АСТАНА (QHA) -

На початку червня у ЗМІ були опубліковані повідомлення про те, що в Астані з'явилися фігури, що символізують країн-учасниць ЕКСПО-2017. Двометрові конструкції зі склопластику вагою по 130 кілограмів розставлені у шаховому порядку на площі на початку бульвару Нуржол. Експозиція фігур проходить в рамках фестивалю сучасного мистецтва «Astana Art Fest».

Фігури розписані в стилі і тематиці тієї країни, яку вони представляють. Впізнавані пейзажі, фрагменти державної символіки, екзотичні тварини, архітектурні пам'ятники, національні орнаменти, обриси географічних карт країни — це все можна побачити на поверхнях фігур.

Особливу увагу гостей міста і українських журналістів викликали фігури, які тримали в руках карти України і Росії. А саме, після засідання саміту Шанхайської організації співпраці (до ШОС на сьогодні входять Казахстан, Китай, Киргизстан, Росія, Таджикистан, Узбекистан, а також Індія і Пакистан), який пройшов 8-9 червня, на російській фігурці до карти РФ домалювали український Крим.

Для журналістів українських ЗМІ ситуацію прокоментував посол України у Казахстані Володимир Джиджора.

— Подібні ситуації виникають досить часто. Але ми постійно моніторимо і відстежуємо дані тенденції. Кілька днів саме до проведення ШОС все було нормально з картою Україна була зображена згідно з міжнародно визнаними кордонами, а саме з Кримом.

За словами Джиджори, після того, як пройшов саміт ШОС в українському посольстві в Астані знову помоніторілі, і, зокрема завдяки українським журналістам, які приїхали в Астану для висвітлення виставки «Експо-2017», на карті РФ було виявлено порушення норм міжнародного права .

Ми відразу звернулися до казахській сторони і проінформували Київ про ситуацію, що склалася, і попросили вирішити цю проблему. Ми знаємо, що розміщення експозиції фігур проходить у рамках фестивалю сучасного мистецтва «Astana Art Fest» під патронатом місцевої влади у столиці Казахстану місті Астані, повідомив український дипломат.

Він поінформував, що звернувся до МЗС Казахстану, Акімату (регіонального органу виконавчої влади у Казахстані), а також до депутатів Меджлісу (нижня палата казахського парламенту), паралельно працює в усіх напрямках для того, щоб закрити проблеми і усунути прикре непорозуміння.

Ми постійно нагадуємо, що це питання для України принципове, ми ні на що його не розмінюємо і це для нас є першочерговим пріоритетом, наголосив Володимир Джиджора.

Дипломат повідомив, що телефон художниці, яка малювала ці фігурки, поки не відповідає. Не встиг дати відповідь і Акімат, який курує цю експозицію.

Ми проінформували МЗС України, Адміністрацію Президента, КМУ, які повинні підготувати документ для офіційного звернення до МЗС Казахстану. Україна готує ноту протесту у зв'язку із ознаками порушення територіальної цілісності нашої держави та порушення державного суверенітету з боку РФ, у зв'язку з тим, що на глобусі РФ до карти домалювати Крим, ще раз пояснив посол України у Казахстані.

Нагадаємо, фігурки чоловічків на експозиції у столиці Казахстану були створені молодими художниками Астани під керівництвом Центру сучасного мистецтва «Куланші». На розробку ескізів та реалізацію ідеї автори витратили більше місяця. ЕКСПО-чоловічки, як їх називають художники, тримають в руках величезні кулі. За творчим задумом, це алегорія нашого світу, що означає, що кожен тримає світ у своїх руках.

Едуард Солодовник (Астана)

ФОТО: QHA, інтернет

QHA