КИЇВ (QHA) -

Міністерство юстиції України найближчим часом презентує законопроект, яким запропонується ввести персональну майнову відповідальність правоохоронців за збитки, завдані підприємству внаслідок їхніх незаконних дій.

Як передає кореспондент QHA, про це заявив міністр юстиції Павло Петренко під час зустрічі в Європейській бізнес-асоціації.

Такі новації мають зробити більш ефективною дію закону «маски-шоу-стоп», який набув чинності у грудні минулого року. За словами міністра, тоді норма про персональну майнову відповідальність не була прописана, але практика застосування цього закону довела, що доцільно все ж таки ввести таку відповідальність конкретного правоохоронця, конкретного керівника того чи іншого слідчого підрозділу за збитки, які зазнало підприємство. Йдеться про такі дії правоохоронців, як незаконний обшук, незаконна виїмка документів, вилучення техніки у підприємства, що фактично блокує роботу бізнесу і спричиняє збитки, а також повторне порушення кримінальних справ за тими ж самими обставинами.

— Найближчими тижнями ми презентуємо на антирейдерській комісії проект закону, де ми прописуємо чітку  відповідальність конкретних персоналій. Вона буде складатися з декількох частин. Це буде у першу чергу майнова відповідальність. Не держава має нести відповідальність за протиправні дії слідчого, а слідчий безпосередньо за рахунок свого майна. Якщо у нього немає майна, до нього буде застосовуватися дисциплінарна кримінальна відповідальність. Держава, зрозуміло, буде відшкодовувати збитки. Але коли буде відчуття того, що ти можеш втратити конкретно свою квартиру, машину тощо, то це буде стримуючим фактором від вчинення незаконних дій, які фактично створюють проблеми і збитки бізнесу. Кримінальна справа не з’являється з повітря, її порушують конкретні люди, з конкретними прізвищами, з конкретними посадами, які працюють в тих чи інших правоохоронних органах

Павло Петренко також зауважив, що зараз є навіть групи таких прокурорів і слідчих, які дуже часто системно з’являються саме на подібних сумнівних обшуках, а такі законодавчі новації стануть тим інструментом, який прибере бажання у недобросовісних правоохоронців вчиняти зловживання.

Міністр висловив сподівання, що цей законопроект вдасться презентувати і провести ще на поточній сесії парламенту.

Він також зазначив, що в цілому закон «маски-шоу-стоп» за понад три місяці чинності показав свою ефективність — суди стали набагато менше оголошувати клопотань про обшук на підприємствах, багато клопотань повертають прокурорам без розгляду.

Довідково: Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування" набув чинності у грудні 2017 року. Основною його метою було більш ефективно захистити права підприємців від тиску силовиків.

Закон передбачає, що судовий розгляд і досудове розслідування автоматично фіксується за допомогою аудіо- і відеозаписуючих пристроїв. Окрім того, під час проведення обшуків обов'язково має бути присутній адвокат. Згідно закону, докази, отримані правоохоронцями з порушенням цих норм, в суді будуть визнані неприпустимими.

QHA