзначимо, що серед учасників зустрічі були представники Федерації профспілок України, Профспілки працівників охорони здоров'я України, Профспілки трудящих металургійної та гірничодобувної промисловості України, Профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України, Профспілки працівників вугільної промисловості України, Профспілки працівників нафтової та газової промисловості України, Профспілки працівників освіти і науки України, ВГО "Союз Чорнобиль". 

Мінімалкою похвалилися перед міжнародними партнерами

Того ж дня, коли з профспілками зустрічалися Кубів і Рева, віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко в Женеві у рамках робочої поїздки зустрічався з Регіональним директором Міжнародної організації праці (МОП) Європи і Центральної Азії Хайнцем Кьоллером. При цьому, під час зустрічі Павло Розенко згадав, що уряд України приділяє пріоритетну увагу забезпеченню соціального захисту населення.

— Уряд України запропонував безпрецедентний крок щодо підвищення мінімальної зарплати вдвічі — до 3200 гривень. Цей крок спрямований на посилення соціального захисту працівників, боротьбу з тіньовою економікою і забезпечить додаткові надходження до ПФ, які можна буде використовувати для впровадження нових пенсійних програм, — підкреслив чиновник.

У цьому контексті він, зокрема, зазначив, що Україна підписала Європейський кодекс соціального забезпечення, а національний парламент прийняв законопроект про реформування системи оплати труда.

Які наслідки містить мінімалка 3200?

Аналітики виділили кілька наслідків підвищення соціальних стандартів в Україні, закладених у держбюджеті на наступний рік. По-перше, на руки працівники отримуватимуть не задекларовані 3200, а з урахуванням всіх відрахувань і податків всього 2500. Це обумовлено тим, що в уряді оперують цифрами до сплати податків.

При цьому доходи зростуть не у всіх. В уряді пообіцяли відв'язати доходи чиновників від мінімалки. Це буде стосуватися, наприклад, суддів, державних службовців, працівників НАБУ, рахункової палати та ін. Не варто очікувати різкого зростання доходів і іншим бюджетникам.

У Мінсоцполітики кажуть, що підвищення мінімальної заробітної плати торкнеться багатьох бюджетників. Справа в тому, що на сьогоднішній день заробітна плата бюджетників будується за принципом єдиної тарифної сітки. Наступного року перший розряд єдиної тарифної сітки дорівнює прожитковому мінімуму, тобто 1600 гривень,  пояснюють у відомстві. Це основна зарплата, але навіть той, у кого перший тарифний розряд, який становить 1600 гривень, отримуватиме за рахунок різних доплат і надбавок 3200 грн. Однак самі бюджетники вже бачать підступ в цій ініціативі. Вони кажуть, що доходи підвищаться лише у найбільш низькооплачуваних категорій працівників, які перебувають внизу тарифної сетки.

Економісти також прогнозують двократне збільшення єдиного податку. При цьому малому бізнесу платити потрібно завжди, навіть якщо у нього немає доходу. У той же час, субсидії стануть меншими, оскільки вони призначаються, виходячи з офіційних доходів громадян. Єдиною втіхою може служити той факт, що станеться це не одразу.

Крім того, аналітики говорять про те, що податок на нерухомість зросте. Як кажуть юристи, деякі норми в українському законодавстві прив'язані до мінімальної зарплати. Наприклад, розмір щорічного податку на нерухомість. За кожен зайвий квадратний метр платять певний відсоток мінімальної зарплати. Тобто при її зростанні виростуть і витрати людей на обслуговування цього податка.

Нагадаємр, як повідомляло QHA, 6 грудня за законопроект №5130 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" проголосували 227 народних депутатів із 226 мінімально необхідних. Законопроект був прийнятий за основу і в цілому. Как відзначається в пояснювальній записці, документ вносить зміни до законодавчих актів у частині приведення поняття мінімальної заробітної плати, умов її визначення та порядку встановлення відповідно до європейських стандартів і світової практики, а також передбачає новий порядок формування тарифної сітки оплати праці.  Зокрема, у бюджетній сфері мінімальна тарифна ставка буде встановлюватися Кабінетом Міністрів, у небюджетній - підприємства будуть визначати тарифні ставки самостійно в колективних договорах.

Крім того, документом парламент визначив порядок виплати стипендій студентам, а також встановив максимальну пенсію на рівні 10700 грн. Відзначимо, що згідно з наявною у QHA аналітичною інформацією, з 2000 по 2016 рік це вже 47-е підвищення мінімальної зарплати в Україні. До слова, для запуску процесу виплати мінімальної зарплати в розмірі 3200 грн з 1 січня 2017 року, після того, як ВРУ прийнятий відповідний ЗУ і підписаний Держбюджет, ініційований Мінфіном в особі КМУ, необхідний підпис президента України Петра Порошенка.

 Едуард Солодовник

ФОТО: QHA, інтернет

QHA