ОСЛО (QHA) -

 

Нобелівську премію з економіки сьогодні, 8 вересня, вручили американцям Вільяму Нордхаусу і Полу Ромеру.

Вони розробили довгострокові економічні моделі, які дозволяють прогнозувати макроекономічні показники у залежності від кліматичного і наукового середовища.

Про це Нобелівський комітет повідомив у Twitter.

Математична модель Вільяма Нордхауса враховує, як зміни клімату можуть впливати на макроекономічні показники.

Подібну модель вже використовують у розвинених країнах під час складання макроекономічних прогнозів. Новизна роботи Нордхауса полягає у тому, що попередні прогностичні моделі розглядають кліматичні умови як постійні й не враховують зміни врожаїв сільськогосподарських культур, які впливають на обсяги експорту або імпорту.

Вчений запропонував такий спосіб боротьби зі змінами клімату, як оподаткування викидів парникових газів. За його совами, це може істотно скоротити викиди вуглецю в атмосферу до 2100 року, а у разі максимізації такого податку, викиди вуглеводу скоротяться вже до 2040 року.

Пол Ромер отримав премію за інтеграцію технологічних інновацій у довгостроковий макроекономічний аналіз. Згідно з його теорією, економічне зростання — наслідки внутрішніх факторів, таких як інвестиції в людський капітал, інновації та впровадження нових технологій.

На думку Ромера, саме інвестиції в людський капітал є головним стимулом розвитку економіки.
 

 

5 жовтня, в Осло оприлюднили імена лауреатів Нобелівської премії миру за 2018 рік. Ними стали лікар-гінеколог з Демократичної республіки Конго Деніс Муквеге та іракська правозахисниця Надя Мурад.

Премію присудили за зусилля, спрямовані на припинення застосування сексуального насильства у якості зброї під час воєн і збройних конфліктів.

Доктор Деніс Муквеге працював з жертвами сексуальних злочинів у Конго. Він критикував уряд країни за пасивність у припиненні сексуального насильства у відношенні до жінок у військових конфліктах. Езідка Надя Мурад — колишня полонянка "Ісламської держави". Їй вдалося звільнитися з сексуального рабства, після чого вона розповіла свою історію і привернула увагу до ситуації з езідськими жінками.

Серед лауреатів на Нобелівську премію миру був і незаконно засуджений в Росії український режисер Олег Сенцов.

Нагадаємо, кандидатуру Олега Сенцова висунув колишній президент Польщі Лех Валенса. За словами Валенси, Сенцов втілює ідеали демократії, мирних методів боротьби і відмови від ненависті.

QHA