КИЇВ (QHA) -

Медіакоординатор Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова та постійний представник президента України в АРК Борис Бабін розповіли журналісту Олександру Вороніну в ефірі Радіо Hayat про ситуацію з правами людини у Криму, а також про важливі події, які відбулися цього тижня.

Радіо Hayat: Ви починали свою правозахисну діяльність ще до анексії. Що Вас найбільше вразило в поведінці окупантів?

Ірина Сєдова: Окупанти постійно вражають нас своїми вчинками. Найбільш цинічним здається те, що правосуддя відсутнє, суди повністю підконтрольні владі, вони виконують вказівки влади.

Вони постійно порушують навіть російське законодавство, яке має багато недоліків, не кажучи вже про міжнародне гуманітарне право. Порушені всі закони. Ця ситуація виникла через те, що знищено громадянське суспільство, знищена журналістика. Якщо Україна ще пручається, громадянське суспільство може протистояти свавіллю влади, то в РФ уже багато років державна машина тисне.

Радіо Hayat: За рівнем репресій анексований Крим відрізняється від РФ?

Ірина Сєдова: У Криму ще страшніше бути активістом, журналістом, правозахисником, у Криму з усіма розправляються по максимуму, тому що вони дуже бояться, що Крим повернеться назад до України.

Радіо Hayat: Ваші колеги видали книгу "Крим: три роки окупації". У ній є розділ про мілітаризацію Криму. Вас зацікавила тема мілітаризації свідомості, зокрема дитячої. У чому вона проявляється?

Ірина Сєдова: Ми вивчали мілітаризацію суспільного життя. На свідомість дорослих і дітей у Криму впливають в першу чергу за допомогою пропаганди, активних військових дій, активних дій місцевих адміністрацій, промілітарних формувань. Ми вивчали, як мілітаризація впливає на права людини. Вона несе серйозні загрози. Вони займаються тим, що схиляють і дорослих, і підлітків до служби в армії окупанта. Це говорить про те, що відбувається грубе порушення гуманітарного права, зокрема Женевської конвенції 1949 року, яка забороняє призивати людей на окупованій території в армію окупанта. Росія грубо порушує цю норму вже кілька років і різними способами вербує у свою армію. Починають вони це робити з дитсадківського віку за допомогою різних мілітаризованих заходів. Вони намагаються виховувати у дітей лояльність до армії. Вони кажуть дітям, що російська армія — це добре, туди потрібно йти. Вони стирають українську ідентичність наших дітей у Криму і намагаються нав'язувати їм російську ідентичність, що потрібно захищати Росію від ворогів. При цьому головними ворогами і в медіа, і на сайтах державної влади представлені Україна, українці. Також представлені мусульмани, яких називають терористами.

Ми також вивчаємо мову ворожнечі. Ці дві теми дуже тісно між собою пов'язані. За допомогою агресивної антиукраїнської пропаганди із застосуванням мови ворожнечі створюється образ ворога, від якого потрібно захищати Крим. А захищати Крим потрібно тільки в рядах російської армії. Таким чином діти і дорослі зомбуються.

Багато з них з радістю йдуть служити в армію. Є інформація, що там абсолютно жахливі умови, вони просять батьків дати хабар, щоб їх перевели в іншу частину.

Радіо Hayat: Як Ви можете прокоментувати події цього тижня?

Ірина Сєдова: Репресії посилюються. Раніше затримували тих, кого звинувачували в участі у Хізб ут-Тахрір. В останніх затриманнях постраждали також люди, які просто вийшли підтримати своїх співвітчизників, бо вони робили стрім або стояли поруч із місцем обшуку. Людей оштрафували на досить серйозні суми, від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян кожного.

Радіо Hayat: Наскільки я знаю, кремлівська пропаганда намагається показати, що там все нормально. Був такий випадок, що з РФ привезли представників українських "ручних" громадських організацій, щоб продемонструвати, що з українською мовою і культурою у Криму все нормально.

Ірина Сєдова: Це сталося після того, як Міжнародний суд ООН ухвалив рішення, що українцям потрібно дати доступ до навчання рідною мовою, перестати дискримінувати українців і знищувати їхню культуру, чим займалася Росія. Тепер вони намагаються створити картинку. За гроші завжди можна знайти якихось псевдоактивістів. Нещодавно ми були на конференції з людського виміру ОБСЄ. Там були представники проросійських кримських організацій національних меншин, які говорили, що Крим — Росія, у них все добре. Але ми спостерігали, що сиділа представниця Russia Today, яка координувала їхні дії. Це все частина пропагандистської машини РФ, яка дуже щедро спонсорується.

Радіо Hayat: Як можна протистояти пропагандистській машині?

Ірина Сєдова: Потрібно говорити правду. Це дуже добре працює. Будь-яка пропаганда розбивається об правду. Якщо є цифри, факти, фото-, відеодокази злочинів, коли все це задокументовано, то вони не можуть відмазатися. Коли ми приїхали на конференцію ОБСЄ і розповідали, то ці російські пропагандисти просто вийшли із залу, тому що їм не було що заперечити.

Радіо Hayat: Розкажіть про цю доповідь.

Ірина Сєдова: Там зібрана інформація про те, скільки грошей з бюджету, мова йде про мільйони рублів, іде на агресивну пропаганду, схиляння дітей і дорослих до служби в армії. У мілітаризацію освіти вкладаються бюджетні гроші Криму, РФ. Різні громадські організації отримують гранти від президента РФ на проведення ось цих мілітарних таборів. Є організація «Бойове братство», куди входять бойовики, які брали участь у військових конфліктах на території РФ, у Чечні, у Сирії, в «ДНР». Всім відомі «Нічні вовки», які займалися викраденнями, свавіллям і брали участь в окупації Криму, також отримують гранти президента РФ на те, щоб проводити різні воєнізовані мілітаристські шоу. Відбувається тісна співпраця цих «Нічних вовків» з Міністерством оборони. Людей, які наслухаються цієї агресивної пропаганди, легко вербувати не тільки в російську армію, їх легко вербувати у всілякі приватні армії. Весь цей жах спонсорується за рахунок бюджету РФ.

Радіо Hayat: Борисе Володимировичу, чим для Вас став цей тиждень, що минув?

Борис Бабін: Традиційно почнемо з питання захисту прав окремих кримчан. Ми сьогодні далі опрацьовували питання облаштування пунктів пропуску, ми отримали розрахунки мінімальних витрат з боку прикордонної служби. Ми будемо це оцінювати, але вже зараз бачимо, що це неспівставно з тими сумами, які озвучують окремі органи влади (100 мільйонів, 200 мільйонів). Ми маємо конкретні розрахунки на конкретні потреби для того, щоб на КПП був порядок, відповідні санітарні норми, безпекові норми тощо.

Далі ми спілкувалися з представниками херсонської регіональної влади і найбільшими операторами автостанцій. Ми чули від них позицію, що мінімальний рівень автостанцій на пунктах пропуску Чонгар та Каланчак можна зробити взагалі без жодної копійки бюджетних витрат, із застосуванням комерційних ресурсів, на це є готовність і з боку цих місцевих органів влади, і з боку комерційних структур. Зараз ми це безпеково маємо вирішувати з прикордонниками з тим, щоб запропонувати будь-якому суб’єкту господарювання здійснити там те, що не було здійснено за три роки, а саме збудувати автостанцію з мінімальними потребами населення, з касою, розкладом, туалетом.

Далі у нас була плідна зустріч з представниками юстиції, а саме з керівниками органів реєстрації актів цивільного стану, бо є така доволі цікава проблема для кримчан, яка полягає у реєстрації шлюбів на материку. Є певна позиція кримчан, щоб для економії коштів приїздити тільки один раз для реєстрації шлюбу, бо чинне законодавство передбачає два відвідування.

Швидкий шлюб є в обласних центрах, наприклад у Херсоні, ця послуга комерційна. Це комунальна установа, ці гроші ідуть до місцевого бюджету. Це не такі значні кошти, але питання в тому, що це знаходиться у Херсоні.

Юстиція пропонує утворити у Херсонській області інший центр швидкого реєстрування шлюбу, у Генічеську, але це пілот, я б не став покладатися на пілотні проекти у довгостроковій стратегії надання адміністративних послуг для кримчан.

Нехай ці центри будуть, але паралельно ми маємо забезпечити для кримчан, які перебувають в умовах окупації, можливість реєстрації шлюбів у будь-якому підрозділі реєстрації актів цивільного стану за скороченою процедурою, яка сьогодні передбачена законодавством у виключних обставинах. Ми хочемо, щоб до цих обставин було включене і проживання на тимчасово окупованих територіях.

Не так багато кримчан, на жаль, виїздять для реєстрації шлюбів на материк, тому що це великі транспортні витрати.

Далі у нас було питання кримчан, які перебувають у пенітенціарних закладах материкової України. Відбування часто починалося до початку агресії. Люди перебувають у цих закладах без документів. Вони мають вийти на свободу людьми, які як мінімум не мають турбуватися про свій цивільний статус.

Радіо Hayat: Ці колишні в’язні переважно залишаються на материковій частині?

Борис Бабін: Це складна ситуація. Звісно, людина хоче додому, але до цих в’язнів дуже негативно ставляться спецслужби держави-агресора.

Люди кажуть, що на них чиниться тиск, зокрема їх змушують вступати до лав найманців, часто сприяють їхньому використанню в ролі гарматного м’яса у конфліктних точках.

Далі ми маємо ситуацію з провадженнями за міжнародними позовами. На сьогодні є величезний пласт роботи для СБУ в АРК, яка знаходиться в Херсоні. Допити, на які викликають кримчан — це правильно, це накопичення бази свідків для міжнародних процесів, але ми маємо це впорядкувати, головне, щоб ці допити документувалися. Якщо кримчан викликають до відповідних правоохоронних органів, то їм бажано прийти, надати свідчення і отримати повістку, яка засвідчить факт допиту. Людина має бути впевнена, що її допитали, що вона є свідком, її свідчення враховані у відповідних провадженнях. Особливо це важливо в тих ситуаціях, коли людина захоче особисто звертатися до міжнародних установ.

Друга проблема — це те, що відбувається в ПАРЄ, Європейському суді з прав людини. Там ідуть дуже контроверсійні процеси. Можна казати про те, що держава-агресор всіляко хоче розхитати єдність країн світу, які засуджують агресію.

Радіо Hayat: Як би Ви прокоментували репресії у Бахчисараї?

Борис Бабін: Ми бачимо ситуацію, коли російська влада у Криму всіляко хоче перетворити кримськотатарський народ на кримськотатарське населення. Для цього ідуть масові переслідування активістів. У цій ситуації російській окупаційній владі важко переслідувати людину за те, що вона кримський татарин. Вони це роблять, але їм важко це формально пояснювати, тому вони це обставляють як переслідування за релігійною ознакою, вигадуються якісь ніби екстремістські організації. Вони все роблять за методичкою.

Зараз ми маємо ситуацію, коли люди перетинають лінію розмежування, а представники прикордонної служби РФ, якщо бачать, що людина виїздить на материк за отриманням адміністративних послуг, у неї питають, чи буде та заходити у представництво президента у Херсоні. Хотілося б публічно порадити цим особам дивитися наш сайт. Нехай дивляться і знають, що покарання для них невідворотне.

Радіо Hayat: Чи здійснювали Ви і Ваш заступник особистий прийом цього тижня?

Борис Бабін: У мене буде особистий прийом наступного тижня, мій заступник здійснював прийом цього тижня. Я також спілкувався з громадянами, але не в той день, коли мав це робити за розпорядженням, бо бажаючі були в інші дні.

Радіо Hayat: З 1 жовтня відбувається процедура перерахунку пенсій. Вона якимось чином розповсюджується на переселенців?

Борис Бабін: На жаль, законопроект не врахував ситуацію з тимчасово окупованими територіями повною мірою. Ми будемо виходити на народних депутатів, звертатися до відповідних органів виконавчої влади.

Радіо Hayat: Як би Ви, як правник, прокоментували заяву чеського президента Земана?

Борис Бабін: Це дуже цікава історична паралель, бо 1938 року уряд Чехії продав незалежність своєї країни для того, щоб не було війни. Єдині, хто протидіяв агресії на території Чехословаччини, були українці Закарпаття.

Радіо Hayat: Що Ви плануєте на найближчий тиждень?

Борис Бабін: Наступного тижня у нас будуть дуже цікаві сюрпризи для наших “друзів” з того боку Сиваша, бо ми беремо активну участь у заході ОБСЄ. Також за сприяння нашого офісу відбудеться великий захід щодо захисту прав кримських моряків.

Джерело: Радіо Hayat

QHA