КИЇВ (QHA) -

Останніми днями НАТО і США висадили в Україні потужний політико-дипломатичний «десант»: з українськими високопосадовцями зустрічались державний секретар США Рекс Тіллерсон, спецпредставник США по Україні Курт Волкер, генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг. Складається враження, що питання розв’язання російсько-українського конфлікту і відновлення суверенітету України піднялось на якісно новий щабель.

Про те, що питання торгівлі Кримом в обмін на поступки на Донбасі знято остаточно, що НАТО нарешті прокинулось і всерйоз перейнялося безпекою своїх членів у Європі, що слабка як ніколи Росія безуспішно намагається вибудувати рівноправні стосунки із новою адміністрацією США — у бліц-інтерв’ю агентству QHA розповів голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Рефат Чубаров.

QHA: Рефат-ага, днями Держдеп США створив нову посаду спецпредставник США по Україні  і призначив на неї Курта Волкера. Коментуючи це призначення, експерти і політики сконцентрувались на тому, що він стане головним переговорником між Україною і Росією, зокрема, впритул займеться координацією зусиль Держдепу з врегулювання російсько-українського конфлікту на сході. Зараз він приїхав до України разом з Рексом Тіллерсоном.

Чи зустрічався Волкер з представниками кримських татар і чи не вийде так, що Крим випаде з порядку денного, поки вся увага прикута до палаючого війною Донбасу?

Рефат Чубаров: Ми на сьогодні з ним /Волкером/ не зустрічались. Але він призначений представником у цілому по Україні, тож матиме стосунок до всього і до Криму, і до окремих районів Донецької і Луганської областей. Отже, ця людина буде формулювати президентові Сполучених Штатів політику цієї держави і щодо Росії, і щодо України, і в контексті російської окупації Криму також.

QHA: Нещодавно Росія заявила, що чекає Курта Волкера на зустріч в Москві та сподівається на налагодження постійного каналу спілкування між РФ і США по Україні. Чи не існує небезпеки, що російські майстри маніпуляцій спробують нав’язати спецпредставнику США по Україні свою гру, вигідне Росії бачення ситуації і вигідні Росії шляхи вирішення проблем? Наскільки Волкер поінформований про справжню ситуацію з Донбасом і Кримом?

Р. Ч.: Він дуже поінформований. І він має дуже великий політичний досвід, він дуже добре знає цей напрямок і сучасну Росію. Він працював разом з Джоном Маккейном. Тобто ця людина знаходиться в глибині всіх тих процесів і проблем, які сьогодні вимагають розв’язання. Жодної загрози під час перебування у Росії я для нього не бачу, оскільки сьогодні Росія відчуває свою колосальну слабкість по відношенню до Сполучених Штатів і шукає будь-яких форматів для ведення прямих переговорів щодо майбутніх взаємовідносин. Я передчуваю, що Росія, точніше, Путін сподівається, що йому вдасться налагодити більш-менш рівні стосунки зі США, зробивши поступки на сході України, але залишаючи собі Крим. Він на це сподівається, але цього вже не буде однозначно.

QHA: Ви говорите, що варіант «обмін Криму на Донбас» тепер вже точно не буде реалізований — ані зараз, ані в майбутньому. Що дає підстави для такої впевненості?

Р. Ч.: Це дали зрозуміти  вчорашня зустріч президента України Петра Порошенка з державним секретарем США Рексом Тіллерсоном, сьогоднішня зустріч з генеральним секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом. Крім того, щойно ми  пан Мустафа Джемілєв, я і мої колеги, Рустем Умеров, Алім Алієв, Еміне Джапарова, Юсуф Куркчі, Таміла Ташева — провели півторагодинну розмову з членами Північноатлантичної Ради НАТО. Ми говорили про Крим, про кримськотатарське майбутнє, про сьогодення.

Щойно у Верховній Раді виступав генеральний секретар НАТО, завершилось урочисте засідання з нагоди 20-річчя підписання Хартії про особливе партнерство Україна-НАТО. І, виступаючи в Раді, генсек НАТО Йенс Столтенберг заявив, що НАТО не визнає і ніколи не визнаватиме незаконну анексію Росією Криму. «Ніколи!» — він ще раз повторив це для всіх. Тож все йде своїм порядком. Росія все більше й більше падає у прірву, але потрібен ще деякий час для того, аби Путін і його найближче оточення вже не мали зовсім жодних можливостей для будь-яких маневрів.

QHA: Тобто немає небезпеки, що США будуть домовлятися про щось за спиною України?

Р. Ч.: Принаймні, що будуть домовлятися про щось за рахунок Криму. Я вже таку можливість відкидаю на сьогодні і на найближчі моменти. Я не бачу якихось таких сигналів, що вони /США/ домовлялися б з Росією за спиною України, кримських татар і за рахунок Криму.

QHA: Чи прозвучали під час сьогоднішніх зустрічей з натівцями в Києві якісь нові варіанти деокупації Криму?

Р. Ч.:  Ми говорили про те, що треба посилювати санкції, аби змусити Росію сісти за стіл переговорів щодо звільнення Криму. Ми говорили про відповідь на шалену пропаганду Росії по всьому світові, ми говорили про те, що країни НАТО залишаються стрижнем, який утримує Росію від подальшої агресії, що країни НАТО є тими державами, які нарешті змусять Росію повернутися в межі міжнародного права.

QHA: Але військовий варіант примусу Росії звільнити Крим не розглядається? Все одно поки йдеться про політико-дипломатичний шлях, навіть попри те, що він обговорюється з військовим блоком НАТО?

Р. Ч.: Ми не говорили про військовий варіант, і думаю, що він ніде не розглядається. Але те, що завдяки авантюрам Путіна НАТО зараз набирає друге дихання, — це правда. НАТО посилює обороноспроможність своїх членів і країн, які співпрацюють з Альянсом, таких як Україна, які співпрацюють в межах підписаних хартій про особливе партнерство. НАТО збільшує, і робить це активно, свою власну обороноспроможність, виходячи з того, що політика Росії є вкрай непередбачуваною і такою, що несе загрозу всьому світу.

QHA: Дякую за розмову.

Спілкувалася Тетяна Іваневич

ФОТО: интернет

QHA