КИЇВ (QHA) -

В окупованому Росією Криму на заміну екологічним методам ведення сільського господарства, приходять шкідливі та небезпечні технології, які привносять не тільки росіяни, але й китайці.

Як передає кореспондент QHA, про це розповів член Меджлісу кримськотатарського народу, екс-голова Постійної комісії з аграрних та земельних питань Верховної Ради Криму Абмеджіт Сулейманов на засіданні круглого столу "Сучасний стан та перспективи розвитку сільського господарства тимчасово окупованого Криму". Організаторами круглого столу виступили Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки», Меджліс кримськотатарського народу та інформаційне агентство QHA («Кримські новини»).

За словами Абмеджіта Сулейманова, сільськогосподарські працівники з Китаю використовують новий метод обігріву теплиць за допомогою хімічних речовин, що у підсумку негативно впливає на якість агропродукції та робить непридатними грунти, на яких такі методи застосовувалися.

— В Криму нещодавно з'явився ще один своєрідний біч — з минулого року в Криму з'явилися співробітники з Китайської народної республіки. Вони з'явилися у Нижньогірському районі. Раніше кримчани намагалися природніми методами обігрівати теплиці. Сьогодні там, де теплиці китайців ростуть як гриби, вони застосовують свого роду отрутохімікати, які сприяють прискоренню обігріву грунтів. У підсумку, отримується продукція, під час вегетаційного періоду якої використовувалась хімія. Окрім того, впродовж семи-восьми років той грунт, на якому застосовується така технологія, він буде абсолютно непридатний для того, щоб там надалі щось вирощувалося. Через те, що місцеві мешканці збунтувалися у Нижньогірському районі, вони перейшли до Красногвардійського.

Член Меджлісу розповів і про інші негативні явища у сільському господарстві Криму, зумовлені нестачею водопостачання на окупованому півострові.

Так, сьогодні відбувається масове буріння свердловин у північних районах Криму, які зневоднюються через припинення поставки води з Дніпра Північно-Кримським каналом. За даними його джерел, впродовж 2017 року лише на території Нижньогірського району було пробурено близько 300 свердловин для отримання води для поливу. Однак полив водою з високим вмістом солей за декілька років призведе до засолення грунтів.

— Сьогодні для того, щоб якось виживати, люди бурять ці свердловини і цим сприяють засоленню грунтів на території степової частини Криму. Сім-десять років поливу такою водою досить, щоб грунти стали солонцами.

Абмеджіт Сулейманов також розповів, що в Криму відбувається справжня ланцюгова реакція негативних явищ у сільському господарстві, які у підсумку позначаються на рівні життя кримчан в цілому. Так, через щорічне поступове погіршення якості грунтів, знижується врожайність сільськогосподарських культур: якщо раніше середня врожайність зернових становила 32 центнера з гектару, то зараз вона становить лише 20 ц/га. При тому, через неможливість зрошування зараз на території Криму практично немає площ, засіяних вологолюбними зерновими, такими як кукурудза, соняшник, соя.

Зменшення виробництва сільгосппродукції, у першу чергу продукції рослинництва, призводить до того, що скорочується кормова база для тваринництва. Зменшуються обсяги її виробництва та знижується якість тої продукції, яку змушені споживати наші українські громадяни на окупованій території.

А оскільки скорочується вирощування сільськогосподарської продукції, зменшується кількість садів та виноградників, зменшується і кількість робочих місць, і в підсумку знижується життєвий рівень людей на території Криму.

— Ситуація, пов'язана із сільським господарством в Криму, різко погіршується, через те, що падає сільгоспвиробництво, відбувається засолення грунтів, зменшуються площі рослинництва, приміром, сьогодні практично немає вирощування рису. І відновити їх не так просто, вважає Абмеджіт Сулейманов.

Він також наголосив, що збитки, які російська окупація завдає сільському, лісовому, заповідному господарствам Криму, у фінансовому вимірі є величезними. Він особливо відзначив, що зараз спилюються дерева навіть в Алупці і Алушті, відбувається знищення кримських заповідних зон, які є «легенями кримського регіону».

Раніше повідомлялось, що Росія використовує проблеми в агросекторі Криму для витіснення нелояльних до окупаційної влади кримських татар та українців.

QHA