КИЇВ (QHA) -

 

Росія перемістила самопідйомну плавучу бурову установку "Петро Годованець" ("Крим-2") у шельфі Чорного моря на відстань 25 миль з Голіцинського до Штормового газового родовища поблизу окупованого Криму.

Про це повідомляється у Facebook ВМС ЗС України.

— Буксирування платформи, яка незаконно використовується Росією, здійснювалося за допомогою судна комплексного забезпечення MYS TARHANKUT і буксира INYA під прапором Росії, — йдеться у повідомленні.

Голова "Чорноморнафтогазу" Світлана Нєжнова повідомила QHA, що Росія перемістила бурову установку всупереч нормам міжнародного права.

— Переміщення відбувалося з вимкненою бортовою станцією автоматичної ідентифікаційної системи (АІС), яка служить для ідентифікації суден, їхніх габаритів, курсу та інших даних за допомогою радіохвиль. Це, по суті, злодійські дії, мета яких — приховати злочини, вчинені РФ на шельфі Чорного моря, — зазначила голова правління компанії.

Нєжнова зазначила, що кораблі, які супроводжують "Петра Годованця", належать українському "Чорноморнафтогазу". Дані про ці судна є в морському реєстрі України.

За її словами, факт переміщення бурової установки послужить доказом порушення Росією міжнародного морського права.

"Чорноморнафтогаз" підготував листа Державній прикордонній службі України, щоб отримати офіційні дані про таке переміщення, оскільки прикордонники моніторять ситуацію на шельфі Чорного моря.

Після отримання цих відомостей, "Чорноморнафтогаз" планує звернутися до НАК "Нафтогаз" і МЗС України для включення факту про переміщення бурової установки до арбітражного провадження проти РФ, яке має розглянути Міжнародний арбітражний суд в Гаазі.

 

Одеське газове родовище, розташоване на шельфі Чорного моря у 155 км від Кримського півострова, відкрили у 1988 році і запустили в експлуатацію у 2012 році.

Воно розташоване в морській економічній зоні України.

 

Нагадаємо, Росія під час незаконної анексії Криму в 2014 році захопила дві самопіднімальні бурові установки "Петро Годованець" і "Україна" (відомі як "вишки Бойка") на Одеському газовому родовищі. Пізніше їх перемістили в територіальні води РФ. Цей процес відбувався під прикриттям бойових кораблів ЧФ РФ. МЗС України заявило, що таким чином РФ порушила норми міжнародного права.

14 вересня 2016 року Україна ініціювала арбітражне провадження у Гаазі проти Росії, де, серед іншого, розглядалося питання контролю родовищ і незаконного видобутку газу. Київ неодноразово заявляв, що готовий довести в арбітражі, що Москва зухвало порушує суверенні права України користуватися гарантованими правами у своїх морських акваторіях і на континентальному шельфі у прилеглих до Криму морських зонах, включаючи права на природні ресурси континентального шельфу.

Україна вимагає від Російської Федерації припинити порушення своїх прав і компенсувати завдані збитки.

У лютому 2017 року Приморський районний суд Одеси наклав арешт на 4 плавучі бурові установки ("Україна", "Петро Годованець", а також "Сиваш" і "Таврида").

QHA