КИЇВ (QHA) -

Постійний представник президента України в АРК Борис Бабін в эфірі Радіо Hayat розповів журналістові Олександру Вороніну про зроблене протягом тижня.

Радіо Hayat: Чому сьогодні ви знаходитеся на території контрольного-пропускного пункту Каланчак?

Борис Бабін: Сьогодні нами було проведено чергове засідання робочої групи, яку ми утворили при представництві. Воно пройшло в райдержадміністрації Каланчацького району. Були запрошені голова РДА, керівники об’єднаних територіальних громад Каланчака та Мирного, на території якого безпосередньо знаходиться КПВВ. Після цього ми відвідали КПВВ, зараз повертаємося до Херсона. Ми подивилися на ситуацію безпосередньо на пунктах пропуску і зробили для себе додаткові висновки. Ми вже маємо результат, коли дві об’єднані територіальні громади, Каланчацька і Мирненська, всерйоз обговорюють на рівні кошторисів, на рівні голосування за бюджет, яке відбудеться наприкінці року, облаштування центрів надання адміністративних послуг в частині паспортизації. Це буде стосуватися як мешканців Херсонщини, так і мешканців Криму, які будуть прибувати з тимчасово окупованої території.

Хотілося б звернути увагу слухачів, що була одностайна позиція і силовиків, і прикордонників, і представників державних органів влади районного рівня, і представників самоврядування про те, що ці центри мають знаходитися у населених пунктах Каланчак та Преображенка, а не десь у степу біля КПВВ, де було б зручно окремим бізнесменам. Ми будемо сприяти у вирішенні деяких питань, які потребують узгодження з органами влади. Наприклад, надання приміщення. Там є певне питання щодо його виділення. Ми обіцяємо цим об’єднаним територіальним громадам повну нашу підтримку. Хотілося б зазначити, що це є доказом успішної політики децентралізації, про яку казав пан президент під час засідання Ради регіонального розвитку. Ми реально бачимо: коли відбулася децентралізація, коли є ці громади, вони вже мають реальний живий інтерес до створення цих центрів, які надаватимуть послуги, кошти за які надходитимуть до місцевих бюджетів. Це буде самоокупна система. Це дуже яскравий факт, який свідчить про те, що не слід занадто романтично пропонувати скасування відповідних адміністративних мит для мешканців окупованих територій. Якщо людина не буде платити кошти за отримання адміністративної послуги, ніхто не буде зацікавлений у розбудові нових центрів для обслуговування. Тоді люди, як і раніше, будуть стояти в чергах, платити хабарі. Ми з цим боремося. Я думаю, ми маємо певний проміжний результат.

До кінця листопада ми очікуємо отримати конкретні рішення щодо пожвавлення залізничного сполучення до станції «Вадим», яка знаходиться на маленькій відстані до лінії розмежування, прямим пасажирським сполученням, яке б замінило і нелегальні перевезення, і легальні перевезення. Це більш безпечно і зручно для пасажирів, які прямують до Криму, для мешканців Криму. Ми почули від представника залізниці конкретні терміни, будемо чекати на остаточний план дій в цій сфері. Також ми обговорювали питання нелегальних перевезень, самі були на КПВВ, бачили ці перевезення наживо, ми бачимо, що там стоять ці «буси», ніхто нічого не змінив у цій ситуації з часу нашого останнього візиту. Ми знову бачимо штучне затягування виділення земельних ділянок для тих зупинок таксі, тих автостанцій, які місцева влада готова організувати за кошти приватних інвесторів без жодної копійки бюджетних витрат. Ми це будемо моніторити і далі, щоб ця практика припинилася. У нас буде додаткова низка робочих зустрічей, ми побачили конкретні потреби, необхідні для облаштування КПВВ. Ми з місцевою владою обговорили реальний механізм обслуговування туалетів, який у найближчий час дозволить виправити цю ситуацію, щоб там були цивілізовані умови санітарно-гігієнічного характеру.

Радіо Hayat: Як би ви прокоментували звільнення Умерова та Чийгоза?

Борис Бабін: Я би хотів відзначити величезний успіх переговорного процесу, який був ініційований президентом України Петром Порошенко. Це була велика увага голови держави до цього питання. Ми бачимо, що ця увага і відповідна наполегливість призвела до реального результату. Хотілося б особливо подякувати голові Туреччини за сприяння у переговорному процесі надання відповідної можливості для перевезення цих бранців, зокрема логістичної.

У будь-якому випадку це досягнення, це не зупинка, це лише початок. Я впевнений, що далі ми побачимо інші звільнення інших заручників Кремля.

Щодо юридичних обставин справи, всі розуміють, що в умовах Криму не діє ані міжнародне право, ані російське окупаційне законодавство, тому казати про дотримання якихось процесуальних процедур безглуздо, але варто звернути увагу на те, що формат, з яким Росія намагається легітимізувати ці процеси, стане лише підставою для відповідних міжнародних процесів, де буде доведено порушення права цих осіб на правосуддя, на свободу. Це спроби Росії продовжити геноцид кримськотатарського народу, перетворити кримськотатарський народ на кримськотатарське населення, позбавити його лідерів. Ці спроби будуть невдалими. Ми зробимо все, щоб захистити права корінного народу України на його історичній Батьківщині.

Радіо Hayat: Трапилося це звільнення, одна з кандидатів в президенти РФ Ксенія Собчак почала пригадувати Будапештський меморандум. Чи не є це ознакою того, що Путін зрозумів вплив санкцій та поступово готує якесь підґрунтя для вирішення питання Криму?

Борис Бабін: Я думаю, що тут головне питання не до російської влади і не до російського суспільства. І перші, і другі радіють окупованим територіям, радіють здобичі, тому тут ми маємо спілкуватися з тими, хто може зробити їм боляче. Ідеться про міжнародне співтовариство. Переговори з Росією можуть бути тільки щодо сум відшкодування шкоди після того, як Крим буде звільнений. Або ж щодо умов безпечного виведення їхнього окупаційного контингенту, тощо. Щодо інших питань ми маємо вести переговори з міжнародним співтовариством.

У мене цього тижня були дуже плідні спілкування з дипломатами з Великої Британії, США. Відповідно до отриманих доручень я спілкувався з ними, доводив позицію щодо кримських питань. Користуючись нагодою, ми обговорювали питання технічної допомоги. Це стосувалося і практичних питань, облаштування КПВВ, центрів надання послуг.

Мені байдуже, які заяви роблять російські люди, які роблять вигляд, що вони російські політики. У Росії політики немає, в Росії авторитарний режим. Все, що там відбувається, є грою певного театру. Ми моніторимо цей театр суто з практичної точки зору. Коментувати це неправильно.

Радіо Hayat: Вчора у нас в студії був заступник прокурора АРК. Він розповів про те, що має намір тісно спілкуватися з вашою структурою. Чим буде займатися представництво наступного тижня?

Борис Бабін: Сьогодні на нараді у нас були представник Нацполіції та представник прокуратури АРК. Ми з ними працюємо. Звісно, хотілося б, щоб їхній функціонал на Херсонщині був посилений. Насамперед це стосується поліції. Ми вживаємо для цього всіх заходів в межах нашої компетенції, щоб нарешті підрозділи Нацполіції в АРК з’явилися біля самої АРК.

Щодо планів на наступний тиждень, то у мене є протокольні питання: ми будемо вітати Туреччину з річницею незалежності. Планується відвідування ОБСЄ. Ми будемо обговорювати питання свободи слова, але це ще у процесі узгодження. Також ми плануємо низку робочих зустрічей із серії захисту прав на освіту, відвідування університету, спілкування з кримчанами, буде обговорення логістики наступної навчальної кампанії Крим - Україна на 2018 рік та вирішення низки практичних питань, які випливають з сьогоднішньої наради.

Джерело: Радіо Hayat

QHA