КИЇВ (QHA) -

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликав українських науковців продовжувати системний моніторинг ситуації в окупованому Криму і напрацювати необхідні рекомендації до моменту деокупації півострова, які дозволять одразу почати практичне відродження там сільського господарства.

Як передає кореспондент QHA, про це він сказав, підсумовуючи обговорення на круглому столі «Сучасний стан та перспективи розвитку сільського господарства тимчасово окупованого Криму». Організаторами круглого столу виступили Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки», Меджліс кримськотатарського народу та інформаційне агентство QHA («Кримські новини»).

— Я просив би галузеві інститути продовжувати моніторинг всього, що відбувається в Криму, і спрямовувати отримані результати зацікавленим сторонам, правоохоронцям тощо. Важливо кожному органу державної влади приймати рішення в межах своїх повноважень. Ви маєте бути готові з усіма пакетами тих дій, які ми маємо задіяти в Криму після деокупації. Якщо наука не буде підготовлена до моменту деокупації, коли туди зайдуть управлінці, ми без вас будемо безпомічні.

Зі свого боку, заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров акцентував: ситуація в сільському господарстві окупованого Криму свідчить, що всі питання, які обговорюються, повинні розглядатися крізь призму фактично війни між Україною та Росією. За його словами, на ситуацію в Криму в цілому і в окремих галузях господарства півострова наразі впливатимуть, в першу чергу, дії політиків, але галузевим фахівцям потрібно бути готовими одразу після відновлення суверенітету України виправляти наслідки російської окупації півострова.

— Корекція того, що зараз відбувається, буде проводитись після деокупації, після повернення Криму. І навіть якщо ми сьогодні усвідомлюємо, що це буде дуже важко, що буде займати багато часу та багато коштів, все одно на першому місці сьогодні стоять дії політиків. Політики визначають - чи буде тривати блокада Криму за тими чи іншими напрямками, а фахівцям в майбутньому треба буде виправляти те, що зараз відбувається в Криму. 

Ільмі Умеров також звернув увагу на те, що Крим перетворився в звичайний російський регіон, який знаходиться в трійці лідерів-отримувачів дотацій з федерального бюджету. Однак російська пропаганда посилено просуває месиджі про його «процвітання», висуває різноманітні, переважно нереальні, способи вирішення проблем з тим же водопостачанням.

— В Криму нинішня окупаційна влада намагається розробити стратегію розвитку сільського господарства, основними напрямками якої передбачаєтсья перехід на культури, які потребують мало води, перехід на крапельне зрошування, будування конденсатозбірників, використовувати стічні води міст, артезіанські колодязі та опріснення морської води. Приміром, останній пункт "опріснення морської води" - дуже дороге, яке сучасний Крим не подужає. 

На жаль, в українських ЗМІ тема стану сільського господарства в Криму висвітлюється дуже мало, інформації про це майже нема, додав Умеров.

Член Меджлісу кримськотатарського народу, директор агентства QHA та Радіо Хаят Гаяна Юксель акцентувала, що тимчасова відсутність доступу до окупованої території Криму для проведення повноцінного дослідження у сфері сільського господарства не може стати причиною відсутності всебічної роботи з аналізу ситуації в цій життєво важливій для півострова сфері.

— Нам необхідно знати про втрати української держави внаслідок окупації Криму в 2014 році, а саме землі, майна, не отриманого прибутку. У майбутньому ми зможемо використовувати цю інформацію не тільки на внутрішньому рівні, а й висувати вимоги до держави-агресора і використовувати для інформування світової спільноти.

Учасники круглого столу «Сучасний стан та перспективи розвитку сільського господарства тимчасово окупованого Криму» обговорили і прийняли за основу проект Резолюції за підсумками обговорення. Було вирішено впродовж кількох днів доопрацювати її та направити центральним органам державної влади, провідним політичним і науковим організаціям, ЗМІ для оприлюднення та практичної реалізації запропонованих заходів.

Один з головних меседжів Резолюції полягає в тому, що необхідно проводити широкомасштабну роботу по визначенню і висвітленню проблем та можливих шляхів їх розвязання у ЗМІ, по залученню провідних науковців до реалізації заходів. В Резолюції також відзначається необхідність розпочати розробку Стратегічної програми сталого розвитку Автономної Республіки Крим на засадах національної парадигми сталого розвитку України, як важливого елементу реінтеграції Криму в українську економіку. Крім того, необхідно забезпечити збереження наукового аграрного потенціалу Криму та унікальних розробок науковців, в тому числі, за рахунок відновлення досліджень науковими установами АР Крим на материковій частині України.

Раніше повідомлялось, що в окупованому Криму в сільському господарстві застосовують екологічно небезпечні методи обігріву теплиць.

QHA