КИЇВ (QHA) -

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що українські галузеві інститути вже зараз повинні проводити системну оцінку ситуації в окупованому Криму кожен по своєму напрямку, напрацьовувати рекомендації по вирішенню тих проблем, з якими Україні доведеться зіткнутися після відновлення суверенітету над півостровом. Про це він сказав агентству QHA, коментуючи результати круглого столу «Сучасний стан та перспективи розвитку сільського господарства тимчасово окупованого Криму», організованого Національним науковим центром «Інститут аграрної економіки», Меджлісом кримськотатарського народу та інформаційним агентством QHA («Кримські новини»).

Рефат Чубаров відзначив актуальність проведеного круглого столу, на якому науковці, депутати і керівники представницького органу кримськотатарського народу обговорювали сучасний стан сільського господарства в окупованому Криму і ті завдання, які повинна буде вирішити Україна після деокупації півострова.

— Це добре, що ми знайшли такий формат, коли спеціалісти обговорюють ці питання з професійної точки зору. Вони надаватимуть рекомендації, які можуть бути покладені в основу діяльності різних інституцій, в тому числі Верховної Ради України. Важливо, щоб галузеві інституції в Україні відчули свою пряму причетність до того, що сьогодні відбувається в Криму, процеси в якому Україна поки не в змозі контролювати, але завтра, з відновленням державного суверенітету України, ми будемо зобов'язані розв'язувати наслідки тих процесів, які сьогодні відбуваються в Криму.

На думку глави Меджлісу, напрацювання науковців можуть стати частиною більш глибинних документів, таких, приміром, як Стратегія повернення чи деокупації Криму. Адже повернення Криму не означає просто відновлення суверенітету України над півостровом, після цього відновлення необхідно буде відродити всі ті сфери життя, які зазнали занепаду і руйнувань під час російської окупації.

—  Я сказав науковцям, що ви кожен в своїй сфері маєте готувати ті дії, які влада буде зобов'язана задіяти буквально з перших хвилин деокупації. Обов'язковою складовою частиною цієї підготовчої роботи будуть вказівки на те, які витрати і ресурси треба буде готувати. Оскільки вже сьогодні зрозуміло,  особливо в земельній сфері, в аграрній, в багатьох інших сферах, витрати передбачаються колосальні.     

За словами Чубарова, попри складність доступу до півострова зараз та отримання інформації про реальний стан речей там, вже сьогодні треба підраховувати ту шкоду, розмір тих руйнувань, які виникли в різних сферах внаслідок окупації в Криму, виставляти ці вимоги на різних судових міжнародних майданчиках. При цьому Україні вже зараз треба  думати про те, де брати ресурси для того, щоб згодом відновлювати господарство деокупованого Криму.

Раніше повідомлялось, що російська окупація і мілітаризація Криму завдає суттєвих збитків довкіллю півострова.

QHA