КИЇВ (QHA) -

Світовий банк (СБ) залишив чинним свій минулорічний прогноз щодо зростання ВВП України у 2018 році на 3,5% та інфляції на рівні 9,9%, однак застеріг, що темпи зростання економіки можуть знизитись до 2% у разі зволікання з нагальними реформами.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив провідний економіст, керівник програми Світового банку по Білорусі, Молдові та Україні Фарук Кхан під час презентації економічного прогнозу для України, який СБ оприлюднює щопівроку.

Фарук Кхан відзначив певні позитивні зрушення в економіці України, втім, назвав "скромними" минулорічні темпи зростання ВВП на рівні 2,5%. На його думку, Україні важливо завершити розпочаті реформи і це буде потужним сигналом для інвесторів і партнерів. Зокрема, йдеться про покращення управління державними банками, боротьбу з корупцією і створення незалежного антикорупційного суду, ефективну приватизацію держмайна, створення ринку землі. Кхан підкреслив, що у разі непроведення реформ, Україні загрожує падіння росту економіки до рівнів, нижчих за наявні — до 2%.

— Зараз прогнозуємо зростання ВВП на 3,5% у поточному році, однак, якщо реформи не проводитимуться, Україна зіткнеться з періодом невизначеності і непевності, і економічний ріст може зменшитися до 2%.

Економіст представництва Світового банку в Україні, керівник програми щодо Білорусі, Молдови та України Анастасія Головач відзначила певні позивтивні зрушення у зростанні економіки за останні два роки, коли ВВП зріс на 2,4% – 2,5%. Однак додала, що на фоні падіння на 16% за час кризи, таких темпів зростання недостатньо для того щоб подолати високі показники бідності, хоча вона й скоротилася з 28 до 24% (до кризи була 14%), а також недостатні для того щоб економіка Украіни відновилася до докризового рівня.

Основні сектори економіки — переробна промисловість і торгівля зросли на 5% — завдяки сприятливій зовнішній конюнктурі та зростання внутрішньому попиту, але основне підгрунтя — зростання капінвестицій у 2016 році, які заклали підгрунтя для зростання основних секторів економіки. Однак, у другій половині 2017 року темпи капінвестицій сповільнилися, зауважують у Світовому банку.

Вона також підкреслила, що для продовження зростання економіки треба завершити низку вищеназваних реформ, причому в найближчій перспективі, оскільки, зокрема,  потім Україна увійде до передвиборчого циклу.

— Якщо ці реформи будуть завершені у найближчі декілька місяців, то економіка України може зрости на 3,5% у 2018 році і досягти 4% наступного року. Інфляція цього року може лишитися високою і сягнути 10%. Якщо ми зволікатимемо з реформами, ми можемо опинитися в ситуації, що темпи зростання можуть знизитися нижче поточних рівнів (2,5% — ред.).

Головач також відзначила, що незважаючи на певну макроекономічну стабілізацію, цього року ситуація дещо змінилася — Украіні потрібно виплатити зовнішні зобов'язання і для цього треба запозичити на зовнішніх ринках 8 млрд доларів і це включатиме як випуск єврооблігацій, так і отримання коштів МВФ та СБ.

У СБ відзначають, що цього року Україна може зіткнутися зі значними потребами у фінансуванні державного боргу, фіскальними викликами, пов'язаними зі зростаннями видатків на виплату заробітної плати та соціальної допомоги. Тому мобілізація відповідного міжнародного фінансування важлива для підтримки макроекономічної стабільності.

Нагадаємо, що у січні поточного року Світовий банк прогнозував, що у 2018 році українська економіка зросте на рівні 3,5% (інфляція становитиме 10%); Міжнародний валютний фонд прогнозує зростання економіки України в поточному році на рівні 3,2% (інфляцію 10%); Національний банк — на рівні 3,2% (інфляцію — 8,9%); в бюджеті закладено зростання ВВП на 3% (інфляція 9%).

Нещодавно Міністерство економіки і торгівлі оприлюднило експертний консенсус-прогноз, згідно з яким зростання реального ВВП у 2018 році в Україні становитиме 3,2%, у 2019 році — 3,1%; рівень інфляції становитиме 9,7% (у розрахунку грудень до грудня попереднього року), у 2019 році — 8%.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман торік восени спрогнозував, що Україна у 2018 році може досягти показників зростання економіки на рівні 5 – 7% ВВП.

Довідково: Зростання ВВП в Україні у 2017 році склало 2,5%.

Раніше президент України Петро Порошенко зазначив, що через російську збройну агресію Україна втратила 18,6% ВВП: через анексію Криму — 3,6% ВВП (втрачено 80% нафтогазових покладів у Чорному морі, 10% портової інфраструктури); через окупацію частини Донбасу — 15% ВВП (в окупації залишилися 25% промисловості, близько ста шахт, активи банків майже на 5 млрд дол).

Водночас, відвідуючи восени минулого року Україну президент Групи директорів Світового банку Джим Йонг Кім наголосив, що Світовий банк зробив найбільшу ставку в світі зробив на Україну - як на перспективну державу, що він сподівається на успішне завершення розпочатих в країні реформ і обіцяє свою дієву підтримку.

QHA