КИЇВ (QHA) -

Світове співтовариство не допустить нехтування міжнародним морським правом з боку Росії та руйнування міжнародної системи приватного права, тому запуск Керченського мосту рано чи пізно обернеться для РФ величезними штрафами або й арештами російських суден в іноземних портах.

Такий прогноз у коментарі агентству QHA висловив заступник директора з міжнародних питань Центру дослідження армії, конверсії і роззброєнь (ЦДАКР) Михайло Самусь, коментуючи введення в експлуатацію автомобільної частини Керченського мосту і перспективи звернення України до міжнародних судових інстанцій з вимогою ввести санкції за порушення міжнародного морського права з можливим подальшим арештом російських суден і забороною на причалювання у міжнародних портах.

— Я думаю, що Росія сама залізла в цю пастку з цим мостом і, як у тієї пташки, кігтики ще більше будуть вгрузати, і потім їй уникнути покарання через міжнародні суди буде важче й важче. Цей міст жодним чином не відтерміновує покарання Росії у міжнародних судах. Я би сказав, пришвидшує цей процес. Вони збудували цей міст, витратили міліарди доларів, але їх очікують міліардні штрафи через анексію Криму.

Експерт вважає перспективними позови України до Морського арбітражу, оскільки під час незаконного масштабного будівництва мосту Росія не лише порушила значну кількість норм міжнародного права, але й завдала суттєвих фінансових збитків Україні, як державі, і приватному українському і не лише українському бізнесу. Аби не допустити небажаного прецедента і не зруйнувати систему міжнародного приватного права, не підірвати принципові засади ведення бізнесу міжнародні суди вдаватимуться до відповідних рішень з покарання порушника. Зокрема, цілком можуть бути практично реалізовані прохання України в рамках позовів арештовувати в іноземних портах російські судна або не допускати їхнього заходження в порти.

— Є поняття «міжнародне право». Росія його розтоптала. Коли йдеться про Будапештський меморандум, інші угоди, Марія Захарова (спікер МЗС РФ - ред.) танцює на згарищі міжнародного права. Але, що стосується міжнародного морського права, що стосується приватного права — це все буде дотримуватися до копійки. Ніхто навіть не буде дивитися — це Росія чи це не Росія, чи це якісь офшори. Якщо провідні країни світу, Європа допустять, що хтось почне не платити за рішенням, наприклад, Стокгольмського арбітражу, то це означає, що уся система міжнародного права перестає діяти. І тоді постає питання — як можна займатися у цьому світі і в цій системі бізнесом. Тоді давайте повернемося до часів піратів і будемо один одного грабувати, палити, знищувати і вбивати — хто кого більше вбив, той і виграв. Упевнений, що це маячня. Я знаю, що таке міжнародне право — будуть не просто арештовувати російські судна — будуть забирати ці судна, заарештовувати їхніх капітанів і все буде діяти дуже швидко та ефективно.

При цьому Михайло Самусь відзначає, що справи такого гатунку зазвичай готуються і розглядаються тривалий час, однак у разі ухвалення остаточного рішення, міжнародний арбітраж матиме механізми домогтися його виконання. Навіть якщо та ж Росія намагатиметься уникнути виконання рішення, як це поки відбувається з боку Росії у відношенні до постанови Стогкольмського арбітражу в газовій справі «Нафтогаз проти Газпрому», буде запущена система нарахування таких самих фінансових штрафів за невиконання судового рішення. І скільки б років Росія не намагалася уникати виконання таких рішень, у якийсь момент назбирається така критична маса таких невиконань і невиплат, що до РФ будуть задіяні дуже жорсткі санкції. 

Експерт зауважив, що Україні наразі немає сенсу хвилюватися з того приводу — чи арештовують прямо зараз російські судна, чи ні. Головне, добре підготувати доказову базу позовів проти Росії щодо незаконного будівництва Керченського мосту як факту, та збитків, завданих українській державі і бізнесу, щоб беззаперечно виграти у судовому процесі.

— Ми нікуди не поспішаємо. Як із рішенням Стокгольмського арбітражу в газових справах — щодня нараховуються штрафи, вони збираються і нікуди не зникають. І Росія може десять років не платити, потім вмирає Путін, прийде інший президент, а йому скажуть — шановний пане, у цій справі "натікало" триліон доларів, у цій справі — два триліони. І якщо ви зараз не почнете якусь програму виплат Україні, то у вас будуть такі-то проблеми. Тож яка різниця — зараз заарештують це судно, чи за два роки? Головне, щоб цей процес тривав відповідно до норм міжнародного права. У міжнародному праві поспішати не треба абсолютно.

Коментуючи озвучену в іноземних ЗМІ думку, що Україна має право і має вже зараз зруйнувати Керченськи міст, Самусь іронічно поцікавився, чому нам пропонують напівміри із бомбардуванням мосту, а не рішучі кроки з бомбардування одразу Кремля. Говорячи вже серйозно, експерт підкреслив, що такі курйозні пропозиції є недоречними, невигідними Україні, і в найгіршому випадку їхньої реалізації вони можуть спровокувати повномасштабну війну з Росією. Більш ефективними для України, хоча й не такими швидкими і ефектними, Самусь все ж таки вважає судові розбірки з РФ.

— Пропозиції (знищити міст — ред.) дуже цікаві, але чому тоді не розбомбити Кремль одразу?! Це ж ще більш ефективно, але такі пропозиції з області курйозів. Тому що, якщо ми починаємо бомбити стратегічні об’єкти, це означає повномасштабну війну, будуть завдані удари по стратегічним об’єктам в Україні, по Києву, по АЕС. Україна, у свою чергу, має завдати ударів по російським стратегічним об’єктам. Тобто, дуже цікавий пропонується сценарій, але я думаю він навряд чи є вигідним для України. Краще розбиратися в судах, ніж руйнувати міст і потім починати повномасштабну війну, яка принесе сотні тисяч жертв мирного населення. Я не думаю, що це той сценарій, який треба реально розглядати. Думаю, що Росія сама розвалиться швидше.

Раніше повідомлялося, що 19 лютого 2018 року Україна подала меморандум до Постійної палати третейського суду в Гаазі за позовом проти Росії щодо порушення останньою Конвенції ООН з морського права. Меморандум доводить, що РФ порушила суверенні права України в Чорному та Азовському морях та у Керченській протоці. Україна просить суд зобов’язати Росію припинити порушення Конвенції ООН з морського права та підтвердити права України в Чорному і Азовському морях та у Керченській протоці, а також зобов'язати РФ виплатити компенсацію за вже завдану шкоду.

Відповідне арбітражне провадження проти Російської Федерації, яке розглядає у Гаазі Постійна палата третейського суду, Україна ініціювала у вересні 2016 року. Основне звинувачення, що Росія краде українські ресурси, незаконно використовуючи шельф Чорного моря, а також, що будівництво Керченського мосту завдає шкоди екології басейну Чорного моря. У МЗС відзначали, що перше рішення за позовом можна очікувати у 2019 році, а слухання справи по суті можуть відбутися у 2021 році.

Російський політолог Дмитро Орєшкін в інтерв'ю «Апострофу» висловив думку, що єдиною реально жорсткою відповіддю Росії можуть бути санкції з можливим подальшим арештом російських суден і забороною на причалювання у міжнародних портах за порушення міжнародного морського права.

QHA