КИЇВ (QHA) -

Народний депутат 3 – 6 скликань Тарас Чорновіл та політолог Віталій Мороз розповіли в ефірі Радіо Hayat про очікування від нової сесії Верховної Ради.

Радіо Hayat: Наступного вівторка розпочнеться нова сесія. Чого ви очікуєте від парламенту?

Тарас Чорновіл: Від парламенту потрібно, щоб вони просто нормально працювали. Відбулося голосування за декілька реформ, проголосували закон про Донбас, проголосували закон про приватизацію. Чудесно! Прекрасно! Я відбув у Верховній Раді 4 скликання. Я чудово розумію одну маленьку деталь: за цей час Верховна Рада накопичила близько тисячі чи півтори тисячі боргів з рутинної роботи. Це коригування законодавства. Це дрібні зміни, які дуже часто мають вигляд, як зміна одного слова у законі, від якого щось залежить. Коли ми сьогодні говоримо, що не спрацьовують реформи, дуже часто проблема зовсім не у реформах. Проблема в тому, що недорегульовано певні моменти, і депутати за них не беруться.

У понеділок було засідання робочих груп при комітеті виборців України, було декілька соціологічних досліджень, де почали показувати дуже непривабливу картину на наступні вибори. Вибори вже починаються, політичні сили уже на високому старті. Уже пішла інформація, що дуже багато українців готові продати свій голос. Люди завжди будуть продавати свій голос, поки буде кому його купити. Хіба що всі в Україні стануть дуже багатими і дуже принциповими, чого, напевно, не буде. Що треба робити, щоб цього не було? Треба знизити корупційні ризики в українській владі.

Чого я очікую від цієї сесії? Я дуже сподіваюся, що вони проголосують зміни до Конституції щодо припинення депутатської недоторканності. Головне, щоб депутати, які прямуватимуть до наступної Верховної Ради, знали, що не буде такого подарунка, як недоторканність. Це вже відсіє певну частину. Антикорупційна діяльність, декларування теж декого відсіють. Можливо, у наступному парламенті ми станемо кращими. Я від цього особливо багато не очікую. Вони мають закінчити низку законів щодо економічних реформ, не наробити дурниць з деякими законами, які є відверто популістськими або корупційними. Дай Боже, щоб хоч щось зробили для реформи парламенту, щоб наступний парламент був вже чистішим.

Віталій Мороз: Якщо чесно, то особливих сподівань у мене на цей парламент немає, адже все, що мало робитися зо три роки тому, робиться лише зараз половинними частковими реформами. Ми все переважно переносимо, затягуємо і намагаємося зробити вигляд, що ми щось змінюємо. Якщо чесно, я очікую того, щоб вони швидше пішли. Я розумію, що цього не станеться, але було б дуже гарно, якби ми мали право, щоб люди, які вже були у парламенті, не могли туди більше повернутися, але я розумію, що це не демократичний шлях, хоча інколи такі речі могли б допомогти нашій країні.

Радіо Hayat: Є пропозиція обмежити двома термінами.

Віталій Мороз: Пропозиція, ймовірно, залишиться пропозицією, але, можливо, з цього вийшло б щось гарне, тому що нові політичні сили просто не з’являються, це переважно переформування старих. Я протягом останніх двох місяців був на з’їздах потенційно нових політичних сил, мене запрошували подивитися, як політтехнолога. Якщо чесно, це або ті ж самі люди, які мають кошти, їм вже нічого не потрібно, тільки залишитися там, або якісь абсолютно нові люди, які нічого не розуміють. Я неодноразово чув про те, що є бажання зробити політичну силу, бюджет якої формувала б сама громада, тобто всі, хто стає членом партії, мають скидатися на саму партію. Місяці півтора тому я був на останньому такому з’їзді. Зважаючи на “разношерстность” цих людей, я розумію, що вони не зможуть навіть домовитися, питання навіть не в коштах. Бідний народ, на жаль, не сприяє приходу нових розумних людей.

Тарас Чорновіл: Нещодавно було соціологічне дослідження Демініціатив та Центру Разумкова, де йшлося про те, що люди хочуть побачити, вони готові проголосувати за якісь нові обличчя, але вони їх реально не бачать.

Мені здається, що максималізм і самовпевненість зашкодили тому скликанню, яке є зараз. Воно дуже сильно оновилося. До нього прийшли україноцентричні євроорієнтовані люди. Прекрасно. Чотири скликання, у яких я був депутатом, мріяли про таке. Але прийшли люди, які декілька разів на Майдані щось прокричали, декілька разів побували на фронті, продали Rolls-Royce. Нічого доброго не виходить, коли соціальні ліфти підміняються соціальними катапультами. У нас зараз, на мою думку, відбулося саме таке.

Ми мусимо виховувати еліту. Еліта розстрілювалася, знекровлювалася, нам це треба пережити.

Радіо Hayat: Можливо, покращення парламенту відбудеться, якщо зменшити бар’єр проходження?

Віталій Мороз: Це було б дуже правильним рішенням. Вперше я почув про бажання так зробити від людини, яка була політтехнологом Кучми.

Тарас Чорновіл: Я не заперечую, але ставлюся до цього обережно. Це дало б нові обличчя, якби ці нові обличчя реально були на старті. Якщо їх на старті не буде, то низькими бар’єрами скористаються “партії під ключ”. Мене лякає прохідний бар’єр 7 – 8%, але все, що нижче 3%, у сьогоднішніх умовах викликає сумнів.

Радіо Hayat: За опитуванням, про яке ви говорили, партія “Слуга народу” набрала 4%. Як ви вважаєте, конфігурація нового парламенту буде такою, як попередня?

Тарас Чорновіл: Мене дуже тривожить, що, окрім “Слуги народу”, гайнуть інші подібні партії. Це пошук аполітичної політичної партії. Абсурд. Виборець зробив на це запит, це дуже сильно розкрутив Вакарчук.

Давайте розцінювати це опитування, як тенденції сьогодення.

На мій погляд, наступні вибори визначаться декількома нюансами. Передусім йдеться про президентські вибори. Президентські вибори своїм результатом будуть дуже сильно тиснути на наступні парламентські. Якщо у президента будуть певні проблеми, можливо, що коаліція буде абсолютно антипрезидентською.

Якщо буде виконано фактичне закінчення війни, запрацюють хоч декілька реформ, відбудуться просування у міжнародній політиці, це може дати непоганий ривок сьогоднішній владі. Порошенко нещодавно сказав, що для нього важливе перше півріччя року. Я би почав робити прогнози з літа 2018 року.

Радіо Hayat: Прокоментуйте спробу замаху на Авакова.

Тарас Чорновіл: Я чую час від часу про ті чи інші замахи. Я дуже хочу, щоб відбулося слідство, і ми почули від силових структур, а ліпше в суді, певні висновки з цього, тому що там дуже широкий спектр: це може бути імітація з політичних мотивів, факт залякування, це також можуть бути неадекватні дії неадекватних людей. Я не готовий коментувати жодні розповіді про замах, поки немає реальних даних стосовно того, що було насправді.

Радіо Hayat: Як зовнішній фактор буде впливати на розвиток подій в Україні?

Віталій Мороз: Поки, я так розумію, Європа з сумним обличчям продовжує якимось чином нас підтримувати, допомагати, вказувати, як себе поводити, хоча добре бачить ту результативність і ті вибрики нашої влади, але вони тримаються, тому що розуміють, що краще так, аніж ніяк.

Радіо Hayat: Кажуть, що Джавеліни будуть постачатися.

Тарас Чорновіл: Джавеліни будуть постачатися. Вони матимуть психологічний вплив. Джавеліни під час позиційної війни результатів не дадуть, але це колосальний стримуючий фактор, який показав, що Америка реально заявила: це наш союзник.

Джерело: Радіо Hayat

QHA