Київ (QHA) -

Середній дохід ВПО останні півроку продовжував знижуватись. Станом на червень він знизився до менше ніж 2100 грн, або 77 доларів на місяць. Для порівняння, фактичний прожитковий мінімум, затверджений Мінсоцполітики, у червні перевищив 3300 грн. Про це свідчать оприлюднені дані останнього опитування, проведеного МОМ, Агентством ООН з питань міграції, у рамках фінансованого ЄС проекту, передає кореспондент QHA.

Основними доходами ВПО залишається підтримка уряду та зарплатня.

- Зниження рівня доходів, яке може бути пов'язане з погіршенням ситуації із зайнятістю, поглиблює соціальну незахищеність ВПО у довгостроковій перспективі, - зазначив Голова представництва МОМ в Україні Томас Лотар Вайс.

За його словами, результати досліджень показують, що через високі ціни на ліки і послуги медицина перестає бути доступною для дедалі більшої кількості ВПО. Близько третини ВПО востаннє були у лікаря понад рік тому і серед причин такої перерви вони зазначають, зокрема, брак коштів.

ВПО частіше звертаються до державних закладів через дешевшу вартість та тому, що більше довіряють державній медицині. Також значна кількість людей лікуються, звертаючись безпосередньо до аптек, тобто займаючись самолікуванням.

Середні витрати домогосподарств ВПО на місяць становлять 1500 грн на медичні послуги та 1200 грн - на ліки.

Дані опитування також демонструють погіршення ситуаці у сфері працевлаштування для вимушених переселенців. Станом на червень 2018 року працевлаштованими були 42% ВПО, що відображає зниження рівня зайнятості на 6% порівняно з березнем поточного року. На момент опитування 11% ВПО активно шукали роботу і були готові протягом двох тижнів розпочати працювати.

Переважна більшість тих, хто шукав роботу, стикались із труднощами під час пошуку. Ці труднощі включали низьку оплату за пропоновані вакансії, відсутність або брак вакансій, які б відповідали рівню кваліфікації, а також дискримінацію з боку роботодавців у зв'язку зі статусом ВПО або віком. Крім того, в МОМ відзначають дискримінацію жінок ВПО при працевлаштуванні. В МОМ також відзначають, що за останні місяці майже не змінюється кількість тих, хто планує повернутись на окуповані території.

Зокрема, чим далі людина живе на захід України, тим більша кількість людей не планує повертатись, навіть після їх звільнення. Також більшість ВПО (майже 80%) не планують змінювати місце проживання у найближчі три місяці.

Довідково: Представництво МОМ в Україні регулярно проводить опитування щодо ситуації із ВПО. В останньому 10 раунді, проведеному в червні 2018 року, шляхом особистих інтерв'ю було опитано 2406 респондентів та 4006 - телефоном. 

Раніше повідомлялося, що фінансовий стан внутрішньо переміщених осіб в Україні погіршився - 54% ВПЛ вистачає коштів тільки на харчування або вони змушені економити навіть на цьому.

QHA