КИЇВ (QHA) -

Відомий польський реформатор, екс-віце-прем’єр-міністр та екс-міністр фінансів Республіки Польща, співголова Групи стратегічних радників з підтримки реформ в Україні Лешек Бальцерович на день завітав до Києва, де у рамках конференції «Україна сьогодні: останні тенденції економічного розвитку» розповів про те, які заходи має вжити Україна, аби стати на шлях економічного зростання. QHA пощастило поспілкуватися з паном Бальцеровичем в рамках конференції і поставити кілька питань після неї.

QHA: Пане Бальцеровичу, Ви раніше пояснювали провали в економіці України поганою «політичною спадщиною», яка зокрема не давала проводити потрібні реформи…

Лешек Бальцерович: Погана економіка є наслідком поганої політики. От, наприклад, соціалізм породив погану політику. Я б навіть сказав, що соціалізм був найгіршою з форм диктатури!

Але й олігархія є вкрай згубною для політики й економіки. За умови існування олігархії у людей не буде рівних шансів на розвиток, не буде вільної конкуренції, не буде ефективної економіки, не буде моралі в політиці.

QHA: Тобто для України як ніколи актуальне питання деолігархізації?

Л.Б.: Необхідно провести демонополізацію. Демонополізація це і є власне деолігархізація. Для демонополізації потрібні зміни у законодавстві й ефективна робота Антимонопольного комітету України. Зараз АМКУ не може впоратися з таким завданням, оскільки йому бракує висококваліфікованих спеціалістів. А спеціалістів нема, бо немає коштів на їхнє, спеціалістів, залучення. Але для такої справи, як демонополізація, треба знайти і кошти, і спеціалістів! Бо вплив великих промисловців-монополістів і надалі негативно відбиватиметься на економіці та на політичному розвитку держави. Додам, що Україні потрібне обмеження і державних, і приватних (олігархічних,  ред.) груп впливу.

QHA: Під час конференції Ви коментували питання націоналізації «Приватбанку», яка викликала неоднозначну реакцію в нашому суспільстві…

Л.Б.: Звісно, націоналізація «Приватбанку» була вимушеним на той момент кроком. Інше питання, що у сфері впливу держави перебуває близько 50% українських банків. А це означає, що вони перебувають і в зоні впливу українських політичних груп, окремих політиків. Це небезпечно. Тому ще раз наголошую: з дерегуляцією і приватизацією не можна зволікати.

QHA: Які Ви ще бачите проблеми економіко-політичного характеру, що заважають Україні розвиватися (окрім, звісна річ, російської агресії)?

Ще одна проблема це популізм. Українські політики стали його заручниками. Я вже казав, що український політикум потребує створення неформальної групи «Антипопулісти».

QHA: Впровадженню реформ заважає лише популізм?

Л.Б.: Чому така велика різниця у провадженні окремих реформ в Україні? Тому, що їх впроваджують різні люди. Одні готові відповідати за результат, інші взагалі бажають не реформ, як от попередній міністр АПК (Тарас Кутовий,  ред.). Для ефективного впровадження реформи потрібні лідери, які готові будуть нести відповідальність за результат!

Такі люди в Україні є. От я б, наприклад, відзначив попереднє керівництво Нацбанку, відзначив би Міністерство охорони здоров’я, Міністерство соціальної політики у плані провадження реформ; є позитивні зміни в енергетичному секторі, який був головних «джерелом» корупції, тривають зміни на «Укрзалізниці»…

QHA: Україна – одна з найбагатших за своїми природними ресурсами країн, і не лише у Європі. Чому ж ми й досі, 26 років, з такими можливостями лише перманентно вилазимо зі злиднів?

Л.Б.: Багаті ресурси  не панацея для економіки країни. Візьмемо ті самі Швейцарію чи Люксембург. Порівняно з Україною у них бідні природні ресурси, але це ж одні з найзаможніших держав Європи! Для економіки головне  не багатства, якими наділила країну природа, а вміння ефективно використовувати наявні ресурси.

QHA: І наостанок — короткий та зрозумілий рецепт успіху від Бальцеровича…

Л.Б.: Україна повинна продовжити приватизацію, реформи дерегуляції, децентралізації, провести демонополізацію, не зволікати з пенсійною і медичною реформами, а також впровадити земельну реформу — мораторій на продаж землі в Україні аж надто затягнувся…

Спілкувався Сергій Пархоменко, директор Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД (спеціально для QHA)

ФОТО: інтернет

QHA