Нобелівську премію з економіки сьогодні, 8 вересня, вручили американцям Вільяму Нордхаусу і Полу Ромеру.
Вони розробили довгострокові економічні моделі, які дозволяють прогнозувати макроекономічні показники у залежності від кліматичного і наукового середовища.
Про це Нобелівський комітет повідомив у Twitter.
Математична модель Вільяма Нордхауса враховує, як зміни клімату можуть впливати на макроекономічні показники.
Подібну модель вже використовують у розвинених країнах під час складання макроекономічних прогнозів. Новизна роботи Нордхауса полягає у тому, що попередні прогностичні моделі розглядають кліматичні умови як постійні й не враховують зміни врожаїв сільськогосподарських культур, які впливають на обсяги експорту або імпорту.
Пол Ромер отримав премію за інтеграцію технологічних інновацій у довгостроковий макроекономічний аналіз. Згідно з його теорією, економічне зростання — наслідки внутрішніх факторів, таких як інвестиції в людський капітал, інновації та впровадження нових технологій.
5 жовтня, в Осло оприлюднили імена лауреатів Нобелівської премії миру за 2018 рік. Ними стали лікар-гінеколог з Демократичної республіки Конго Деніс Муквеге та іракська правозахисниця Надя Мурад.
Премію присудили за зусилля, спрямовані на припинення застосування сексуального насильства у якості зброї під час воєн і збройних конфліктів.
Доктор Деніс Муквеге працював з жертвами сексуальних злочинів у Конго. Він критикував уряд країни за пасивність у припиненні сексуального насильства у відношенні до жінок у військових конфліктах. Езідка Надя Мурад — колишня полонянка "Ісламської держави". Їй вдалося звільнитися з сексуального рабства, після чого вона розповіла свою історію і привернула увагу до ситуації з езідськими жінками.
Серед лауреатів на Нобелівську премію миру був і незаконно засуджений в Росії український режисер Олег Сенцов.
Нагадаємо, кандидатуру Олега Сенцова висунув колишній президент Польщі Лех Валенса. За словами Валенси, Сенцов втілює ідеали демократії, мирних методів боротьби і відмови від ненависті.
QHA