КИЇВ (QHA) -

Чим далі триватиме окупація Криму Росією, тим далі буде продовжуватися занепад аграрної сфери, а значить відбуватиметься витіснення з півострова етнічних українців і кримських татар, які традиційно зайняті у сільському господарстві півострова.

Як передає кореспондент QHA, таку тезу висловив глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров на засіданні круглого столу «Сучасний стан та перспективи розвитку сільського господарства тимчасово окупованого Криму". Організаторами круглого столу виступили Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки", Меджліс кримськотатарського народу та інформаційне агентство QHA ("Кримські новини").

— Окупанти ніколи не приходять на чужу землю для того, щоб розвивати її як територію заради людей, що живуть на цій землі. Якби вони думали про людей, то вони б і не здійснювали агресію та окупацію, — зазначив глава Меджлісу кримськотатарського народу.

За словами Чубарова, усі дії російських окупантів в Криму спрямовані на перетворення його у військову базу і цьому вектору підпорядкований розвиток (або обмеження розвитку) усіх інших галузей. Це, зокрема, стосується аграрної галузі, яка якщо і буде розвиватися, то тільки в обмежених умовах, а ось промислове виробництво, сільськогосподарське виробництво в умовах окупації, в умовах обмеженого водопостачання, неможливе.

Окрім того, скорочуючи розвиток аграрної галузі, Росія домагається ще однієї важливою для себе цілі — вона витісняє нелояльних їй українців і кримських татар з цільної військової бази, в яку хоче перетворити Крим. Адже традиційно в агросфері Криму зайняті саме ці етнічні групи.

— Більшість населення зараз страждає від складних умов в сільськогосподарській сфері — це українці і кримські татари, і Росія буде ускладнювати їм умови, щоб домогтися витіснення небажаних людей. Сільська сфера досить трудомістка, скороченням таких сфер у с / г Росія домагається витіснення нелояльних до окупантів людей і перетворює Крим на форпост, з якого вона буде погрожувати країнам НАТО — Болгарії, Румунії, Туреччині. Занепад сільського господарства означає витіснення людей, особливо з північних територій Криму, де багато живе і працює українців і кримських татар, — зазначив Чубаров.

Він вважає, що концептуально вирішити аграрні та інші проблеми Криму можна буде максимально скоротивши термін відновлення суверенітету України над півостровом. При тому, що після деокупації півострова на Україну очікує дуже складний період відродження кримської землі від негативних наслідків дій окупантів.

Член Меджлісу кримськотатарського народу, директор агентства QHA Гаяна Юксель також зазначила, що за чотири роки окупації колись квітучий Крим поступово перетворюється на військову базу, триває заміщення етнічного складу населення шляхом витіснення українців і кримських татар, заселення півострова громадянами Росії. РФ привласнила землю і сільськогосподарські підприємства в Криму.

— Результатом мілітаризації Криму є порушення традиційного сільського господарства. Окупантом присвоєно майно сотень українських підприємств, а також сільськогосподарські землі та паї, — сказала вона.

Директор національного наукового центру "Інститут аграрної економіки", д.е.н., професор Юрій Лупенко нагадав, що Крим займав 3,6% території сільгоспугідь України, станом на 2013 рік частка виробництва сільгосппродукції склала 2,6% (рослинництва — 2,1%, тваринництва — 3,8%). За його словами, після окупації внаслідок зневоднення та інших факторів сільгоспугіддя дещо змінилися. Також спостерігається зниження обсягів виробництва сільгосппродукції та експорту.

— Динаміка продукції рослинництва і тваринництва близька до української, але щодо рису нульові позиції, по зерну проявляється зростання, а ось по іншим видам продукції динаміка різна, але в основному вона падає. За поголів'ям великої рогатої худоби — вона утримується. За виноградом і виноматеріалами, за нашими даними, обсяги цієї продукції падають, — зазначив він.

Учасники круглого столу акцентували, що ключовою проблемою сільського господарства в окупованому Криму є відсутність необхідного рівня водозабезпечення після припинення подачі води Північно-Кримським каналом. У результаті різко скорочуються площі поливу і відбувається засолення грунтів.

Так, директор Інституту водних проблем меліорації НАН Михайло Ромащенко відзначив, що площі поливу сільгоспугідь за час окупації скоротилися у десять разів і без відновлення водопостачання Північно-Кримським каналом ситуацію виправити неможливо.

— До окупації поливалося 140 тисяч га, зараз — 14 тисяч га, і це граничні можливості, які вони (російська окупаційна влада) здатні забезпечити. Без відновлення подачі води Північно-Кримським каналом можна прогнозувати подальше опустелювання північного Криму, подальший занепад сільського господарства Криму.

QHA