КИЇВ (QHA) -

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз і його дружина Ельміра Аблялімова розповіли журналісту Ользі Волинець та директору інформаційного агентства QHA і Радіо Hayat Гаяне Юксель про "судовий процес" в окупованому Криму.

Російські силовики затримали Ахтема Чийгоза 29 січня 2015 року за участь у мітингу прихильників територіальної цілісності України біля будівлі Верховної Ради Криму у Сімферополі, який проходив 26 лютого 2014 року. Російська влада окупованого Криму звинуватила Чийгоза в "організації масових заворушень, що супроводжувалися насильством і знищенням майна". Ахтема Чийгоза понад 2,5 роки утримували у СІЗО Сімферополя. Відбулося 151-е судове засідання, справа Чийгоза мала значний обсяг доказової бази: розглянуто понад 1000 фотографій, 100 гігабайт відео, допитано близько 200 свідків, вся справа налічувала 40 томів. 11 вересня 2017 року підконтрольний Кремлю "Верховний суд" анексованого Криму засудив Чийгоза до 8 років колонії загального режиму, але 25 жовтня після домовленості президентів Туреччини та Росії Ахтема Чийгоза разом з Ільмі Умеровим відправили до Туреччини, а звідти в Україну.

Радіо Hayat: Я розумію, що за 11 днів перебування у Києві вам було поставлено багато запитань, але давайте повернемося до початку подій. Вас було заарештовано 29 січня 2015 року. За деякий час голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у виступах говорив про те, що Ви знали, що арешт можливий, але свідомо повернулися до Криму. Ви можете розповісти, як розвивалися події, пов'язані з арештом? Звідки була така інформація?

Ахтем Чийгоз: Я просидів 2 роки і 9 місяців не за участь, а за організацію. Це було принципово, бо я і на суді говорив, що політичне рішення Меджлісу кримськотатарського народу (і я брав участь у тому засіданні) про організацію та проведення мітингу проти сепаратизму, проти передбачуваного прийняття рішення про порушення територіальної цілісності України ми вважаємо історичним фактом.

Ще 2014 року на всіх активно перевірялося досьє, яке було зібране по кожному з нас. При перших зустрічах вони мені говорили, що знають про те, що я користуюся авторитетом серед свого народу. У розмові звучало кілька напрямків: або я співпрацюю і користуюся усіма благами (на той момент вже були деякі "дешевки"), або "Магадан" — так мені говорили, що на мене чекає. Я не давав їм приводу асоціювати мене з тими 5-6 відщепками. Про Магадан я говорив: "У вас є гарне прислів'я: Від суми і тюрми не зарікайся. Хто знає, де ви завтра опинитеся". Були й такі розмови. Вони були постійні, раз на тиждень намагалися зі мною на цю тему розмовляти. Я ж регулярно виїздив в Україну, активно просував ідею створення платформи, майданчики, де б ми нарівні, як суб'єкти, вели переговори про те, що відбувається у Криму, чому ми проти, що робити для того, щоб повернутися у вихідну. Боротьба кримських татар за свої права за України і боротьба народу кримських татар на окупованій території це діаметрально протилежні речі. Ми зараз не стільки займаємося національними правами, які певною мірою зазнали утиску, скільки базовими речами. Не питаючи, вже вкотре в історії здійснили дії, спрямовані на знищення нас як корінного народу у Криму. Це було основним. Я зустрічався разом із Мустафою ага, з Рефатом Чубаровим з послами, з президентом Ердоганом і говорив, щоб він проявив ініціативу.

Потім я зустрівся з президентом Порошенком. Мустафа ага сказав мені: "Тебе заарештують". Я відповів, що все це в імовірній формі: "Я все одно поїду. Що скаже народ? Що я собі скажу? Що мене можуть заарештувати?". Я ніколи ні від кого не бігав. І надалі я керуватимуся не тим, як з цим впоратися, а як діяти згідно зі своїми переконаннями. Коли я на кордон приїхав, мені мої співвітчизники, які виїздили з того боку, сказали: "Ахтем ага, там тільки про Вас і говорять". Колаборанти, відщепенці кажуть, що я зовсім оборзів. Співвітчизники говорили, що мені не треба туди їхати, але я все одно поїхав. Мене намагалися вночі заарештувати. Як я зрозумів, не встигли. Але за кілька днів у Сімферополі, ближче до вечора, мене заарештували.

Радіо Hayat: Ельміра ханум, я пам'ятаю Ваше інтерв'ю, яке Ви дали нам через рік після того, як Ахтем ага був заарештований, вже ішов судовий процес. Тоді Ви висловили цікаву думку: до Ахтема ага не могли ставитися половинчасто, його або любили і поважали, або просто ненавиділи. Якою була реакція після арешту? Ви відчули більше підтримку і співчуття або негатив з боку співвітчизників?

Ельміра Аблялімова: Ахтема заарештували 29 числа, а 30 числа рано вранці до нас вже прийшли з обшуком. Події розвивалися блискавично, швидко. У якийсь момент під час цього обшуку я виглянула у вікно і побачила, що (ми живемо в низині, над нами пагорб) на пагорбі збираються люди і зрозуміла, що я не одна, тому що під час обшуку, який проходив ввдома, я була одна. Ці люди, які зібралися на обшук, простояли там весь день. Обшук почався рано вранці і закінчився годині о 8 вечора. Коли машини тих, хто нас обшукував, їхали, люди кричали їм: "Ганьба!". Потім вони зайшли до нас додому, намагалися мене підтримати. Напевно, слух про те, що Ахтема заарештували, розійшовся. Не було дня, щоб я не відчувала цю підтримку. Скільки я житиму, стільки я кожен день дякуватиму тим людям, які нас підтримували. Звичайно, були розчарування. Були розчарування серед досить близьких людей. Були такі випадки, коли люди просто переставали вітатися, тому що боялися, це було видно. Я їх не засуджую за це, тому що це люди. Але більша частина підтримувала. Якби не було цієї підтримки, було б набагато важче.

Радіо Hayat: В одному зі своїх постів Ви написали, що до будинку прийшов молодий кримськотатарський хлопець — поліцейський, якому свого часу Ахтем ага допомагав влаштуватися на роботу. Він поводився досить грубо.

Ельміра Аблялімова: Я не можу сказати, що він поводився грубо. Він поводився досить чемно. Він прийшов, щоб я підписала попередження про можливі протиправні дії з мого боку. Це було напередодні дня, коли у нас у будинку люди мали провести молебень. Цей молодий чоловік намагався вручити мені це розпорядження. Звісно, прикро, прикро за такі моменти. Нещодавно ми з Ахтемом розмовляли на цю тему. Україна розсекретила деякі матеріали початку XX століття, які пов'язані з кримськими татарами. Йдеться про період революції 1917 року. Розкриваються цікаві речі. Хтось із політичної еліти кримських татар того часу був розстріляний без суду і слідства або, може бути, рішеннями якихось трійок, четвірок, хтось був посаджений на 5 — 10 років, хтось на 3, а хтось відпущений. Таке було завжди. На щастя, у нас, мабуть, таких людей не так багато.

Радіо Hayat: Ахтем ага, Вас заарештували 29 січня, а судові засідання розпочалися лише у грудні. Виходить, що протягом року слідство збирало матеріал, у них нічого не було, щоб інкримінувати. Коли стало зрозумілим, що це не кримінальна справа, замовна кримінальна справа, стратегію захисту продумували Ви чи це була спільна робота з адвокатами? По лінії захисту було видно, що Ви займаєте не оборонну позицію.

Ахтем Чийгоз: Коли до мене прийшов Микола Полозов, це було вже безпосередньо перед початком процесу. До цього я працював із Сашею Лісовим. Я йому давав завдання, щоб ретельно відстежувалися матеріали справи. Коли з'явився Микола, я йому сказав: "Миколо, я зараз тобі розповім, хто я, хто такі кримські татари, що таке національний рух, що ми будемо робити, а ти мені через два дні даси відповідь, чи готовий ти до цього". Я йому сказав, що ми не будемо захищатися, що ми будемо доводити свою правоту в усіх наших діях і цього дня, і після. Ми будемо відстоювати базові принципи: я — громадянин України; нав'язування громадянства є незаконним всім, хто не бажає і хто не проходив законну процедуру; третє це окупація, не анексія, не інше формулювання, це військова окупація. Саме з цієї точки зору ми і будемо будувати свій процес. Далі я пояснив, що це процес не для Чийгоза, тому що Чийгоз це приватна особа. Багато людей сидить, це буде один з них, тут стояло питання, що я хочу демонструвати позицію народу. Я був переконаний, що народ дотримується саме таких позицій, за які мені потрібно боротися, які мені потрібно транслювати. Він пішов, через два дні прийшов і сказав: "Ахтем ага, ми йдемо в бій".

Радіо Hayat: Ви пам'ятаєте мітинг 26 лютого? Адже Ви там більше розтягували людей?

Ахтем Чийгоз: Це інше питання. Ми не відчували таких передумов, які відбулися 27 і 28 лютого. Тому ми виходили з того, що ми мали висловити свою позицію, ставлення, як і раніше ми неодноразово це робили. Коли я на суді з усіма дивився деталізоване відео, я сказав: "Ви бачите, що більше трьох годин наші співвітчизники були піддані ретельно підготовленим, хамським, з явними образами і за національною ознакою, і чисто за жестами". Я дивуюся, що ми ще ці три години витримали. Реакція у відповідь в кінці все-таки була, коли вже дали їм, як слід, викинули з цієї площі. І судді це бачили. Були моменти, коли я говорив: "Це кримські татари роблять провокацію?". Голова "Верховного суду" сказав: "Ахтеме Зейтуллйовичу, згідно зі звинуваченням прокурора, напевно, це теж Ви організували". Тобто дії тих самооборонщиків, які мали явний провокаційний і агресивний характер.

Радіо Hayat: Прикро не було? Адже Ви сиділи в неволі, не будучи організатором процесу.

Ахтем Чийгоз: В чому полягала моя позиція і позиція адвокатів у процесі? Я знав, що у справі відсутній протокол засідання Меджлісу, реєстрація учасників засідання, я все це знав, я бачив матеріали. Це можна було використовувати адвокату як серйозний аргумент проти звинувачення, але я сказав: "Ні!". У своїх свідченнях я наполягав і давав чіткі формулювання, що у нас було засідання Меджлісу, ми приймали це рішення, це колегіальний орган, кожен з нас усвідомлено і свідомо приймав це рішення. Ми всі несемо відповідальність рівною мірою. Тут не міг бути організатором конкретно Чийгоз або Чубаров, тому що це було засідання, ми голосували. В одному інтерв'ю я сказав, що в той період, на жаль, подібного роду заяв республіканського відділення жодної іншої політичної організації не було. Окремі політики брали участь із нами, говорили, але як політичний орган такого не було.

Продовження інтерв'ю читайте завтра.

Джерело: Радіо Hayat

QHA